Przemoc w rodzinie - jak się bronić?

Przemoc w rodzinie

Przemoc to nie tylko bicie i znęcanie się fizyczne. Jest nią również upokarzanie, szydzenie, poniżanie, a także nieustanne kontrolowanie, zakazywanie podjęcia pracy, utrzymywania kontaktów z rodziną lub znajomymi, wydzielanie pieniędzy.





Jak się bronić przed przemocą?

Gdy mąż/żona, partner, syn/córka, wnuk/wnuczka Cie bije, popycha, szarpie, nie wahaj się wezwać policji. Funkcjonariusze sporządzą notatkę z zajścia i założą Niebieską Kartę. Dopilnuj, aby to zrobili. Jeśli interwencja zostanie odnotowana, w ciągu 7 dni od założenia dokumentu dzielnicowy skontaktuje się z Tobą, a potem będzie na bieżąco kontrolował sytuację w rodzinie.

Niebieska Karta może pomóc w ewentualnej eksmisji sprawcy przemocy, w sprawie rozwodowej itp. Oprócz policji może ją założyć ośrodek pomocy społecznej, gminna komisja rozwiązywania problemów alkoholowych lub służba zdrowia. Nie musisz sam o to prosić. Problem może zgłosić także osoba, która jest świadkiem przemocy w rodzinie lub podejrzewa, że komuś dzieje się krzywda.
Uwaga! Jeśli doświadczasz przemocy psychicznej lub ekonomicznej (np. mąż nie daje na utrzymanie, syn lub wnuk zabiera Ci emeryturę), również możesz zgłosić to na policji. Szukaj tez wsparcia w ośrodku pomocy społecznej.
Nie zostawaj z oprawcą 

Gdy prześladowca jest agresywny i obawiasz się, ze po wyjściu policjantów może Cię skrzywdzić, żądaj, aby go zabrali. Jeśli z jakichś powodów nie chcą tego zrobić, pamiętaj, że mają obowiązek wskazać Ci schronisko lub noclegownie, gdzie mógłbyś bezpiecznie przenocować. Powinni też, w miarę możliwości, pomóc Ci tam dotrzeć.

Żądaj eksmisji 

Zamknięcie sprawcy na dwie doby lub przenocowanie w schronisku niestety nie rozwiąże problemu. Aby nie drżeć ze strachu, wystąp o eksmisję sprawcy. Złóż pozew (w dwóch egzemplarzach) w wydziale cywilnym sądu rejonowego właściwego dla miejsca Twojego zamieszkania. Wraz z nim złóż jak najwięcej dokumentów, które uzasadnią pozew:
  • obdukcję lekarską (koszt 100-200 zł, bezpłatnie wystawiana jest tylko na podstawie zaświadczenia z policji lub prokuratury);
  • listę przeprowadzonych przez policję interwencji;
  • listę świadków;
  • nagrania z zajść, jeśli je masz;
  • akt własności mieszkania lub umowę najmu;
  • akt małżeństwa, gdy sprawca jest mąż/żona.
Uwaga! Złożenie pozwu jest płatne (300 zł). Jeśli nie masz pieniędzy, razem z pozewem złóż wniosek o zwolnienie z kosztów sądowych.
Zawiadomienie do prokuratury

Znęcanie się nad innymi jest przestępstwem. W trosce o bezpieczeństwo swoje lub mieszkających z Tobą bliskich, złóż zawiadomienie do prokuratury. Możesz to zrobić osobiście albo wysłać pocztą. Idź do najbliższego komisariatu policji lub jednostki prokuratury.

Zawiadomienie możesz złożyć ustnie, czyli opowiedzieć policjantowi lub prokuratorowi o zajściu, albo pisemnie - opisać zdarzenie i zostawić je na policji lub w prokuraturze albo wysłać pocztą.

W dokumencie podaj dane sprawcy i swoje. Określ relacje między Wami, np. żona-mąż, dziadek-wnuk. Szczegółowo opisz zachowanie prześladowcy, np.: popycha, bije, upokarza, wyśmiewa, nie daje pieniędzy na utrzymanie. Jeśli masz świadków, podaj tajże ich dane.




Pomoc dla ofiar przemocy w rodzinie

Jeśli ktoś Cię krzywdzi albo jesteś świadkiem przemocy w rodzinie, reaguj. Zadzwoń na numer:
  • policji 997;
  • Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie Niebieska Linia: 800 120 002.
Możesz również zgłosić problem e-mailem: niebieskalinia@niebieskalinia.info lub wysłać pismo pocztą: Al. Jerozolimskie 155, 02-326 Warszawa.

Pomocy możesz szukać także w powiatowym centrum pomocy rodzinie (numer telefonu znajdziesz na stronie internetowej urzędu gminy lub uzyskasz w siedzibie gminy) lub ośrodku pomocy społecznej w swojej gminie - ten numer również dostaniesz w gminie.

Komentarze

Czytaj także...