Jak uzyskać dofinansowanie z gminy?
Dofinansowanie z gminy
Potykasz się na wyboistym chodniku? Potrzebne są światła na przejściu dla pieszych? Chciałbyś zorganizować klub seniorów w okolicy, a może przydrożna kapliczka lub pomnik są w złym stanieW sfinansowaniu Twoich pomysłów pomogą przepisy o inicjatywie lokalnej.
Jak to działa?
Z wnioskiem o realizację inicjatywy lokalnej (czyli pomysłu mieszkańców) może wystąpić mieszkaniec danej gminy albo organizacja pozarządowa. Jeśli wniosek zostanie przyjęty, gmina zapewnia finansowanie, a jego realizacją zajmują się mieszkańcy (wnioskodawcy).W każdej gminie powinna obowiązywać uchwała określająca tryb składania i oceny takich wniosków. Z zasadami składania wniosków obowiązującymi w Twojej gminie zapoznasz się na stronie gminy lub w urzędzie gminy.
Uwaga! Jeśli władze Twojej gminy nie przyjęły takiej uchwały, i tak możesz złożyć wniosek - powołując się na obowiązujące przepisy.
Co to jest i jak działa budżet obywatelski?
Budżet obywatelski pozwala mieszkańcom brać udział w decyzjach o sposobie wydawania i przeznaczaniu części środków finansowych gminy.W jego ramach gmina corocznie ogłasza głosowanie na różne projekty i inicjatywy. Mieszkańcy oddają głos na te, które uważają za najlepsze spełniające ich potrzeby, najtrafniejsze, warte realizacji. Udział mieszkańców ogranicza się więc jedynie do oddania swojego głosu na wybrany projekt.
Taką procedurę mogą jednak wdrażać także mniejsze gminy, przepisy takich działań nie zabraniają.
Podobne zasady obowiązują w przypadku tzw. funduszy sołeckich. Wprowadzono je ustawą z dnia 21 lutego 2014 r. w funduszu sołeckim.
Mieszkańcy za zebraniach wiejskich biorą udział w decyzjach w sprawie rozdysponowania funduszu sołeckiego, ale potem nie muszą już uczestniczyć w realizacji przyjętych projektów.
Jak złożyć wniosek o dofinansowanie z gminy?
Wniosek (spełniający wymogi określone w uchwale) należy złożyć w urzędzie gminy. Powinien zawierać szczególny opis inicjatywy oraz wstępny kosztorys.Pomysł należy uzasadnić, wskazując, jakie korzyści przyniesie on społeczności lokalnej. Powinien on zawierać konkretną deklarację "udziału własnego: (czyli np. praca przy organizacji spotkań seniorów, przy porządkowaniu terenu).
Jaka jest procedura?
Ocena zgłoszonego pomysłu powinna nastąpić w ciągu 30 dni od złożenia wniosku. Cała procedura oceny wniosku przebiega na podstawie przepisów Kodeksu Postępowania Administracyjnego.
W przypadku zaakceptowania wniosku organ wykonawczy gminy (czyli wójt, burmistrz lub prezydent miasta) zawiera na czas określony umowę o wykonanie inicjatywy lokalnej z wnioskodawcą.
Podstawa prawna: Art. 19 b-h Ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie (Dz.U. 2003, Nr 96, poz. 873).
Komentarze