Obowiązki pielęgniarki - jakie obowiązki ma pielęgniarka?
Obowiązki pielęgniarki. Czego mamy prawo wymagać od pielęgniarki?
Jako pacjenci mamy kontakt z pielęgniarką w przychodni, szpitalu, w domu, a także w różnego rodzaju ośrodkach pomocy społecznej i opieki medycznej. Do zadań pielęgniarki należą: profilaktyka chorób, pielęgnacja, diagnostyka i świadczenia lecznicze, które zazwyczaj zleca lekarz POZ.Pielęgniarka w przychodni
Pielęgniarka powinna odpowiedzieć na Twoje pytania o zdrowy styl życia, np. jak rzucić palenie, doradzić, jak się zdrowo odżywiać, gdzie zapisać na gimnastykę czy fizjoterapię. Powiedzieć, jakie programy zdrowotne realizuje dana przychodnia.Jeśli jesteś w grupie ryzyka zachorowania bp. na cukrzycę, zawał serca, chorobę Alzheimera - powiedzieć o realizowanych w przychodni lub najbliższej placówce programach profilaktycznych. Gdy zgłaszasz się z nagłą dolegliwością, wykonać podstawowe badania tzw. parametrów życiowych, np. pomiar ciśnienia, temperatury.
Na zlecenie lekarza pobrać materiał, np. krew do badań. Jeśli zgłaszasz się z bólem, ocenić jego poziom i podać leki. Zaopatrzyć ranę i oparzenie. Udzielić pierwszej pomocy w sytuacji zagrożenia życia i w nagłym zachorowaniu.
Pielęgniarka w szpitalu
Będzie czuwała na tym, jak się czujesz od momentu przyjęcia na oddział do dnia wypisu. Poda Ci leki, zrobi zastrzyk - dożylny, domięśniowy, a także wykona wlew dożylny. Założy i usunie cewnik do pęcherza moczowego.Jeśli lekarz zaleci, zrobi płukanie pęcherza, wlew doodbytniczy. Gdy jesteś po operacji, zajmie się raną pooperacyjną i nauczy Cię, jak ją właściwie pielęgnować w domu. Zdejmie szwy po operacji, powie, jakich preparatów używać do wrażliwej skóry, jak przestrzegać higieny, by rana się wygoiła.
Zrobi inhalację i jej nauczy. Oceni poziom odczuwalnego przez Ciebie bólu i dobierze środek przeciwbólowy. Po operacji pomoże Ci w ułożeniu się na łóżku szpitalnym, powie i nauczy tego, jak prawidłowo wstać po zabiegu, by nie nadwyrężyć operowanych okolic, pomoże w rozruszaniu się i wykona ćwiczenia ogólnousprawniające, byś szybciej wrócił do formy.
Pielęgniarka w domu
Pomoże Ci w codziennej pielęgnacji po zabiegu i nie tylko. Odpowie na pytania dotyczące Twojej choroby. Nauczy, jak kontrolować zdrowie, np. badać ciśnienie, pamiętać o regularnym braniu leków. Nauczy tzw. samoopieki, a więc zabiegów higienicznych, których wymaga Twój stan zdrowia.Opatrzy Ci rany, odleżyny. Gdy chorujesz przewlekle, np na nadciśnienie, ustali dietę. Sprawdzi, czy nic Cię nie boli, po uzgodnieniu z lekarzem zmieni dawki leków przeciwbólowych. Powinna kontrolować, jak sobie radzisz, czy nie jest Ci potrzebna pomoc na stałe.
W czym pomoże pielęgniarka, gdy nie możesz się dostać do lekarza?
Pielęgniarki mają pewną samodzielność w przepisywaniu leków i zlecaniu badań. O co konkretnie możesz poprosić?Mogą wystawić recepty m.in. na leki: przeciwwymiotne, ginekologiczne, przeciwbólowe, np. z tramadolem i paracetamolem, przeciwpasożytnicze, rozszerzające oskrzela do podawania wziewnego, stosowane w niedokrwistości, chorobach gardła, ucha i zatok, dróg moczowych, przeziębieniu, chorobach skóry, znieczulające miejscowo.
Pielęgniarka może zlecić: morfologię krwi obwodowej z OB, badania biochemiczne i immunochemiczne z surowic krwi - sód, potas, kreatyninę, glukozę, hemoglobinę glikowaną (HbA1c), doustny test tolerancji glukozy (DTTG), białko C-reaktywne (CRP), oznaczenie grupy krwi ABO i antygenu Rh D, oznaczenie przeciwciał anty-Rh, RTG klatki piersiowej, EKG w spoczynku, próbę tuberkulinową RT23, badania w kierunku: różyczki (IgG), przeciwciał anty-HCV, anty-HBs, w kierunki kiły (VDRL), układu krzepnięcia, moczu, kału, w kierunku toksoplazmozy (IgG, IgM) - szybki test lateksowy i posiew moczu z antybiogramem.
Możesz poprosić pielęgniarkę o zlecenie lub receptę na wyroby medyczne, np.:
- zestawy infuzyjne do pompy insulinowej;
- paski diagnostyczne do oznaczenia glukozy we krwi, cewniki różnego rodzaju;
- worki do zbiórki moczu, worki stomijne i inne akcesoria stomijne, pieluchomajtki;
- perukę, poduszkę i materac przeciwodleżynowy, kulę łokciową ze stopniową regulacją, balkonik.
Komentarze