Jak się odwołać od decyzji gminy?

Odwołanie od decyzji gminy

Od każdej decyzji przy wydaniu której Twoim zdaniem urzędnicy popełnili błąd lun niewłaściwie zinterpretowali przepisy, masz prawo się odwołać. Dotyczy to np.:
  • odmowy przyznania zasiłku rodzinnego i dodatków z nim związanych;
  • odmowy wydania pozwolenia na budowę;
  • nakazu ponoszenia części kosztów za budowę kanalizacji (a nie tylko za jej przyłączenie).




Pod każdą decyzją jaką, otrzymujesz z urzędu podany jest tryb i termin odwołania. Odwołujesz się do organu wyższego rzędu (wyższej instancji), ale za pośrednictwem tego, który wydał decyzję. Gdy wydał ją wójt (burmistrz, prezydent miasta), odwołanie należy złożyć do samorządowego kolegium odwoławczego (SKO) za pośrednictwem wójta (burmistrza, prezydenta miasta).
Uwaga! Na złożenie odwołania masz 14 dni od daty otrzymania decyzji. Warto w nim podać dlaczego Twoim zdaniem decyzja urzędników jest błędna, ale nie jest wymagane szczegółowe uzasadnienie. Wystarczy, jeżeli z odwołania wynika, że nie jesteś zadowolony z wydanej decyzji.

Odwołanie czy zażalenie na decyzję gminy?

Od decyzji wydanych przez gminę przysługuje odwołanie, od postanowień - zażalenie (termin na jego złożenie jest krótszy niż przy odwołaniach i wynosi 7 dni).

Tryb składania odwołania i zażalenia regulują przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego. Musi ich przestrzegać cała administracja publiczna, czyli nie tylko urzędy miasta lub gminy, ale także inne państwowe instytucje, np.: ZUS, KRUS i urzędy skarbowe.


Komentarze

Czytaj także...