Wyższa emerytura. Kiedy warto wyliczyć kapitał początkowy?

Wyższa emerytura. Warto wyliczyć kapitał początkowy.

Kapitał początkowy obliczany jest osobom urodzonym po 1948 r., a więc tym, którym wysokość emerytury oblicza się według tzw. nowych zasad. To część emerytury, która uwzględnia zarobki sprzed 1999 r. Czyli z okresu, gdy składki emerytalne nie trafiały na Twoje indywidualne konto w ZUS tylko do "wspólnego worka", z którego wypłacane były świadczenia.





ZUS nie ma informacji o tych składkach. Dlatego to przyszły emeryt musi przedstawić dokumenty, które potwierdzą lata pracy i zarobki.

Wyższa emerytura: jak szukać potrzebnych dokumentów?

Jeśli pracowałeś w firmie lub instytucji, która nadal istnieje - z uzyskaniem odpowiednich dokumentów nie będzie problemu. Po prostu poproś w kadrach o wystawienie druku ZUS Rp-7 - to podstawowy dokument potwierdzający lata pracy i zarobki. Wówczas ze złożeniem do ZUS wniosku o wyliczenie kapitału początkowego możesz poczekać do momentu przejścia na emeryturę.

Gdy firma ogłosiła upadłość albo została przejęta przez inną, zacznij od przejrzenia starych dokumentów w domu (czego szukać poniżej).

ZUS opracował i udostępnił na swojej stronie bazę wspomagającą poszukiwanie dokumentów. Znajduje się w niej lista ponad 8 tys. zlikwidowanych (bądź przekształconych) zakładów pracy. Baza zawiera m.in. informacje o miejscu przechowywania dokumentacji osobowej lub osobowej i płacowej pracowników tych zakładów.

Jest dostępna na stronie internetowej ZUS w zakładce "Świadczenia" - "Emerytury" - "Baza zlikwidowanych lub przekształconych zakładów pracy".

Wyższa emerytura: dokumenty dla ZUS

Dla ZUS oprócz druku ZUS Rp-7 dokumentami, które potwierdzą Twoje lata pracy i zarobki mogą być:
  1. Legitymacja ubezpieczeniowa, zawierająca odpowiednie wpisy o okresach zatrudnienia i osiągniętych w tych okresach zarobkach.
  2. Umowy o pracę, karty lub listy wynagrodzeń.
  3. Stary (książeczkowy) dowód osobisty - z pieczątkami potwierdzającymi zatrudnienie.

Komentarze

Czytaj także...