Jak leczyć nadwagę w ramach NFZ?

Leczenie nadwagi w ramach NFZ

Osoby zmagające się z problemem nadwagi najczęściej sądzą, ze pomoc w odchudzaniu w ramach NFZ mogą otrzymać jedynie osoby z problemem znacznej otyłości. Jednak także pacjenci z nadwagą mogą skorzystać z wielu bezpłatnych świadczeń. Pomogą Ci one w powrocie do prawidłowej wagi i w jej utrzymaniu. 

Warto zatem wiedzieć, jak z takich świadczeń skorzystać.

Leczenie nadwagi na NFZ: wizyta u lekarza POZ

Umów się na wizytę u swojego lekarza internisty lub rodzinnego. Przed wizyta zanotuj najważniejsze informacje, aby przekazać je lekarzowi: 
  • czy w Twojej rodzinie występuje problem otyłości lub choroby przewlekłe (np. cukrzyca, choroby tarczycy, astma); 
  • od jak dawna masz problem z nadwagą; ile czasu dziennie przeznaczasz na ruch oraz czy masz dolegliwości, które Ci taką aktywność utrudniają (np. przewlekły ból kręgosłupa, bóle stawów, bóle kostne). 
Wyjaśnij lekarzowi, że chcesz zająć się problemem nadwagi i poproś o zlecenie podstawowych badań, które pomogą Ci w doborze odpowiedniej diety: 
  • badanie poziomu cukru we krwi (oraz test obciążenia glukozą, gdy jesteś w grupie ryzyka zachorowania na cukrzycę); 
  • profil lipidowy z krwi (cholesterol całkowity, HDL, LDL, trójglicerydy (TG). 
Uwaga! Przygotuj też listę wszystkich leków, suplementów, ziół i witamin, które przyjmujesz, bo niektóre z nich mogą mieć wpływ na Twoją wagę. Lekarz pomoże Ci to ocenić i wprowadzić ewentualne zmiany. 

Leczenie nadwagi na NFZ: konsultacje z lekarzem specjalistą

 W zależności od wyników badań lekarz POZ może skierować Cię na konsultację: 
  • w poradni diabetologicznej - gdy poziom cukru okaże się zbyt wysoki; 
  • w poradni chorób metabolicznych - np. gdy wyniki wykażą wysoki poziom cholesterolu; 
  • w poradni ortopedycznej lub reumatologicznej - gdy przewlekły ból uniemożliwia Ci aktywność fizyczną. 
 Lekarz POZ może zlecić także rehabilitację: ćwiczenia, jak i zabiegi fizjoterapii, które ułatwią Ci rozpoczęcie odpowiednich dla Ciebie i bezpiecznych ćwiczeń pod okiem specjalisty. 

Leczenie nadwagi na NFZ: specjalista dietetyk 

Choć w NFZ nie ma porad dietetyka, to jego bezpłatną opieką możesz zostać objęty w poradni internetowej finansowanej przez Ministerstwo Zdrowia: poradnia.ncez.pl Po prostu załóż konto w podanym serwisie (niezbędne jest posiadanie adresu e-mail). Następnie wypełniasz ankietę i wybierasz termin konsultacji on-line.  Konsultacje mogą odbywać się w formie czatu (pisanej), rozmowy (wtedy niezbędny jest zestaw słuchawek) lub rozmowy video (wtedy potrzebny jest komputer z kamerką lub kamerka do komputera - koszt do 30 zł). 

Odchudzanie podczas pobytu w sanatorium

Skierowanie do sanatorium także w związku z leczeniem nadwagi, może wystawić lekarz internista lub specjalista. Lekarz może skierować Cię na: 
  • pobyt w sanatorium uzdrowiskowym (przez 21 dni) lub pobyt w sanatorium uzdrowiskowym na rehabilitacji uzdrowiskowej (przez 28 dni) - pacjenci ponoszą wtedy cześć kosztów wyżywienia i zakwaterowania.  
W przypadku pacjenta po leczeniu szpitalnym lekarz sporządzający wypis może wypisać skierowanie na szpitalne leczenie uzdrowiskowe (21 dni) lub na szpitalną rehabilitację uzdrowiskową (28 dni) - i wtedy pobyt jest dla pacjenta całkowicie bezpłatny.  Lekarz kierujący nie ma już możliwości wskazania miejsca i terminu leczenia. O wszystkim decyduje lekarz NFZ, który zatwierdza skierowanie. 

Marzysz o zrzuceniu nadwagi? Chcesz się zdrowo odżywiać, ale nie wiesz jak?

Bez wyrzeczeń, bez katorżniczej diety, bez potu, łez i przekleństw. Wystarczy jedynie 7 prostych kroków, by wyrobić zgrabną sylwetkę, osiągnąć prawidłową wagę lub po prostu zacząć zdrowo żyć.

Komentarze

Czytaj także...