Jak uniknąć spadku z długami?
Spadek z długami
Warto pamiętać o tym, że dziedziczymy nie tylko majątek, ale również zobowiązania finansowe. W skrajnych przypadkach wysokość długów może wielokrotnie przewyższać wartość odziedziczonych dóbr.Przepisy tylko w pewnym stopniu chronią spadkobierców. Ale nie do końca.
Odrzucenie spadku w sądzie lub u notariusza
Aby uniknąć konieczności spłaty jakichkolwiek zobowiązań finansowych musisz odrzucić spadek w sądzie lub u notariusza. Masz na to 6 miesięcy od momentu, w którym dowiedziałeś się o spadku. Złożenie oświadczenia o odrzuceniu spadku oznacza, że nie dziedziczysz nic - ani majątku, ani długów.Uwaga! Ale jeśli masz dzieci, to nie kończy sprawy - bo wówczas one staja się spadkobiercami (niejako "wchodzą" na Twoje miejsce). I też muszą odrzucić spadek. Jak to wygląda w praktyce przeczytasz poniżej.Jeśli nie odrzucisz spadku, odpowiadasz za długi spadkodawcy do wysokości odziedziczonego majątku. Według terminów prawnych nazywa się to przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza. Wbrew pozorom ten przepis nie uchroni Cię przed kłopotami, jeśli do drzwi zapuka komornik w związku z długami spadkowymi.
Większość osób myśli, że nie ma co się przejmować, bo jeśli ktoś zgłosi się po pieniądze - można go spłacić odziedziczonym majątkiem. To nie działa w ten sposób.
Uwaga! Za długi spadkowe odpowiadasz własnym majątkiem. Jedyną ochroną jest to, że nie musisz płacić więcej niż wartość odziedziczonego majątku. Komornik nie będzie czekał aż sprzedasz odziedziczone mieszkanie - i z tych pieniędzy spłacisz długi. Ma prawo zająć Ci pensje i konto w banku. To Ty musisz się martwić o to, skąd wziąć nieomal natychmiast pieniądze na spłatę długów spadkowych. Dlatego warto zastanowić się, czy przyjęcie spadku z długami jest opłacalne.
Odrzucenie spadku przez dziecko
Dzieci, które nie ukończyły 18 lat nie mogą same odrzucić spadku. Nie mogą tez zrobić tego w ich imieniu rodzice albo opiekunowie prawni, bo taka decyzja wykracza poza zwykły zarząd majątkiem dziecka. O odrzuceniu spadku przez małoletnie dziecko decyduje sąd.Aby uzyskać taką decyzję, rodzice musza złożyć do właściwego sądu rodzinnego wniosek o zezwolenie na dokonanie czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu majątkiem dziecka. Po otrzymaniu sądowego zezwolenia rodzice składają oświadczenia o odrzuceniu spadku w imieniu małoletniego dziecka - w sądzie lub u notariusza.
Prawo spadkowe w praktyce z wzorami pism
Czeka Cię sprawa spadkowa, złożenie pozwu o zachowek lub sporządzenie testamentu, a nie wiesz, jak sobie z tym poradzić? Oto poradnik, dzięki któremu SAMODZIELNIE załatwisz sprawy spadkowe i przygotujesz odpowiednie pisma (znajdziesz tu aż 10 wzorów pism, m.in. wzór testamentu, pozwu o zachowek czy wniosku o stwierdzenie nabycia spadku). Nie zwlekaj z załatwieniem spraw spadkowych – przekroczenie terminów może Cię kosztować dużo więcej niż ten poradnik!
Dzięki poradnikowi Prawo spadkowe w praktyce z wzorami pism będziesz w stanie SAMEMU:
- przeprowadzić sprawę spadkową i uzyskać postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku,
- sporządzić testament,
- sporządzić pozew o zachowek,
- przeprowadzić dział spadku,
- rozliczyć się z urzędem skarbowym w sprawie podatku od spadku.
A to tylko najważniejsze zagadnienia. Zobacz, jaką jeszcze cenną wiedzę zawiera ten poradnik.
szczegóły: Prawo spadkowe w praktyce z wzorami pism»
Komentarze