Przedawnienie długu bankowego - kiedy przedawnia się dług?

Dług bankowy. Kiedy przedawnia się dług bankowy?

Prawo cywilne (art. 118) zawiera zasadę, że zobowiązania majątkowe przedawniają się po 10 latach. W przypadku świadczeń okresowych (np. czynsz, rachunki za telefon itp.) lub związanych z działalnością gospodarczą - po 3 latach.


Wyjątkami są zobowiązania, które wynikają z innych przepisów, np. PIT-y oraz dowody na prawo do ulg podatkowych, które przechowujemy przez 5 lat, bo tyle ma urząd skarbowy na sprawdzenie naszych zeznań.

Długi bankowe

Jeżeli chodzi o raty kredytu bankowego, to przedawniają się one po trzech latach, licząc od daty, w której musi być zapłacona ostatnia.
Uwaga! Tak więc, po tym terminie bank nie powinien upominać się o pieniądze.
Jednak często zdarza się tak, że banki zrzucają winę za bałagan w dokumentacji na swoich klientów i dochodzi do tego, że wystawiają tytuł egzekucyjny - zwracając się do sądu o nadanie mu klauzuli wykonalności. Skutkiem tego jest to, że zaczyna biec 10-letnie przedawnienie, jak przy wszystkich  orzeczeniach sądowych.
Pamiętaj! Przed sądem - w każdej sytuacji należy powołać się na przedawnienie (po  prostu nie będę płacić, bo minął termin). W ten sposób uniknie się  egzekucji. 
Warto też nie ufać zbytnio urzędnikom i na wszelki wypadek przechowywać cały  czas dowody spłat, wpłat, rachunki itp . To na pewno pozwoli uniknąć  kłopotów.

Komentarze

Popularne posty