Gdy ojciec dziecka nie płaci alimentów

Ojciec dziecka nie płaci alimentów. Co można zrobić?

Gdy komornik nie może wyegzekwować alimentów, zwróć się do gminy/urzędu miasta o podjęcie działań wobec dłużnika alimentacyjnego. gdy ojciec dziecka nie płaci alimentów. Możesz to zrobić także wówczas, gdy z powodu wysokich dochodów nie dostajesz świadczenia z funduszu alimentacyjnego.





Jedynym warunkiem jest to, że egzekucja alimentów jest bezskuteczna - czyli:
  • komornik w okresie ostatnich dwóch miesięcy nie wyegzekwował pełnej należności z tytułu zaległych i bieżących alimentów;
  • nie można wszcząć lub prowadzić egzekucję alimentów, bo ojciec dziecka przebywa w innym kraju i nie znasz jego adresu.

Wniosek o podjęcie działań wobec dłużnika alimentacyjnego 

Składa się w urzędzie gminy/miasta właściwego ze względu na miejsce zamieszkania ojca dziecka. Druk dostaniesz w urzędzie. Wraz z nim należy złożyć:
  • kopię dowodu osobistego;
  • odpis prawomocnego orzeczenia sądu zasądzającego alimenty;
  • zaświadczenie od komornika sądowego o bezskuteczności egzekucji zawierające informacje o stanie egzekucji, przyczynach jej bezskuteczności oraz działaniach w celu wyegzekwowania zasądzonych alimentów.

Co grozi ojcu nie płacącemu alimentów?

Gminna ma obowiązek podjąć szereg działań wobec dłużnika alimentacyjnego. M.in. musi on zarejestrować się w urzędzie pracy i nie może odmówić podjęcia zatrudnienia. Jeśli te działania nic nie dadzą, koniecznie ponownie złóż wniosek do gminy (taki sam, jak poprzednio), a wówczas urzędnicy muszą wydać decyzję o uznaniu dłużnika za uchylającego się od zobowiązań alimentacyjnych. I właśnie taka decyzja jest kluczowa, bo wówczas gmina składa:
  • wniosek do starosty o zatrzymanie prawa jazdy dłużnika alimentacyjnego;
  • wniosek do prokuratury - ojciec dziecka będzie mieć sprawę karną (może iść do więzienia i sądu coraz częściej to orzekają). 
Uwaga! Te dwa wnioski są bardzo skutecznym sposobem na uzyskanie zaległych i bieżących alimentów. A także Twój wniosek do BIG - o wpisanie ojca dziecka do rejestru dłużników.

Wpis do rejestru dłużników za niepłacenie alimentów

Już samo powiadomienie o takiej możliwości skłania wielu ojców do zapłacenia alimentów. Wpis do rejestru dłużników Biura Informacji Gospodarczej (BIG) sprawia, że nie można korzystać z wielu usług. Z bazy tej korzystają banki, firmy pożyczkowe, firmy telekomunikacyjne i wiele innych podmiotów. W Polsce działają cztery BIG-i: Rejestr Dłużników ERIF BIG, BIG InfoMOnitor, Krajowy Rejestr Długów, Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej.

Masz zasądzone alimenty, ale nie wiesz, jak je wyegzekwować? 

Oto eBook, który Ci w tym pomoże! Znajdziesz tu nie tylko informacje, jak walczyć o egzekucję swoich alimentów, ale również wszystkie potrzebne pisma, m.in.: pozew o alimenty, wniosek o nadanie wyrokowi klauzuli wykonalności czy skargę na czynność komornika. Nie poddawaj się bez walki – te pieniądze Ci się należą! 
Jak skutecznie wyegzekwować świadczenia alimentacyjne wraz z wzorami pism sądowych i egzekucyjnych»

Komentarze

Czytaj także...