Jak znaleźć konto bankowe zmarłego?

Konto bankowe zmarłego

Nie zawsze wiadomo, w jakim banku lub SKO-u zmarły miał konto osobiste albo jaki jest numer konta. Najprościej ustalisz te dane przeglądając papiery zmarłego. Jeśli jednak nie znajdziesz tam informacji, możesz zwrócić się do... jakiegokolwiek banku.






Jednak najpierw musisz dopełnić formalności.

Ustal prawo do spadku

Pieniądze na koncie osobistym wchodzą w skład masy spadkowej i mają do nich prawo tylko spadkobiercy - osoby dziedziczące z ustawy lub na podstawie testamentu lub wskazane przez zmarłego w upoważnieniu na wypadek śmierci.

Jeśli chcesz dowiedzieć się:
  • ile kont osobistych pozostawił zmarły;
  • jakie są na nich oszczędności;
  • czy zmarły pozostawił dyspozycję do konta osobistego na wypadek śmierci, musisz okazać:
prawomocne postanowienie sądu rejonowego o stwierdzeniu nabycia spadku po zmarłym, który był właścicielem konta osobistego lub poświadczenie dziedziczenia sporządzone w formie aktu notarialnego przez notariusza.
Uwaga! Bank nie udzieli informacji tylko dlatego, że jesteś najbliższym krewnym osoby zmarłej (syn, córka) ani osobie, która była pełnomocnikiem do konta osobistego.

Pójdź do banku

Aby dowiedzieć się, w jakim banku lub SKOK-u zmarły miał konta osobiste i ile, nie musisz zwracać się do każdego z nich osobno - wystarczy, że zgłosisz się doi dowolnego banku lub SKOK-u.

Składasz w nim wniosek o odszukanie wszystkich kont osobistych po zmarłym. Pełna nazwa wniosku to "Wniosek o udzielenie osobie, która uzyskała tytuł prawny do spadku po posiadaczu rachunku, zbiorczej informacji o rachunkach w bankach orz spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych".

Nie musi być on sporządzony na formularzu tego banku, lecz na dowolnym formularzu np. otrzymanym w innym banku.

Składając wniosek musisz uiścić opłatę (każdy bank ma inną stawkę, od 15 do kilkudziesięciu złotych) i okazać:
  • dokumenty potwierdzające tożsamość;
  • tytuł do nabycia spadku.
We wniosku podajesz:
  • dane osoby, która uzyskała tytuł prawny do spadku (czyli swoje);
  • dane posiadacza konta lub członka kasy, którego rachunek dotyczy (czyli zmarłego).
  • składasz też oświadczenie, że zostałeś poinformowany o opłacie i informacje o załącznikach potwierdzających tytuł prawny do spadku.
Wniosek powinien być czytelnie podpisany.
Uwaga! Jeśli nie szukałeś konta i bank nie wie o śmierci jego właściciela, będzie dalej prowadził rachunek. Po 5 latach od ostatniej operacji na koncie osobistym sprawdzi w bazie PESEL czy właściciel żyje. Jeśli nie, bank zamknie konto, ale pieniądze będą czekały na zgłoszenie się spadkobierców.

Jakie informacje możesz uzyskać?

Po przyjęciu wniosku bank lub SKOK skieruje go do Centralnej Informacji o Rachunkach Bankowych, a ona przesyła pytanie do wszystkich banków i SKOK-ów. Odpowiedzi do Centralnej Informacji wpływają w ciągu trzech dni roboczych.

Centralna Informacja weryfikuje informacje otrzymane od banków i sporządza na tej podstawie raport, czyli zbiorczą informację, którą otrzymasz w banku, w którym składałeś wniosek. Dowiesz się:
  • jaki odział banku lub SKOK-u prowadził rachunek i jaki jest jego numer;
  • czy rachunek nadal istnieje;
  • czym ma współwłaściciela;
  • jakie były umowy rachunku bankowego.
Natomiast informacje o rodzaju rachunku, jego stanie i inne szczegóły uzyskasz w oddziale banku lub SKOK-u, który rachunek prowadzi.

Pieniądze z konta osobistego zmarłego możesz uzyskać przed zakończeniem sprawy spadkowej, jeżeli zmarły złożył na Twoją rzecz tzw. dyspozycję na wypadek śmierci. Zabezpieczenie takie może być dokonane tylko na rzecz małżonka, wstępnych (rodzice), zstępnych (dzieci) i rodzeństwa. Nie może być dokonane w stosunku do rachunku wspólnego.

Komentarze

Monika Zawadzka pisze…
Bardzo ciekawy artykuł. Pozdrawiam serdecznie !

Czytaj także...