Jak wybrać bezpieczne suplementy diety?

Bezpieczne suplementy diety

Suplementacja diety może pomóc w uzupełnieniu niedoborów i poprawie Twojego samopoczucia. Jednak często można usłyszeć, że jakiś preparat został wycofany ze sprzedaży np. z powodu wykrytych zanieczyszczeń albo dlatego, ze nie zawierał tych składników, których obecność zadeklarował producent.





Dlatego warto poznać zasady bezpiecznego stosowania suplementów oraz dowiedzieć się, no co warto zwrócić uwagę przy wyborze konkretnego preparatu.

Czy różni się lek od suplementu diety?

Preparaty, które zawierają np. magnez, witaminę D3 czy witaminę C są sprzedawane zarówno jako leki, jak i suplementy diety. Jednak nie zawsze wiemy, jaka dokładnie jest między nimi różnica.
Uwaga! Wszystkie preparaty zarejestrowane jako leki, w tym także witaminy, muszą być zgodnie z prawem dokładnie przebadane przed rozpoczęciem ich sprzedaży. W przypadku preparatów zarejestrowanych jako suplementy diety takie zasady nie obowiązują. Aby rozpocząć ich sprzedaż, wystarczy je zarejestrować. Nikt nie bada ich przed wprowadzeniem do sprzedaży. Wiele z nich jest dobrej jakości, jednak wiele innych nie spełnia nawet podstawowych wymogów co do zawartości. Prowadzone kontrole często wykazują poważne nieprawidłowości. 
Jeśli lekarz zaleci Ci stosowanie suplementów diety, poproś w aptece o preparaty zarejestrowane jako leki bez recepty. Ich ceny są podobne do tych zarejestrowanych jako suplementy, więc nie dopłacisz, a będziesz mieć pewność, że stosujesz lek (czyli przebadany preparat).

Czy zawsze trzeba poradzić się lekarza?

Zarówno w przypadku preparatów sprzedawanych jako suplementy diety, jak i tych oferowanych jako leki bez recept - nie powinieneś stosować ich na własną rękę.

To szczególnie ważne, gdy przyjmujesz leki na stałe (np. na cukrzycę, astmę, dnę moczanową, nadciśnienie). Wiele z nich może spowodować groźne interakcje, osłabiając lub nasilając działanie twoich leków.
Uwaga! Jeśli przyjmujesz suplementy diety lub dopiero to rozważasz, przygotuj dokładny spis wszystkich leków, ziół i preparatów oraz leków przeciwbólowych, które przyjmujesz. Przed zakupem preparatu suplementującego dietę skonsultuj się z lekarzem albo farmaceutą w aptece - pokazując mu przygotowany spis.

Kiedy warto wykonać badania na niedobory?

Jeśli suplementy diety zalecił Ci lekarz, wykonywanie badań nie jest konieczne. Zapytaj jednak, jak długo powinieneś przyjmować dany preparat. Zbyt długa suplementacja może doprowadzić do nadmiaru danego składnika w organizmie, co bywa groźne dla zdrowia jak niedobór.
Uwaga! Jeśli stosujesz suplementy diety lub to rozważasz, gdyż sądzisz, ze możesz cierpieć na niedobór jakiegoś składnika, porozmawiaj z lekarzem. Lekarz może wtedy zdecydować o wykonaniu badań, które pomogą ustalić, czy potrzebujesz tylko suplementacji, czy tez podjęcia leczenia.




Jak wycofać się z umowy na dostawę suplementów diety?

Coraz bardziej popularne są oferty dostawy suplementów diety do domu i wiele osób chętne z nich korzysta. Zdarza się jednak, że chcemy z takiej umowy zrezygnować, np. z przyczyn finansowych.

W takim przypadku należy się skontaktować z firmą, np. dzwoniąc na jej infolinię, i poprosić o informację, gdzie znajdziesz formularz rezygnacji oraz gdzie go przesłać.

Oprócz uczciwych firm działają także takie, które naruszają prawa klienta. Takie firmy utrudniają wypowiedzenie umowy i nie chcą informować klientów o tym, jak można to zrobić.

Zdarza się też, ze nieuczciwi przedsiębiorcy wprowadzają klientów w błąd, doprowadzając do zawarcia umowy np. pod pozorem wypróbowania produktu.

Gdy nieuczciwa firma utrudnia rozwiązanie umowy lub przesyła Ci niezamówiony towar i każe za niego płacić, zadzwoń po pomoc na Infolinię Konsumencką: 801 440 220 lub 22 290 89 13.   Warto zawiadomić też Urząd Ochrony Konsumentów (UOKiK), adres: plac Powstańców Warszawy 1, 00-950 Warszawa lub mail: uokik@uokik.gov.pl.

Komentarze

Czytaj także...