Ryczałt i karta podatkowa. Zryczałtowane formy opodatkowania

Ryczałt i karta podatkowa

Ryczałt

Ryczałt - uproszczona forma rozliczenia podatku dochodowego.


Do 20 stycznia roku podatkowego lub przed rozpoczęciem działalności gospodarczej należy złożyć właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego oświadczenie na piśmie o wyborze tej formy opodatkowania.

Przedsiębiorca, który w kolejnych latach nadal będzie chciał rozliczać się ryczałtem nie musi już składać oświadczenia.

A, gdy w kolejnych latach nie będzie chciał być opodatkowany ryczałtem, to do 20 stycznia roku podatkowego musi dokonać wyboru innej formy  opodatkowania i powiadomić o tym właściwego naczelnika urzędu  skarbowego.

Pamiętaj! Nie każdy może skorzystać z tej formy opodatkowania. Ryczałt może np. wybrać osoba, która prowadzi kantor, lombard, aptekę.
Uwaga! Osoba, która będzie kontynuowała działalność gospodarczą i w następnym roku chce wyprać ryczałt lub pozostać na ryczałcie, to może to zrobić, gdy w bieżącym roku uzyska przychody, które nie przekroczyły równowartości 250 000 euro. 
W obecnym roku ryczałt mogły wybrać osoby, których przychód w 2019 r nie przekroczył 1 093 350  zł.

Prawa do ryczałtu nie utraci przedsiębiorca, który w trakcie roku podatkowego uzyska przychody powyżej równowartości 250 000 euro.

Pamiętaj! Tą formą można opodatkować swoje przychody za cały rok podatkowy.
Podatek należy obliczyć od przychodu, którego nie można pomniejszyć o żadne koszty jego uzyskania.
Pamiętaj! Wysokość ryczałtu zależna jest  od rodzaju działalności gospodarczej.
Dal przykładu:

20 % od przychodów, które zostały uzyskane z działalności w zakresie określonych wolnych zawodów.

Wolny zawód jest działalnością gospodarczą, która wykonywana jest osobiście  przez lekarzy, lekarzy stomatologów, lekarzy weterynarii, techników  dentystycznych, felczerów, położne, pielęgniarki, tłumaczy oraz  nauczycieli w zakresie świadczenia usług edukacyjnych polegających na  udzielaniu lekcji na godziny, gdy nie jest ona wykonywana na rzecz osób  prawnych, a także jednostek organizacyjnych, które nie posiadają  osobowości prawnej lub na rzecz osób fizycznych dla potrzeb prowadzonej  przez nie pozarolniczej działalności gospodarczej.

Pamiętaj! Osobiste wykonywanie wolnego zawodu  to wykonywanie działalności  gospodarczej bez zatrudnienia na podstawie umowy o pracę, umów zlecenia, umów o dzieło, a także innych umów podobnym charakterze osób, które  wykonują czynności związane z istotą danego zawodu.
17 % od przychodów za świadczenia niektórych usług niematerialnych (np. wynajem samochodów, hoteli, pośrednictwa w handlu hurtowym).

8,5 % od przychodów uzyskanych m.in. z działalności usługowej, w tym od  przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%.

5,5% od przychodów uzyskanych m.in. z działalności wytwórczej i budowlanej.

3% od przychodów uzyskanych  m.in. z działalności usługowej w zakresie  handlu oraz z działalności gastronomicznej, z wyjątkiem przychodów ze  sprzedaży napojów o zawartości powyżej 1,5% alkoholu.

Pamiętaj! Przy opodatkowaniu ryczałtem należy prowadzić ewidencję przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej.
Ryczałt oblicza się samodzielnie i wpłaca co miesiąc (a w określonych warunkach co  kwartał) do urzędu skarbowego. Przedsiębiorca w trakcie roku nie musi  wypełniać żadnych deklaracji.
Pamiętaj! Ryczałt co kwartał mają prawo wpłacać wyłącznie podatnicy, których otrzymane  przychody z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub przychody ze spółki - w roku, który poprzedzał rok podatkowy - nie były  większe od kwoty stanowiącej równowartość 25 000 euro.
Jeżeli podatnik wybierze kwartalne wpłaty ryczałtu, to jego obowiązkiem jest powiadomienie do 20 stycznia roku podatkowego o tym naczelnika właściwego urzędu skarbowego. Zawiadomienie dotyczy  także następnych lat podatkowych, chyba że podatnik złoży zawiadomienie o rezygnacji z tej formy opodatkowania, zgłosi likwidacje działalności  gospodarczej lub wybierze inną formę opodatkowania.

Po  zakończeniu roku podatkowego należy złożyć zeznanie o wysokości  uzyskanego przychodu oraz należnego ryczałtu w terminie do końca  stycznia roku następnego (PIT-28).

Pamiętaj! PIT-28 służy także do rozliczenia przychodów z najmu i dzierżawy, które zostały osiągnięte poza działalnością  gospodarczą, o ile podatnik tę  formę opodatkowania wybrał dla tych przychodów.
Tak więc, gdy podatnik uzyskał też inne dochody (np. ze stosunku pracy), to jego obowiązkiem jest złożenie odrębnego zeznania, którym będzie w tym przypadku PIT-37.
Pamiętaj! Podatnik, który wybrał opodatkowanie działalności gospodarczej w formie ryczałtu nie może rozliczać się wspólnie z małżonkiem ani na zasadach, które zostały przewidziane dla osób, które samotnie wychowują dzieci.
Od przychodu można odliczyć zapłacone składki na ubezpieczenie społeczne  wydatki na cele rehabilitacyjne (tzw. ulga rehabilitacyjna), wydatki na internet (tzw. ulga internetowa), a od podatku zapłacone składki  zdrowotne w wysokości 7,75% podstawy wymiaru tej składki.

Można też skorzystać z ulgi dla osób, które osiągnęły dochody za granicą.

Przy opodatkowaniu przychodu z działalności gospodarczej ryczałtem nie możesz natomiast skorzystać z ulgi prorodzinnej.

Karta podatkowa

Karta podatkowa  - przeznaczona dla podatników, którzy prowadzą ściśle określone rodzaje działalności gospodarczej, usługowej, wytwórczo—usługowej i handlowej  wyłącznie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Przepisy, które dotyczą karty podatkowej szczegółowo określają również poszczególne rodzaje działalności, a także warunki, w jakich dana działalność powinna być prowadzona, by podatnik mógł  skorzystać z tej formy opodatkowania.

Karta podatkową można opodatkować m.in.:

  • usługi zegarmistrzowskie, usługi tapicerskie czy usługi krawieckie, handel  detaliczny, działalność gastronomiczną (bez możliwości sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%), rozrywkową, usługi transportowe  (prowadzenie taksówki), wolny zawód.
Rozliczenie w formie kary podatkowej będzie możliwe, gdy zostaną spełnione przede wszystkim następujące warunki:
  • prowadząc działalność gospodarczą nie można korzystać z usług innych firm (z  wyjątkiem usług specjalistycznych) oraz zatrudniać osób na umowę  zlecenia i umowę o dzieło do wykonywania prac związanych z  działalnością. Można natomiast zatrudniać osoby na umowę o pracę. trzeba tylko pamiętać o limitach zatrudnienia przy poszczególnych rodzajach  działalności;
  • współmałżonek podatnika nie może prowadzić działalności gospodarczej w tym samym  zakresie co on. Dozwolone jest natomiast, aby współmałżonek pracował  razem z nim.
Pamiętaj! Podatnik, który chce płacić podatek w formie karty podatkowej musi do 20 stycznia roku podatkowego lub przed rozpoczęciem działalności gospodarczej  złożyć właściwego naczelnikowi urzędu skarbowego wniosek o opodatkowanie w tej formie (służy do tego specjalny formularz PIT-16).
Naczelnik, gdy rozpatrzy wniosek, wyda decyzję, która ustala wysokość podatku w formie karty podatkowej na dany rok lub decyzje odmowną, gdy stwierdzi brak warunków do zastosowania opodatkowania w tej formie.
Pamiętaj! Od decyzji naczelnika można się odwołać do dyrektora izby skarbowej w terminie 14 dni od jej doręczenia.
Gdy podatnik otrzyma pozytywną decyzje urzędu skarbowego i z jakiś przyczyn będzie chciał zrezygnować z karty podatkowej, to ma do tego prawo pod warunkiem, że poinformuje o zrzeczeniu się tej  formy opodatkowania właściwego naczelnika urzędu skarbowego w terminie  14 dni od doręczenia decyzji.

A gdy w kolejnych latach będzie chciał być nadal opodatkowany kartą podatkową, a podane w pierwszym wniosku ulegną zmianie, to nie będzie musiał ponownie składać wniosku o zastosowanie tej formy.

Z początkiem nowego roku podatkowego, naczelnik wyda nową decyzję, która ustali wysokość podatku w formie karty podatkowej na ten rok.

Wysokość podatku zależy od:

  • rodzaju oraz zakresu prowadzonej działalności gospodarczej;
  • liczby zatrudnionych pracowników,
  • liczby mieszkańców miejscowości, na terenie której prowadzona jest działalność gospodarcza.
Wysokość podatku nie jest więc uzależniona od wysokości uzyskanego przez podatnika przychodu (dochodu) z działalności.

Ustaloną przez naczelnika urzędu skarbowego kwotę podatku, którą pomniejsza się o zapłaconą składkę na ubezpieczenie zdrowotne w wysokości 7,75% podstawy wymiaru tej składki wpłaca się na rachunek lub w kasie urzędu  skarbowego do dnia 7 każdego miesiąca za miesiąc ubiegły, a za grudzień — do 28 grudnia roku podatkowego.

Pamiętaj! Podatnik, który wybrał kartę podatkową, nie może skorzystać  z żadnych ulg oraz odliczeń. Wyjątkiem jest  odliczenie od podatku zapłaconej składni na ubezpieczenie społeczne.
Opłacając podatek dochodowy w formie karty podatkowej nie trzeba składać zeznania podatkowego a zapłaconą i odliczoną kwotę  składki na ubezpieczenie zdrowotne należy wykazać w rocznej deklaracji  (PIT-16A). Deklarację tę składa się w urzędzie skarbowym do 31 stycznia  roku następnego.

Jeśli natomiast podatnik osiągnął też inne  dochody poza działalnością gospodarczą, np. ze stosunku pracy, musi  złożyć zeznanie właściwe dla rozliczenia tych dochodów — w tym przypadku PIT-37.

Książki, które warto przeczytać

Książki, które mogą Ci pomóc w rozwinięciu swojego biznesu:

1.  Jak wygrać w biznesie?»
Poznaj fachową instrukcję od A do Z realizacji własnej działalności, tak by cieszyć się niesłabnącymi dochodami. 

2. Grow Your Business - Powiększ swój biznes»
Dostaniesz gotowy przepis, jak poukładać Twoją firmę w taki sposób, aby mieć więcej wolnego czasu dla siebie i dla rodziny.

3. Zwycięska przewaga w biznesie»
Jak budować trwałe relacje z klientem w taki sposób, aby wracał do Ciebie po więcej? Na czym polega zwycięska przewaga w biznesie?

4.  Strategia sukcesu firmy»
W jaki sposób prowadzić coraz bardziej dochodowy biznes i mieć więcej czasu dla rodziny, przyjaciół i na własne przyjemności?

5. Program Rozwoju Firmy»
Dowiedz się, dlaczego Przyjazne Firmy zarabiają więcej i przynoszą więcej satysfakcji ich właścicielom.

Komentarze

Czytaj także...