Odszkodowanie z OC sprawcy kolizji drogowej

Odszkodowanie z OC sprawcy. Co Ci się należy z polisy OC kierowcy, który spowodował kolizję?

Gdy zostaniesz poszkodowany w wypadku, możesz domagać się odszkodowania od jego sprawcy. Wypłaca je ubezpieczyciel z OC osoby, która wypadek spowodowała. Albo Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) - gdy kierowca nie ma wykupionego OC lub zbiegł z miejsca wypadku.





Poszkodowanym albo ich bliskim przysługuje też m.in.:
  • zwrot kosztów naprawy samochodu;
  • zwrot kosztów leczenia i rehabilitacji;
  • zadośćuczynienie za doznaną krzywdę i cierpienie fizyczne i psychiczne (także zadośćuczynienie oraz renta dla najbliższych osoby, która zginęła w wypadku);
  • zwrot zarobków utraconych w wyniku wypadku i późniejszego leczenia;
  • renta na zwiększone potrzeby związane z długotrwałym leczeniem, rehabilitacją czy opieką, a także renta, jeśli w wyniku wypadku, ktoś stał się niezdolny do pracy.

Jak dostać odszkodowanie?

O odszkodowanie możesz występować sam lub za pośrednictwem kancelarii odszkodowawczych. Niestety firmy ubezpieczeniowe z reguły same nie informują o należnych poszkodowanych prawach i zwykle proponują najniższe z możliwych odszkodowania. Dlatego pomoc specjalistów jest bardzo przydatna.

Jeśli zdecydujesz się na pomoc kancelarii:

Nie podpisuj umów w biegu, np. w szpitalu, nawet jeśli agent bardzo nalega.

Poproś o wzór umowy i porównaj ją z propozycjami innych kancelarii.

Sprawdź opinie o tej konkretnej firmie w internecie.

Upewnij się, czy kancelaria odszkodowawcza zatrudnia osoby uprawnione do występowania przed sądem (radca prawny, adwokat). Jeśli nie, istnieje ryzyko, że będzie za wszelką cenę dążyła do ugody, by od razu dostać prowizję i zamknąć sprawę bez postępowania sądowego. A podpisanie ugody zamyka drogę do dalszych roszczeń.
Uwaga! Jeśli nie chcesz korzystać z usług takich firm, zwróć się o pomoc do Rzecznika Finansowego. Na bezpłatnej infolinii dowiesz się od prawników, jakiego rodzaju odszkodowań i świadczeń możesz się domagać, gdy jesteś ofiarą wypadku. Infolinia czynna jest pn-pt. w godz. 8-18, tel.: 22 333-73-28.
Ważna nie tylko dokumentacja medyczna

Dokumentacja medyczna z procesu i określenie, na jej podstawie, doznanego uszczerbku na zdrowiu, stanowią główny dowód w staraniach o wypłatę zadośćuczynienia. Gromadź też: imienne faktury za zakup leków oraz wyrobów medycznych (np. kołnierza ortopedycznego) oraz faktury na paliwo wykorzystywane na dojazdy do placówek medycznych.

Pamiętaj, że możesz dostać zwrot kosztów zabiegów rehabilitacyjnych przeprowadzonych także w prywatnych placówkach.

Komentarze

Czytaj także...