Ogólnopolski Program Profilaktyki Leczenia Chorób Krążenia

Ogólnopolski Program Profilaktyki Leczenia Chorób Krążenia - kto może skorzystać?

W ramach NFZ masz prawo nie tylko do leczenia, także do profilaktyki, m.in. specjalnych programów diagnostycznych. Warto wziąć w nich udział.

Choroby układu krążenia to główna przyczyna zgonów w naszym kraju. Umieralność z tego powodu jest najwyższa w Europie! Co roku zawał serca dotyka ok. 100 tys. Polaków, a dla 35 tys. z nich kończy się to śmiercią.





W wielu przypadkach wystarczy zmiana stylu życia, by zatrzymać rozwój choroby i zapobiec poważnym konsekwencjom. Niezwykle ważna jest też wczesna diagnostyka. Program profilaktyki chorób układu krążenia ma za zadanie ją umożliwić, a także ułatwić pacjentom dbanie o swoje zdrowie.

Kto może być objęty Programem Profilaktyki Leczenia Chorób Krążenia?

Program przeznaczony jest dla osób, które w danym roku kalendarzowym skończyły 35,40,45,50 lub 55 lat i dotychczas nie rozpoznano u nich choroby układu krążenia. Na badania mogą zgłosić się pacjenci szczególnie obciążeni czynnikami ryzyka. Zaliczasz się do nich, jeśli masz nadciśnienie tętnicze krwi (wartość RR powyżej 140/90 mmHg), podwyższone stężenie cholesterolu, upośledzoną tolerancję glukozy, nadwagę albo palisz papierosy.

Do grupy ryzyka zaliczają się także osoby szczególnie narażone na stres, a także obciążone genetycznie. Za obciążenie genetyczne uznaje się zawał serca, udar mózgu u ojca przed 55. r.ż, u matki przed 60. r.ż. Czynnikiem ryzyka jest także mała aktywność fizyczna, np. spacery rzadziej niż 3 razy w tygodniu po 30 minut.

Jak wygląda udział w Programie Profilaktyki Leczenia Chorób Krążenia?

W pierwszej kolejności lekarz przeprowadza wywiad i skieruje Cię na badania. Są to badania biochemiczne krwi (stężenie we krwi cholesterolu całkowitego, LDL-cholesterolu., HDL-cholesterolu, triglicerydów i poziomu glukozy) oraz pomiar ciśnienia krwi.

Na podstawie wyników lekarz dokona oceny ryzyka wystąpienia u Ciebie chorób układu krążenia. Może zalecić Ci ponowne badania za 5 lat albo pozostanie pod kontrolą lekarza POZ już poza programem.

Lekarz może też skierować Cię na dalsze leczenie do specjalisty, np. w poradni kardiologicznej w ramach NFZ. Jeśli rozpozna u Ciebie chorobę układu krążenia, otrzymasz szczegółowe zalecenia dotyczące konieczności zmiany trybu życia.

Jeśli zostaniesz zakwalifikowany do grupy podwyższonego ryzyka, będziesz miał zapewnione skuteczne leczenie specjalistyczne.

Jak się zgłosić na badania?

Nie musisz mieć skierowania. Wystarczy zgłosić się do swojego lekarza pierwszego kontaktu (POZ). Na wizytę wystarczy zabrać ze sobą dokument tożsamości.

O szczegóły dotyczące Programu Profilaktyki Leczenia Chorób Krążenia zapytaj swojego lekarza POZ. Informacje uzyskasz też w Telefonicznej Informacjo Pacjenta (telefon 800 190 590).

Komentarze

Czytaj także...