Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych - jak działa?

Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych

Wiesz, że firma, w której pracujesz jest w złej kondycji finansowej? Nie musisz martwić się, że z powodu niewypłacalności pracodawcy nie dostaniesz zaległych pensji.





Składki na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych

Każdy pracodawca, który zatrudnia pracowników na podstawie umowy o pracę, ma obowiązek odprowadzać składki na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP). To z nich finansowane są wypłaty dla pracowników, gdy firma jest niewypłacalna. W takim przypadku pracownik ma prawo m.in. otrzymać:
  • zaległe pensje (maksymalnie za 3 miesiące);
  • wynagrodzenie za czas choroby, ale tylko za okres, który opłaca pracodawca a nie ZUS. Czyli maksymalnie za 33 dni choroby w roku kalendarzowym, a dla osób, które ukończyły 50 lat - maksymalnie za 14 dni;
  • rekompensatę za niewykorzystany urlop wypoczynkowy - za rok, w którym została rozwiązana umowa o pracę, ale również za rok poprzedzający.

Wniosek o zaległe świadczenia z FGŚP

Aby uzyskać z FGŚP zaległe świadczenia, musisz złożyć stosowany wniosek. Druki wniosków są dostępne w każdym wydziale FGŚP (działają one przy wojewódzkich urzędach pracy). Możesz je też pobrać z internetowej strony FGŚP. Są na niej także telefony i adresy wydziałów FGŚP.
Uwaga! Wniosek składasz wówczas, gdy pracodawca jest niewypłacalny. Przepisy opisują takie sytuacje, bo - wbrew pozorom - to że firma nie płaci pensji pracownikom, nie zawsze oznacza, ze według prawa jest ona niewypłacalna.
Wniosek możesz złożyć m.in. gdy: sąd ogłosi upadłość pracodawcy albo otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego (czyli naprawczego). A także, gdy minęły dwa miesiące od daty faktycznego zaprzestania działalności przez pracodawcę.

Co to jest faktyczne zaprzestanie działalności?

Przepisy precyzują, kiedy należy uznać, że firma przeszastała funkcjonować. Dzięki temu pracownicy, mogą wystąpić do FGŚP o wypłatę zaległych pensji. O faktycznym zaprzestaniu działalności przez pracodawcę możemy mówić, gdy w okresie ponad dwóch miesięcy:
  1. Nie prowadził działalności gospodarczej, nie uzyskiwał z tego tytułu przychodów.
    2. Nie przebywał w siedzibie firmy albo w miejscu wykonywania działalności.
    3. Nie wypłacał wynagrodzenia pracownikom ani nie odprowadzał za nich składek do ZUS-u czy podatków do urzędów skarbowych.

Komentarze

Czytaj także...