Kredyt we frankach co robić?

Kredyt hipoteczny we frankach szwajcarskich. Co robić?

Jeśli stwierdzisz, że Twoja umowa z bankiem zawiera niedozwolone zapisy, możesz złożyć pozew w sądzie. Najpierw musisz sprawdzić, czy Twoja umowa z bankiem zawiera niedozwolone klauzulę. Taki charakter mają np. zapisy, które mówią, że: przeliczenie kwoty kredytu hipotecznego oraz z rat z waluty obcej na złote następuje według tworzonej przez banki tabeli kursowej.


To niedozwolona praktyka.

Pozew lub reklamacja kredytu we frankach

Jeśli okaże się, ze w Twojej umowie są zapisy niedozwolone, możesz od razu skierować sprawę do sądu albo złożyć reklamację w banku.
Uwaga! Drugie rozwiązanie jest o tyle ważne, ze duża liczba takich reklamacji może skłonić banki do pójścia na ugodę. Pozwoli obu stronom uniknąć wysokich kosztów rozpraw sądowych i znacznie przyspieszy załatwienie sprawy.
Bank powinien rozpatrzyć reklamację w ciągu 30 dni. Jeśli zostanie ona odrzucona, możesz jeszcze wystąpić do Rzecznika Finansowego z wnioskiem o interwencję. Złóż go przez internet na stronie Rzecznika Finansowego lub zadzwoń do eksperta: (22) 333 73 25 (pn., wt., śr. 8.00-16.00; czw., pt. 8.00-13.00) albo opisz problem w e-mailu porady@rf.gov.pl. Gdy interwencja nie przyniesie skutku, wtedy powinieneś wystąpić na drogę sądową.

Jakie dokumenty?

Aby prawnik, któremu powierzysz sprawę, mógł wyliczyć wysokość roszczenia wobec banku, musisz dostarczyć mu potrzebne dokumenty:
  • umowę wraz z aneksami;
  • zaświadczenie z banku obrazujące historię spłaty kredytu hipotecznego (m.in.: daty i kwoty uruchomienia kredytu, daty i kwoty spłaconych rat, kwoty prowizji i innych opłat oraz wysokość oprocentowania).;
  • regulamin kredytu hipotecznego z dnia, w którym zawarłeś umowę z bankiem.
Ile zapłacisz?

Pozywając bank, musisz liczyć się z poniesieniem kosztów procesu. Składają się na nie: opłata sądowa oraz koszty tzw. zastępstwa procesowego, czyli opłacenie radcy prawnego lub adwokata, który bęzie Cię reprezentował w sądzie.
Uwaga! Opłata sądowa wynosi 5% wartości przedmiotu sporu, ale nie mniej niż 30 zł i nie więcej niż 1000 zł. Koszty zastępstwa procesowego zależą od wartości roszczenia. 
Dla przykładu: w I instancji minimalne koszty wynoszą:
  • w sprawie dotyczącej kwot od 50 tys. zł do 200 tys. zł - 5400 zł;
  • w sprawie dotyczącej kwot od 200 tys. zł do 2 mln. zł - 10 800 zł.
Przed sądem II instancji koszty wynoszą 50% minimalnej stawki, jeśli sądem II instancji jest sąd okręgowy i 75% minimalnej stawki, gdy jest nim sąd apelacyjny.
Uwaga! Po wygraniu sprawy otrzymasz zwrot kosztów. Zbieraj więc dowody wpłaty.

Odfrankowanie kredytu hipotecznego

Jeśli sąd potwierdzi, że bank stosował niedozwolone klauzule, zażąda usunięcia ich z treści umowy. Od tej pory Twój kredyt hipoteczny będzie kredytem złotówkowym, bez powiązania z walutą obcą. Nastąpi tzw. odfrankowanie umowy, a Ty możesz się domagać zwrotu nadpłaty rat.
Unieważnienie kredytu hipotecznego we frankach szwajcarskich

Po usunięciu niedozwolonych zapisów umowa z bankiem nie zawsze może nadal istnieć. Jeśli sąd ją unieważni i wyda prawomocny wyrok, musisz zwrócić bankowi kwotę kredytu hipotecznego (bez odsetek i opłat). Gdy już oddałeś tyle, ile bank Ci pożyczył, nic nie będziesz mu winny. Jeżeli nadpłaciłeś, bank zwróci Ci różnicę.

Ile możesz zyskać?

Mimo dość wysokich kosztów postępowania sądowego, gra jest warta świeczki, bo w razie unieważnienia umowy sporo zyskasz.

Gdy np. zaciągnąłeś kredyt hipoteczny w wysokości 100 tys. zł na 360 miesięcy (30 lat) , po dziesięciu latach spłaty masz do oddania więcej niż pożyczyłeś, czyli 123 200 zł. PO stwierdzeniu prawomocnym wyrokiem sądu nieważności umowy, Twój dług będzie wynosił tylko 28 tys. zł. Zapłacisz więc o 95 200 zł mniej.

Poszukaj prawnika

W walce o odfrankowanie lub unieważnienie umowy sam sobie nie poradzisz. Musisz znaleźć dobrego prawnika, który będzie Cię reprezentował. Jak to zrobić?

Wejdź na stronę Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu:

Sprawdź, czy możesz się przyłączyć do pozwu zbiorowego.

Przeglądaj bazę pozwów indywidualnych.

Dowiedz się, które kancelarię mają najwięcej sukcesów na koncie. Dzięki temu będziesz mógł wybrać właściwą.

Szukaj kancelarii prowadzonej przez adwokata lub radcę prawnego. Unikaj firm odszkodowawczych. W wyborze mogą Ci pomóc opinie innych frankowiczów, którzy korzystali z danej kancelarii.

Przygotuj się do spotkania. Weź ze sobą umowę kredytową oraz historię spłaty rat.

Już na pierwszym spotkaniu zapytaj o opłaty, jakich prawnik zażąda na swoje usługi.

Komentarze

Popularne posty