Rozwód a składki emerytalne
Rozwód a składki emerytalne. Jak podzielić składki emerytalne po rozwodzie?
Wasze składki zgromadzone w OFE u na subkoncie w ZUS należą do majątku wspólnego. Cześć składek emerytalnych jest odprowadzana na subkonto w ZUS, a część trafiała lub nadal trafia na konto w Otwartym Funduszu Emerytalnym (OFE).Jeśli rozwodzisz się przed osiągnięciem wieku emerytalnego te składki są dzielone - podobnie jak reszta majątku wspólnego, którego dorobiłeś się ze współmałżonkiem w czasie trwania małżeństwa. Ale to nie oznacza, że pieniądze dostaniesz do ręki.
Podział majątku wspólnego przy rozwodzie
Majątek wspólny jest dzielony przy rozwodzie po połowie, a to oznacza, że masz prawo do połowy składek zgromadzonych przez współmałżonka, a on do połowy składek wpłaconych przez Ciebie.Uwaga! Pieniędzy tych nie można podjąć w gotówce. Będą one przekazane na konto współmałżonka w tym samym lub innym OFE.Aby dokonać tego przekazania składek, każde z Was powinno złożyć we własnym OFE stosowną dyspozycję. Trzeba do niej dołączyć dokument potwierdzający rozwód i podział majątku, czyli:
- prawomocny wyrok sądowy orzekający rozwód;
- prawomocny wyrok sądowy dzielący majątek wspólny albo umowa notarialna o podziale majątku.
Taka sama procedura dotyczy składek na subkontach w ZUS. Ty i współmałżonek składanie w ZUS druk USS (czyli wniosek o transfer/wypłatę środków z subkonta osoby ubezpieczonej na rzecz współmałżonka).
Kiedy składki powinny być podzielone nie tylko po rozwodzie?
W jednym przypadku składki powinny być podzielone nie tylko po rozwodzie. Chodzi o sytuację gdy współmałżonkowie podpisują umowę o rozdzielności majątkowej i jednocześnie dzielą majątek wspólny.Gdy współmałżonek nie chce złożyć wniosku...
W takiej sytuacji masz prawo zwrócić się do OFE współmałżonka i złożyć wniosek o przekazanie połowy zgromadzonych przez niego składek i zysków z dotychczasowych inwestycji. Jeśli nie pracowałeś (czyli nie masz też swojego konta w OFE), powinieneś je założyć. Ta sama zasada dotyczy subkonta w ZUS.
To Ci może pomóc
Jeśli planujesz rozwód lub separację, masz problemy z alimentami, nie wiesz, jak postępować na sprawie rozwodowej - Kliknij i sprawdź»
Czeka Cię podział majątku wspólnego? Boisz się, bo nie wiesz, ile to kosztuje, jak przeprowadzić taki podział i jak nie stracić mieszkania, samochodu ani oszczędności swojego życia? - Kliknij i sprawdź»
Komentarze