Nakaz zapłaty z e-sądu - jak działa?
Nakaz zapłaty z e-sądu
Nakaz zapłaty z e-sądu wygląda jak zwykły formularz. Nie można go lekceważyć, no możesz dużo stracić, jeśli nie odpowiesz na takie pismo.Z przyczyn losowych, choćby utraty pracy, nie jesteś w stanie spłacać swoich zobowiązań, np. zalegasz z czynszem, nie spłaciłeś kredytu czy rachunków za telefon lub gaz? Możesz spodziewać się, że dostaniesz nakaz zapłaty z e-sądu.
Uwaga! Takie wezwanie do zapłaty wystawiane jest w trybie elektronicznego postępowania upominawczego (EPU), czyli wszystko może być załatwione droga elektroniczną i p[ocztową - bez klasycznej rozprawy na sali sądowej.Dla większości dłużników to duże zaskoczenie. Bez stawienia się w sądzie (a nawet odbierania pisma z poczty) po pewnym czasie okazuje się, ze wszystko odbyło się za jego plecami i ściąganiem długu zajął się komornik.
Uwaga! Dlatego nie można lekceważyć takiego pisma.
Nakaz zapłaty z e-sądu w praktyce
W praktyce cała procedura wygląda tak:Dostajesz z e-sądu list polecony z nakazem zapłaty. Jest w nim kopia pozwu wraz z dokumentami dotyczącymi zadłużenia.
Sprawdzasz, czy bank lub firma pożyczkowa nie zawyżyła długu, np. żądając bardzo wysokiego ubezpieczenia do kredytu. Jeśli uważasz, że dług jest zawyżony, wysyłasz do sądu sprzeciw od nakazu zapłaty.
Uwaga! Masz na to 14 dni od otrzymania dokumentów z sądu.Po otrzymaniu sprzeciwu e-sąd kieruje sprawę do zwykłego sądu. Będzie więc mieć miejsce klasyczna rozprawa na sali sądowej, w czasie której możesz przedstawić swoje racje.
Uwaga! Bez odwołania nakaz zapłaty uprawomocni się i wówczas skierowany zostanie on do komornikaGdy dług jest bezsporny, np. zalegasz z czynszem, odwołanie się od nakazu zapłaty nic nie da. W tym przypadku po otrzymaniu nakazu zapłaty warto spłacić zadłużenie, by nie ponosić kosztów egzekucji komorniczej. Możesz wystąpić do spółdzielni o rozłożenie tego długu na raty.
Jak napisać sprzeciw od nakazu zapłaty z e-sądu?
Sprzeciw od nakazu zapłaty musisz napisać na druku urzędowym (otrzymasz go w każdym sądzie lub pobierzesz ze strony internetowej Rzecznika Finansowego). Sprzeciw wysyłasz pocztą, listem poleconym.Zdarza się, że o sprawie sądowej dowiadujesz się dopiero na skutek rozpoczęcia przez komornika egzekucji (np. z powodu niedoręczenia wcześniej nakazu zapłaty na prawidłowy adres). W takiej sytuacji trzeba złożyć do e-sądu zażalenie na postanowienie o nadaniu nakazowi zapłaty klauzuli wykonalności. Powinieneś też wystąpić o doręczenie nakazu na właściwy adres i złożyć sprzeciw od nakazu.
Komentarze