Świadczenie przedemerytalne. Kiedy złożyć wniosek?

Świadczenie przedemerytalne

Świadczenie przedemerytalne jest przyznawane wtedy, gdy w firmie, która Cię zwolniła przepracowałeś co najmniej 6 miesięcy. Przy czym nie może być to zwolnienie z Twojej winy, np. dyscyplinarne. Aby otrzymać to świadczenie musisz spełnić szereg warunków dotyczących wieku i stażu pracy.

Kiedy wypłacane jest świadczenie przedemerytalne?

Zakład pracy został zlikwidowany lub ogłosił upadłość.






Świadczenie przedemerytalne może być wypłacane kobietom, które ukończyły 56 lat (mężczyźni 61) oraz mają co najmniej 20 lat stażu pracy (mężczyźni 25 lat). Kryterium wiekowe może być pominięte, jeśli kobieta do 31 grudnia roku poprzedzającego zwolnienie z pracy miała co najmniej 34 lata stażu pracy (mężczyzna 39 lat).

Utrata pracy była spowodowana zwolnieniami grupowymi.

Świadczenie przedemerytalne może być wypłacane kobietom, które ukończyły co najmniej 55 lat (mężczyźni - 61 lat) oraz mają co najmniej 30 lat stażu pracy (mężczyźni 35 lat). Kryterium wiekowe może być pominięte, jeżeli do dnia rozwiązania stosunku pracy kobieta miała co najmniej 35 lat stażu pracy (mężczyzna - 40 lat).

Powinieneś spełnić jeszcze dodatkowe warunki:
  • zarejestrować się w urzędzie pracy;
  • przez co najmniej 6 miesięcy pobierać zasiłek dla bezrobotnych. W tym czasie nie możesz bez uzasadnionej przyczyny odmówić zaproponowanej przez urząd oferty pracy albo zatrudnienia w ramach prac interwencyjnych lub robót publicznych;
  • po upływie tego półrocznego okresu nadal powinieneś być bezrobotny i dopiero wtedy możesz złożyć do ZUS wniosek o przyznanie świadczenia przedemerytalnego.

Termin na złożenie wniosku o świadczenie przedemerytalne 

Wniosek do ZUS musisz złożyć w ciągu 30 dni od dnia wydania przez urząd pracy dokumentu poświadczającego 6-miesięczny okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych.
Uwaga! To termin nieprzekraczalny.
Wraz z wnioskiem składasz zaświadczenie z urzędu pracy oraz dokumenty poświadczające staż pracy.

Komentarze

Czytaj także...