Internetowe Konto Pacjenta. Jak założyć?

Internetowe Konto Pacjenta NFZ. Jak założyć?

Do założenia Internetowego Konta Pacjenta potrzebny jest profil zaufany. Utworzysz go wchodząc na stronę internetową pz.gov.pl. Po wypełnieniu formularza i potwierdzeniu swojej tożsamości możesz założyć IKP, logując się na stronie pacjent.gov.pl.





W zakładce Moje konto wybierz rodzaj powiadomień: SMS lub e-mail (albo jedno i drugie).
Uwaga! Internetowe Konto Pacjenta nie jest obowiązkowe, ale warto je mieć, nie tylko na wypadek np. zgubienia papierowego wydruku e-recepty. Na IKP masz swoją historię medyczną.
Możesz tam sprawdzić w każdej chwili, jakie lekarstwa wypisał Ci ostatnio lekarz i jak je masz stosować. Na koncie są wizyty lekarskie w ramach NFZ od 2008 r., a także skierowania na badania oraz do sanatoriów, informacje o zwolnieniach.

Jeśli nie potrafisz założyć konta, poproś o pomoc kogoś ze swoich bliskich.

Po co jest Internetowe Konto Pacjenta?

Jeśli masz Internetowe Konto Pacjenta, zamiast wydruku e-recepty możesz dostać od lekarza e-mail, a którym znajduje się informacja o przepisanych lekach (wygląda jak recepta). Możesz dostać też SMS-a z 4-cyfrowym kodem PIN, na podstawie którego również wydadzą Ci leki w aptece.
Uwaga! Ale zawsze, nawet jeśli masz już Internetowe Konto Pacjenta, jeśli tylko o to poprosisz, lekarz da Ci papierowy wydruk informacyjny.
Aby zrealizować e-receptę otrzymaną w postaci SMS-a, trzeba podać farmaceucie znajdujący się w nim kod PIN. Natomiast recepta elektroniczna w e-mailu zawiera kod kreskowy, który trzeba pokazać w aptece na ekranie swojego smartfona.

E-recepta z wydrukiem

Po wypisaniu e-recepty lekarz daje Ci papierowy wydruk informacyjny. To kartka podobna do tradycyjnej recepty, na której podana jest m.in. nazwa leku, ilość, dawkowanie. Znajduje się na niej również kod kreskowy.

Z wydrukiem idź do dowolnej apteki. Podaj farmaceucie druk informacyjny. Zeskanuje on z niego kod kreskowy. Wyda Ci lekarstwa i oda kartkę - byś wiedział, jak przyjmować leki. Jeśli w danej aptece nie ma akurat wszystkich leków przepisanych Ci przez lekarza na e-recepcie, nie musisz prosić o odpis. Brakujące możesz kupić w innej aptece!

Uprawnienia do zniżek się nie zmieniają.
Uwaga! Gdy zgubisz papierowy wydruk informacyjny e-recepta nadal będzie na twoim Internetowym Koncie Pacjenta.
E-recepty nie trzeba realizować osobiście. Możesz poprosić kogoś z rodziny czy np. sąsiada. Wystarczy dać im wydruk lub zapisać kod z SMS-a.
Uwaga! Musza go podać z Twoim numerem PESEL.
Recepta z błędem?

Każda recepta, nawet elektroniczna, może zawierać błąd. Farmaceucie nie wolno go poprawić, ale w określonych sytuacjach może receptę zrealizować.

Jeśli błąd dotyczy samego leku, np. wielkości dawkowania czy sposobu dawkowania, dostaniesz najmniejsza dawkę dopuszczoną do obrotu lub najmniejsze opakowanie.

Gdy lekarz nie wpisze informacji o zniżkach, wróć, by naprawił błąd. W przeciwnym razie farmaceuta wyda Ci leki, ale z pełną odpłatnością. Podobnie będzie , gdy lekarz nie poda oddziału NFZ.

Komentarze

Czytaj także...