Co dalej z użytkowaniem wieczystym?

Użytkowanie wieczyste

Twój dom lub budynek, w którym mieszkasz wybudowany był na gruncie z użytkowaniem wieczystym? Od 1 stycznia tego roku stałeś się właścicielem tego gruntu. Cześć osób już dostało pismo w tej sprawie z urzędu gminy lub miasta.





Ale nie wszystkie pisma jasno i przejrzyście mówią o bonifikacie w opłatach, które nam przysługują. A część osób nie dostała żadnych informacji w tej sprawie. Warto zatem wiedzieć, co w takich sytuacjach robić.

Zamiana użytkowania wieczystego we własność...

Zamiana użytkowania wieczystego we własność powstała automatycznie - z mocy prawa. To tzw. uwłaszczenie. Urzędy powinny do końca tego roku przesłać Ci zaświadczenie w tej sprawie. W wielu gminach i miastach nie uda się dotrzymać tego terminu.
Uwaga! Według przepisów nie trzeba składać żadnych wniosków o uwłaszczenie, ale jeśli do tej pory nie dostałeś pisma w tej sprawie, możesz to zrobić.
Idź - jeszcze w grudniu - do swojego urzędu gminy, miasta lub dzielnicy. Wypełnij i złóż "Wniosek o wydanie zaświadczenia o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności w terminie 4 miesięcy".

Opłata przekształceniowa

Za przekształcenie gruntu we własność musisz zapłacić tzw. opłatę przekształceniową. Ale są od nie bonifikaty.
Uwaga! Nie wszystkie urzędy informują o tym jasno i wprost w wysyłanych pismach. czasami informacje o bonifikatach i zasadach ich udzielania są podane drobnym drukiem w "Pouczeniach" w przesłanym zaświadczeniu. Koniecznie przeczytaj więc całe pismo.
Jakie są opłaty i bonifikaty?

Koszt przekształcenia użytkowania wieczystego we własność to równowartość 20 opłat za użytkowanie wieczyste. Jest ona rozłożona na 20 rocznych rat.

Bonifikatę możesz uzyskać, jeśli jednorazowo zapłacisz całą opłatę przekształceniową. Dla gruntów, które należą do Skarbu Państwa bonifikata wynosi 60%, jeśli zostanie mona wniesiona w pierwszym roku od przekształcenia. W kolejnych 5 latach będzie ona malała o 10% z każdym rokiem.

W przypadku gruntów gminy lub miasta o wysokości bonifikaty decydują samorządy. Z reguły są one takie same, jak dla gruntów Skarbu Państwa. Ale bywają też wyższe upusty.

Komentarze

Czytaj także...