Internetowe Konto Pacjenta. Jak założyć?
Internetowe Konto Pacjenta NFZ. Jak założyć?
Do założenia Internetowego Konta Pacjenta potrzebny jest profil zaufany. Utworzysz go wchodząc na stronę internetową pz.gov.pl. Po wypełnieniu formularza i potwierdzeniu swojej tożsamości możesz założyć IKP, logując się na stronie pacjent.gov.pl.W zakładce Moje konto wybierz rodzaj powiadomień: SMS lub e-mail (albo jedno i drugie).
Uwaga! Internetowe Konto Pacjenta nie jest obowiązkowe, ale warto je mieć, nie tylko na wypadek np. zgubienia papierowego wydruku e-recepty. Na IKP masz swoją historię medyczną.Możesz tam sprawdzić w każdej chwili, jakie lekarstwa wypisał Ci ostatnio lekarz i jak je masz stosować. Na koncie są wizyty lekarskie w ramach NFZ od 2008 r., a także skierowania na badania oraz do sanatoriów, informacje o zwolnieniach.
Jeśli nie potrafisz założyć konta, poproś o pomoc kogoś ze swoich bliskich.
Po co jest Internetowe Konto Pacjenta?
Jeśli masz Internetowe Konto Pacjenta, zamiast wydruku e-recepty możesz dostać od lekarza e-mail, a którym znajduje się informacja o przepisanych lekach (wygląda jak recepta). Możesz dostać też SMS-a z 4-cyfrowym kodem PIN, na podstawie którego również wydadzą Ci leki w aptece.Uwaga! Ale zawsze, nawet jeśli masz już Internetowe Konto Pacjenta, jeśli tylko o to poprosisz, lekarz da Ci papierowy wydruk informacyjny.Aby zrealizować e-receptę otrzymaną w postaci SMS-a, trzeba podać farmaceucie znajdujący się w nim kod PIN. Natomiast recepta elektroniczna w e-mailu zawiera kod kreskowy, który trzeba pokazać w aptece na ekranie swojego smartfona.
E-recepta z wydrukiem
Po wypisaniu e-recepty lekarz daje Ci papierowy wydruk informacyjny. To kartka podobna do tradycyjnej recepty, na której podana jest m.in. nazwa leku, ilość, dawkowanie. Znajduje się na niej również kod kreskowy.Z wydrukiem idź do dowolnej apteki. Podaj farmaceucie druk informacyjny. Zeskanuje on z niego kod kreskowy. Wyda Ci lekarstwa i oda kartkę - byś wiedział, jak przyjmować leki. Jeśli w danej aptece nie ma akurat wszystkich leków przepisanych Ci przez lekarza na e-recepcie, nie musisz prosić o odpis. Brakujące możesz kupić w innej aptece!
Uprawnienia do zniżek się nie zmieniają.
Uwaga! Gdy zgubisz papierowy wydruk informacyjny e-recepta nadal będzie na twoim Internetowym Koncie Pacjenta.E-recepty nie trzeba realizować osobiście. Możesz poprosić kogoś z rodziny czy np. sąsiada. Wystarczy dać im wydruk lub zapisać kod z SMS-a.
Uwaga! Musza go podać z Twoim numerem PESEL.Recepta z błędem?
Każda recepta, nawet elektroniczna, może zawierać błąd. Farmaceucie nie wolno go poprawić, ale w określonych sytuacjach może receptę zrealizować.
Jeśli błąd dotyczy samego leku, np. wielkości dawkowania czy sposobu dawkowania, dostaniesz najmniejsza dawkę dopuszczoną do obrotu lub najmniejsze opakowanie.
Gdy lekarz nie wpisze informacji o zniżkach, wróć, by naprawił błąd. W przeciwnym razie farmaceuta wyda Ci leki, ale z pełną odpłatnością. Podobnie będzie , gdy lekarz nie poda oddziału NFZ.
Komentarze