Emerytura z ZUS i KRUS

Podwójna emerytura z ZUS i KRUS

Jeśli pracowałeś w rolnictwie i poza nim, płaciłeś składki zarówno z ZUS, jak i w KRUS, sprawdź, jak może to wpłynąć to wysokość Twojej emerytury.





Przy ustalaniu prawa do świadczenia z KRUS nie uwzględnia się okresów innego ubezpieczenia niż rolniczego. Nie możesz więc do stażu w KRUS doliczyć okresów składkowych z innego tytułu, np. w ZUS.
Uwaga! Ale odwrotnie już tak.

Emerytura dla rolników

Emerytura z KRUS należy Ci się, gdy płaciłeś składki w KRUS i spełniasz łącznie następujące warunki:
  • osiągnąłeś wiek emerytalny - 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn;
  • podlegałeś ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu przez co najmniej 25 lat.
Poza opłacaniem składek zalicza się tu prowadzenie gospodarstwa rolnego lub pracę w nim po ukończeniu 16. roku życia, przed 1 stycznia 1983 roku, kiedy jeszcze nie było składek.
Uwaga! Od 1 stycznia 2018 roku nie ma już w tym systemie wcześniejszych emerytur.

Emerytura z ZUS

W tym wypadku obowiązuje prosta zasada - ile wypracowałeś, czyli odłożyłeś, tyle dostaniesz. Wysokość emerytury z ZUS zależy więc od kapitału początkowego - staż oraz zarobki do końca 1998 roku. Po tej dacie liczą się tylko uzbierane składki.

Jednak bez względu na wyliczenia dostaniesz nie mniej niż 1100 zł, bo tyle wynosi obecnie minimalna emerytura. Oczywiście pod warunkiem, ze masz co najmniej 20-letni staż pracy (kobieta) i 25-letni (mężczyzna).

Dwie emerytury

Jeśli pracowałeś w rolnictwie i przez jakiś czas w zakładzie, w którym opłacałeś składki na ZUS, masz prawo do wypłat od obu ubezpieczycieli, ale oczywiście po osiągnięciu wieku emerytalnego i spełnieniu łącznie warunków:
  • 25 lat ubezpieczenia w KRUS;
  • jakiekolwiek okres ubezpieczenia pracowniczego, czyli w ZUS.
Uwaga! Wnioski o przyznanie i wypłatę świadczeń musisz złożyć w obu wymienionych instytucjach.

Zaległe składki na emeryturę

Gdy zdarzyło Ci się w przeszłości nie zapłacić składek na ubezpieczenie rolnicze i do 25-letniego stażu brakuje Ci rok, dwa lub kilka miesięcy, złóż w KRUS wniosek o objęcie ubezpieczeniem za okres wsteczny.

Jeśli wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, zapłacisz zaległe składki z odsetkami i możesz ubiegać się o świadczenie. Przedtem zwróć się do KRUS z prośbą o informację, ile musiałbyś uiścić. Zorientujesz się wówczas, czy Ci się to opłaca.

Dodatek rolny

Jeśli opłacałeś składki na emeryturę rolniczą krócej niż 25 lat i świadczenie Ci nie przysługuje, zadbaj, aby te składki, które wpłaciłeś, się nie zmarnowały. Wystąp do ZUS, by Ci je doliczył do emerytury pracowniczej. Nie będą to duże kwoty, ale każdy grosz się liczy.

Za każdy rok ubezpieczenia rolniczego otrzymasz jeden procent minimalnej emerytury, czyli 11 zł.

Wniosek o doliczenie składek z KRUS możesz złożyć w ZUS w dowolnym czasie. Prawo do zwiększenia emerytury będzie przysługiwało od miesiąca zgłoszenia, a ZUS ma 30 dni na wydanie decyzji.
Uwaga! Dodatku nie dostaniesz, jeśli masz ustalone prawo do emerytury lub renty rolniczej.




Porada eksperta

Przy załatwianiu formalności możesz skorzystać z pomocy pracowników ZUS:

w Centrum Obsługi Telefonicznej: (22) 560 16 00. Konsultanci COT są dostępni od poniedziałku do piątku, w godz. 7.00-18.00.

za pośrednictwem formularza na stronie internetowej ZUS. Odpowiedź na pytanie otrzymasz z adresu cot@zus.pl. Bęzie ona zawierała informacje ogólne, bez danych szczegółowych z Twojego konta.

przez Skype, jeśli masz zainstalowany w telefonie lub komputerze ten komunikator.

Komentarze

Czytaj także...