Transport medyczny na NFZ

Bezpłatny transport medyczny. Kiedy się należy?

Jak dostać zlecenie od lekarza na przejazd karetką? Czy będzie on w całości refundowany przez NFZ, czy tylko częściowo?

Masz trudności z poruszaniem się albo stan zdrowia nie pozwala Ci na samodzielny dojazd na konieczne badania - zwłaszcza specjalistyczne? Lekarz pierwszego kontaktu albo specjalista może Ci wystawić tzw. zlecenie na transport sanitarny.





Kiedy transport medyczny będzie bezpłatny?

Przejazd karetką będzie bezpłatny gdy:
  • wynika z potrzeby zachowania ciągłości leczenia;
  • masz takie trudności z poruszaniem się (fachowa nazwa to dysfunkcja narządu ruchu), że nie jesteś w stanie korzystać ze środków transportu publicznego, aby dotrzeć do placówki medycznej. To np. sytuacja, gdy określonego dnia masz się stawić w szpitalu np. na planowaną operację, ale nie możesz sam tam dojechać.
Jeśli jesteś w szpitalu i zostajesz wypisany do domu albo musisz być przewieziony ze szpitala do szpitala, zlecenie transportu medycznego wystawia szpital, w którym jesteś hospitalizowany. Ta sama zasada dotyczy także pobytu w szpitalnym oddziale ratunkowym - SOR.
Uwaga! Jeśli nie masz uprawnień do korzystania z bezpłatnego transportu medycznego, będzie on częściowo płatny - 40% kosztów pokryje NFZ.
Uprawnienia do takiego transportu mają pacjenci m.in. z chorobami: krwi i narządów krwiotwórczych, nowotworowymi, oczu, układu nerwowego, układu ruchu, układu oddechowego, zakaźnymi.

Jak załatwić transport medyczny?

Gdy masz już zlecenie od lekarza, powinieneś zamówić karetkę na określony dzień i godzinę w placówce medycznej, która oferuje transport medyczny. Takie informacje znajdziesz w internecie (wpisz np. hasło "transport sanitarny Kraków NFZ").

Ceny za transport ustala dana placówka. Np. w Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze pojazd z kierowcą i ratownikiem medycznym kosztuje 52 zł za godzinę + 2 zł/1 km.

Komentarze

Czytaj także...