Refundacja z NFZ za wyjazd do sanatorium za granicę
Jak ubiegać się o refundację z NFZ za wyjazd do sanatorium za granicą?
Jeśli chcesz skrócić czas oczekiwania na leczenie w uzdrowisku, możesz skorzystać z oferty sanatoryjnej innych krajów UE. Umożliwiają Ci to przepisy dotyczące świadczeń gwarantowanych, które podlegają refundacji w ramach transgranicznej opieki zdrowotnej.Warunkiem otrzymania zwrotu kosztów jest uzyskanie przez Ciebie skierowania na świadczenie, czyli skierowania do sanatorium (normalna procedura NFZ). Wystawia je lekarz POZ.
Uwaga! Skierowanie musi być potwierdzone przez oddział wojewódzki NFZ.Mając potwierdzone skierowanie wybierasz uzdrowisko za granicą (wiele z nich ma strony internetowe po polsku), kontaktujesz się z nim, umawiasz pobyt i opłacasz go.
Uwaga! Pamiętaj o zachowaniu rachunku potwierdzającego pokrycie przez Ciebie kosztów. Podobnie jak to ma miejsce w przypadku sanatoriów w Polsce, za przyjazd płacisz sam.
Jak złożyć wniosek o zwrot kosztów za pobyt w sanatorium za granicą?
Po powrocie do Polski składasz w siedzibie oddziału wojewódzkiego NFZ wniosek o zwrot kosztów świadczeń.Wraz z nim składasz:
- oryginał rachunku zawierającego: dane wystawcy rachunku oraz datę jego wystawienia, dane świadczeniobiorcy, którego dotyczy wniosek (czyli Twoje), dane identyfikujące świadczenie, którego dotyczy wniosek - np. kod Międzynarodowej Klasyfikacji Procedur Medycznych ISD-9, Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ISD-10 - znajdziesz je na skierowaniu;
- potwierdzenie pokrycia całości kosztów świadczenia, jeśli nie wynika to z załączonego rachunku;
- oryginał lub kopię skierowania.
Uwaga! Jeśli dokumenty załączone do wniosku (w tym m.in. rachunek) zostały sporządzone w języku obcym, należy dołączyć tłumaczenie tych dokumentów na język polski. Koszt takiego tłumaczenia nie podlega refundacji.Wniosek o zwrot kosztów należy złożyć w ciągu 6 miesięcy od dnia wystawienia rachunku za świadczenie.
Jeśli wniosek nie wymaga postępowania wyjaśniającego, czas oczekiwania na jego rozpatrzenie to 30 dni, a jeśli procedura wyjaśniająca będzie konieczna - 60 dni.
Jak wygląda zwrot kosztów za pobyt w sanatorium za granicą?
Sprawdź, na jaką refundację możesz liczyć i kiedy ją otrzymasz.Rozliczenie kosztów pobytu w sanatorium w innym państwie UE w ramach transgranicznej opieki zdrowotnej odbywa się zgodnie z cenami świadczeń obowiązujących w rozliczeniach z polskimi uzdrowiskami. I nie może przekroczyć wysokości faktycznie poniesionych wydatków.
Orientacyjna stawka dzienna, stosowana przez NFZ przy zwrocie kosztów za uzdrowiskowe leczenie sanatoryjne dorosłych w 2019 r. wynosi 73,37 zł.
Uwaga! Mnożąc tę kwotę przez liczbę dni spędzonych w uzdrowisku (np. na Litwie) otrzymasz orientacyjną wysokość zwrotu kosztów, o jaki wnioskujesz.Ostateczna kwota ustalana jest jednak przez przeliczenie kwoty widniejącej na rachunku przez średni kurs danej waluty - czyli w przypadku Litwy euro - ogłaszany przez NBP w dniu wystawienia rachunku.
Na wypłatę zwrotu kosztów NFZ ma 7 dni od dnia podjęcia ostatecznej decyzji lub do 31 stycznia roku następnego, jeśli zdarzy się tak, że w tym roku, w którym byłeś w sanatorium, przekroczony został limit rezerwy budżetowej przeznaczonej na refundację kosztów.
Pieniądze zostaną wypłacone zgodnie z tym, co wpisałeś we wniosku - przelewem na rachunek bankowy albo przekazem pocztowym na wskazany we wniosku adres.
Przykładowe wnioski i wzory załączanych dokumentów znajdziesz na stronie internetowej Krajowego Punktu Kontaktowego ds. Transgranicznej Opieki Zdrowotnej.
Komentarze