Ubezpieczenie zdrowotne bez pracy

Ubezpieczenie zdrowotne gdy nie masz pracy

Ubezpieczenie zdrowotne, czyli możliwość korzystania z opłacane przez NFZ opieki medycznej, obowiązuje przez 30 dni po rozwiązaniu umowy o pracę. Taka sama zasada obowiązuje w przypadku właścicieli firm (także jednoosobowych), którzy kończą swoją działalność gospodarczą.





Masz trzy możliwości do wyboru, by nadal korzystać z bezpłatnej służby zdrowia.

Ubezpieczenie zdrowotne członka rodziny

Jeśli mąż/żona ma pracę - może wystąpić z odpowiednim wnioskiem do swojego pracodawcy, a wówczas on - jako pracownik - zgłasza żonę/męża do ubezpieczenia zdrowotnego jako członka rodziny. Taka sama możliwość dotyczy nie tylko współmałżonka, ale także dzieci oraz wstępnych (rodziców, dziadków) pozostających z ubezpieczonym we wspólnym gospodarstwie domowym.
Uwaga! Małżonek może objąć Cię swoim ubezpieczeniem zdrowotnym także wówczas, gdy prowadzi firmę i opłaca dobrowolne ubezpieczenie. Takie zgłoszenie nie powoduje podwyższenia składki odprowadzonej do NFZ.

Dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne z NFZ

Możesz podpisać umowę z NFZ na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne. Pisemny druk zgłoszenia ubezpieczenia zdrowotnego ZUS ZZA składasz w najbliższym regionalnym oddziale NFZ. Trzeba wówczas także przedstawić:
  • dokument tożsamości;
  • dokument, który potwierdzi ostatni okres ubezpieczenia (np. zaświadczenie z zakładu pracy, zaświadczenie z urzędu pracy).

Ubezpieczenie zdrowotne z urzędu pracy

Możesz zarejestrować się w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna i wówczas urząd zgłosi Cię do ubezpieczenia zdrowotnego, które będzie ważne przez cały czas, gdy będziesz mieć status osoby bezrobotnej.

W razie podpisania jakiejkolwiek umowy zarobkowej, tracisz status osoby bezrobotnej. Zaczyna wówczas obowiązywać ubezpieczenie zdrowotne związane z właśnie podjętą pracą.

Opłata za brak ciągłości w ubezpieczeniu zdrowotnym

Składki na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne NFZ opłacasz co miesiąc - w terminie do 15. dnia za miesiąc poprzedni (np. za luty - do 15 marca). Obecnie minimalna składka wynosi 483,12 zł (kwota ta obowiązuje do końca grudnia 2020 r.).

Warto pilnować, by mieć ciągłość w ubezpieczeniu zdrowotnym, no inaczej przy zawarciu z NFZ umowy o ubezpieczenie trzeba będzie ponosić opłatę dodatkową, a jej wysokość zależy od długości okresu bez ubezpieczenia i wynosi 1073,60 zł (przerwa od 3 miesięcy do roku) i 2684,01 (przerwa od roku do 2 lat).

Komentarze

Czytaj także...