Podatki i opłaty lokalne

Jakie podatki i opłaty może pobierać gmina?

Każda gmina pobiera od mieszkańców rożne opłaty. Zasilają one jej budżet. Są to podatki oraz tzw. opłaty lokalne. Można je podzielić na dwie grupy.

Opłaty, które dotyczą każdego mieszkańca gminy

To przede wszystkim opłaty za wywóz śmieci, za wodę i ścieki. W każdej gminie ustalane są własne stawki i wybierana jest też metoda obliczenia opłat, bo można ją ustalić:





1. od liczby mieszkańców danej nieruchomości;
2. ilości zużytej wody;
3. powierzchni lokalu mieszkalnego lub
4. ryczałtowo od wielkości gospodarstwa.

Na wysokość opłaty ma też wpływ, czy śmieci są segregowane, czy nie (różnica jest znacząca).

Opłaty dotyczące niektórych osób

To m.in. podatki od nieruchomości i opłata za użytkowanie wieczyste.
Uwaga! Muszą być regulowane przez osoby, które mają własnościowy dom, mieszkanie, działkę. Niektórzy mogą też mieć obowiązek płacenia podatku od pojazdu, czy podatku za czworonoga.

Czy w 2020 r. można liczyć na obniżki opłat za wywóz śmieci?

Na obniżę opłat mogą liczyć niektóre rodziny:
  • z dochodem nieprzekraczającym kwoty uprawniającej do świadczeń z pomocy społecznej, czyli mające dochód 701 zł netto miesięcznie na osobę oraz
  • rodziny wielodzietne, które mają Kartę Dużej Rodziny.
Uwaga! Aby jednak zostały zwolnione (w całości lub części) z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, rada gminy musi wydać uchwałę w tej sprawie. Podstawa prawna: zmiana ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach z 11 września 2015 r. (DzU z 2015 r., poz. 1793).

Opłaty za użytkowanie wieczyste

Jeśli nie jesteś w stanie zapłacić wysokiej kwoty, możesz zawalczyć o jej obniżenie. Są na to trzy sposoby:
  • możesz wystąpić o rozłożenie opłaty na raty lub poprosić o ustalenie innego terminu zapłaty.
Uwaga! Wniosek musisz złożyć do gminy nie później niż na 14 dni przed terminem płatności.
  • możesz ubiegać się o bonifikatę, jeśli Twój miesięczny dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 50% przeciętnej pensji krajowej (o stawkę pytaj w gminie);
  • możesz złożyć odwołanie do samorządowego kolegium odwoławczego.
Uwaga! Musisz to zrobić w ciągu 30 dni od otrzymania zawiadomienia o nowej opłacie. Podstawa prawna: art. 74 i 81 ustawy o gospodarce nieruchomościami.

Podatek od nieruchomości

Podatek od nieruchomości możesz płacić w ratach i nie musisz specjalnie o to wnioskować. W zawiadomieniu z gminy opłata jest już rozłożona na 4 raty. Terminy płatności są do: 15 marca, 15 maja, 15 września oraz 15 listopada.
Uwaga! Jeśli mimo tych udogodnień nie stać się na zapłacenie raty podatku (np. straciłeś pracę), możesz złożyć wniosek do gminy o odroczenie płatności. Musisz tylko dobrze uzasadnić swoją prośbę, a we wniosku powołać się na ordynację podatkową. Podstawa prawna: art. 67a oraz 67b ordynacji podatkowej (DzU z 2012 r., poz. 747 ze zm.).

Podatek za pojazd

Podatkiem są obejmowane min. samochody ciężarowe, przyczepy, czy busy powyżej 3,5 tony. Stawki tego podatku ustala gmina i wpłaca się go w dwóch ratach na rachunek gminy na terenie której znajduje się miejsce zamieszkania lub siedziba podatnika.
Uwaga! W tym podatku (podobnie w podatku od nieruchomości) gmina nie może ustalać zwolnień, np. dla emerytów.

Za jakie grunty trzeba płacić gminy podatek rolny?

Podatek obejmuje: grunty sklasyfikowane jako użytki rolne lub grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych (z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż rolnicza).
Uwaga! Jeśli nabędziesz takie grunty - kupisz, odziedziczysz, czy dostaniesz w darowiźnie - musisz się zgłosić do gminy i wypełnić formularz podatkowy. Podatek rolny płaci się - podobnie jak podatek od nieruchomości - w czterech ratach. Nie ma zwolnień od tego podatku ani dla emerytów, anu bezrobotnych. Podstawa prawna: ustawa o podatku rolnym (DzU z 2013 r., poz. 1381).




Kto płaci za swojego psa?

Każda gmina decyduje czy wprowadza na swoim terenie podatki za posiadanie psa.

Gmina dowolnie ustala limit tego podatku, ale stawka nie może przekroczyć 120,05 zł rocznie za jednego psa. Terminy płatności podatku ustalane są przez radę gminy (lub miasta) w swojej uchwale.

Natomiast zgodnie z ustawą o podatkach i opłatach lokalnych, zwolnione z płacenia za jednego psa są m.in.:
  • osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności (w rozumieniu przepisów o rehabilitacji zawodowej i społecznej);
  • osoby w wieku powyżej 65 lat, które samodzielnie prowadzą gospodarstwo domowe.

Komentarze

Czytaj także...