Zgoda na remont mieszkania w bloku

Remont mieszkania w bloku

Planując poważny remont mieszkania, pamiętaj o zgłoszeniu prac zarządcy budynku: gminie, spółdzielni, wspólnocie. Zakres zgłoszeń zależy od statusu mieszkania.

Remont mieszkania komunalnego

W mieszkaniach komunalnych: należy zgłaszać wszystkie czynności, nawet zwykłe malowanie ścian. Co prawda możesz się spodziewać, że nawet jeśli nie zgłosisz remontu, nikt nie będzie chodził i sprawdzał co robisz.

Uwaga! Ale zrób to, bo w razie konfliktu z sąsiadami (pył, głośne pracę) możesz się bronić twierdząc, że zarządca budynku wyraził zgodę na remont mieszkania.
Ta sama zasada dotyczy wspólnot mieszkaniowych i spółdzielni.

Remont mieszkania we wspólnocie

We wspólnotach na ogół trzeba zgłaszać:
  • wymianę okien i zewnętrznych drzwi;
  • przebudowę/wyburzenie ścian działowych;
  • wymianę grzejników, instalacji elektrycznych, kanalizacyjnych i wodociągowych;
  • założenie krat na zewnątrz okien, zabudowę loggii lub balkonu.

Remont mieszkania spółdzielczego

W mieszkaniach spółdzielczych własnościowych oprócz prac remontowych wymienionych powyżej trzeba zgłosić wymianę elementów wyposażenia. Czyli np.: zainstalowanie wanny zamiast prysznica, wymianę podłogi czy likwidację grzejnika w kuchni. Często spółdzielnie żądają oświadczenia, że taka zmiana oznacza zrzeczenie się roszczeń do spółdzielni o przywrócenie stanu poprzedniego.

Remont czy przebudowa mieszkania

Przeniesienie kuchenki gazowej to przebudowa, ale wymiana okien to tylko remont. Jeśli nie jesteś pewien jak dane pracę są formalnie kwalifikowane, zgłoś je w starostwie. Czyli złóż prosty wniosek., w którym opiszesz planowane prace.

Wraz z wnioskiem złóż szkice albo rysunki poglądowe dotyczące zmian oraz dokument poświadczający, że lokal jest Twoją własnością. Zgodnie z przepisami, jeśli urząd nie zgłosi sprzeciwu w ciągu 30 dni od złożenia wniosku, możesz rozpocząć prace. To tzw. milcząca zgoda urzędu.

Komentarze

Popularne posty