Jak zorganizować pogrzeb?

Jak zorganizował pogrzeb? Co trzeba wiedzieć o pogrzebie?

Prawo pochowania zwłok ma przed wszystkim najbliższa rodzina. Zgodnie z przepisami są to:
  • małżonek (-ka);
  • krewni zstępni (np. dzieci, wnuki, prawnuki);
  • krewni wstępni (np. rodzice, dziadkowie);
  • krewni boczni do 4 stopnia pokrewieństwa (np. rodzeństwo, dzieci rodzeństwa);
  • powinowaci w linii prostej do 1 stopnia (np. teściowie).





W dalszej kolejności prawo zorganizowania pochówku przysługuje osobom, które się do tego zobowiążą.
Uwaga! Jeśli chcesz, aby po Twojej śmierci pogrzebem zajęła się osoba niespokrewniona, np. sąsiad czy przyjaciel, powinieneś poinformować o tym rodzinę.

Zakład pogrzebowy

Wszystkim, co jest związane z pogrzebem - przygotowaniem zwłok, transportem organizacją samej ceremonii, może zając się zakład pogrzebowy. Oferuje on także pomoc w załatwianiu formalności w USC (akt zgonu) i ZUS (zasiłek pogrzebowy).

To, ile będzie kosztował pogrzeb, zależy m.in. od regionu. Ważne jest też, czy zmarły będzie chowany w trumnie, czy też dojdzie do kremacji.

Zakłady pogrzebowe oferują przygotowanie ciała do pogrzebu - jest to umycie go, uczesanie i ubranie. Czasem rodzina życzy sobie także, aby ciało zostało zabalsamowane. Dzięki temu wolniej się rozkłada i lepiej wygląda (można zlikwidować oznaki choroby, na jaką cierpiał zmarły, czy pośmiertne plamy opadowe).

Można je też transportować na dalsze odległości i dłużej przechowywać w chłodni. Jest to dodatkowo płatna usługa. Balsamowanie nie wyklucza kremacji.

Przedsiębiorstwa pogrzebowe mogą też pośredniczyć w opłatach cmentarnych czy za mszę.

Jakie są koszty pogrzebu?

Średnio koszty pogrzebu są wyższe o ok. dwa tysiące złotych (wg informacji Polskiego Stowarzyszenia Pogrzebowego) od zasiłku. Ale nie zawsze. W mniejszych miejscowościach udaje się niekiedy organizować skromne, tradycyjne ceremonie mieszczące się w kwocie zasiłku pogrzebowego. Jego wysokość od lat jest niezmienna i wynosi 4 tys. zł - niezależnie od poniesionych nakładów.
Uwaga! Zasiłek pogrzebowy przysługuje temu, kto pochówek sfinansował. Wniosek o wypłatę świadczenia (formularz Z - 12) wraz z aktem zgonu i rachunkami można złożyć w dowolnym oddziale ZUS. Jest na to 12 miesięcy od śmierci osoby, której pogrzeb dotyczy. W praktyce formalności związane z wypłatą zasiłku najczęściej bierze na siebie zakład pogrzebowy. Rodzina jedynie dopłaca różnicę w kosztach.

Zawsze na cmentarzu

Zgodnie z polskim prawem ciało można pochować wyłącznie na cmentarzu - w grobie murowanym lub ziemnym. Warto wiedzieć, ze za groby ziemne oraz murowane, w których pochowana jest jedna osoba, co 20 lat trzeba wnieść opłatę. Inaczej narażasz się na to, że grób zostanie ponownie użyty. Nie dotyczy to grobów murowanych przeznaczonych do chowania więcej niż jednej osoby, a także do chowania urn z prochami.

Urnę można złożyć w grobie, w tym również zamkniętym, w katakumbie lub kolumbarium. Niedopuszczalne jest natomiast trzymanie jej w domu. Nie ma też w obecnym stanie prawnym możliwości przeprowadzenia pochówku przez rozsypanie prochów zmarłego - nawet jeśli taka była jego wola.

Wysokość opłat cmentarnych różni się w zależności o regiony i cmentarza. Inne będą na cmentarzach komunalnych, inne na kościelnych. Za przedłużenie miejsca możesz zapłacić 1000 zł (np. w Częstochowie) albo dwa razy więcej (np. w Warszawie).




Zgłoszenie zgonu w urzędzie 

Jeśli do zgonu dochodzi w szpitalu, zazwyczaj to ta placówka zajmuje się formalnościami związanymi z jego stwierdzeniem. Gdy śmierć następuje w domu, kartę zgonu najczęściej wydaje lekarz z przychodni, w której ostatnio leczył się zmarły, ewentualnie lekarz z pogotowia (jeśli znajduje się w składzie karetki).

Zgon zgłasza się w urzędzie stanu cywilnego właściwym ze względu na miejsce zgonu (nie zamieszkania). Należy to zrobić w ciągu trzech dni od wystawienia karty zgonu. Jeśli przyczyną śmierci była choroba zakaźna, są na to tylko 24 godziny. Oprócz karty zgonu potrzebny jest dowód osobisty zmarłego.

Komentarze

Czytaj także...