Jak leczyć chrapanie w ramach NFZ?
Leczenie chrapania na NFZ
Problemy z chrapaniem mogą dotyczyć nawet połowy Polaków, częściej mężczyzn niż kobiet. Podstawową diagnostykę może przeprowadzić lekarz pierwszego kontaktu, a jeśli uzna, że problem jest poważny, wówczas skieruje Cię do specjalisty.Jak leczyć chrapanie: lekarz POZ
Podczas wizyty i wywiadu lekarz rodzinny może stwierdzić, czy przyczyną chrapania jest:- obturacyjny bezdech senny - realne zagrożenie życia;
- nieprawidłowości laryngologiczne (np. polipy w nosie);
- otyłość i nadciśnienie;
- używki i niezdrowy tryb życia.
Jeśli już stosowałeś taką profilaktykę i okazała się ona nieskuteczna, lekarz powinien wystawić Ci skierowanie do poradni diagnostyki i leczenia zaburzeń snu, ewentualnie do poradni otolaryngologicznej.
Jak leczyć chrapanie: poradnia
Ze skierowaniem udajesz się do poradni. Szukaj takich przy szpitalach uniwersyteckich, gdzie prowadzone są badania kliniczne.W poradni diagnostyka przebiega w różnych kierunkach:
- laryngologia badania potwierdzające obecność polipów, przekrzywionej przegrody nosowej, zbyt dużych migdałków, anomalii w budowie podniebienia lub przerośnięcia nasady języka;
- alergologia - by wykluczyć przyczyny autoimmunologiczne;
- pulmonologia - żeby ocenić kondycję i budowę płuc;
- lekarze medycyny snu - by zdiagnozować lub wykluczyć bezdech senny.
- badanie polisomnografem w szpitalu - odbywa się we śnie (do szpitala zwykle zgłaszasz się wieczorem i wychodzisz rani następnego dnia) i polega na jednoczesnym monitorowaniu funkcji serca (EKG), fal mózgowych (EEG), napięcia mieśni (EMG), ruchu gałek ocznych (EOG), dotlenienia (pulsoksymetr), ruchów klatki piersiowej, przepływu powietrza przez nos i usta;
- dobowa ocena czynności organizmu - zostajesz wyposażony w specjalną aparaturę do tętna i saturacji (ilości tlenu we krwi), z którą chodzisz cały dzień, po czym zgłaszasz się do poradni po ocenę wyników.
Jak wygląda leczenie chrapania i bezdechu sennego?
W zależności od wyników, lekarz może zlecić różne terapie.Korekcja wad anatomicznych - zabieg chirurgiczny jest rozwiązaniem, gdy przyczyną Twojego chrapania są wady w budowie jamy ustnej lub nosa. Zwykle otrzymujesz skierowanie do szpitala w ramach tzw. chirurgi jednego dnia. W ten sposób chirurg robi korektę przegrody nosowej, języczka, a także przycina lub eliminuje polipy. Po zabiegu dolegliwości powinny ustąpić.
Leczenie bezdechu sennego - również chirurgiczne, które polega na laserowej korekcji podniebienia lub plastyce języka. Efektem jest także wyprofilowanie jamy ustnej i napięcie jej mięśni, odpowiadających za oddychanie, ze przepływ powietrza jest swobodny i prawidłowy.
Leczenie aparatem CPAP - metodę tą lekarze rekomendują, gdy leczenie chirurgiczne nie przyniosło poprawy. Polega na nakładaniu na czas snu maski tlenowej. Dzięki sprężarce do dróg oddechowych wpompowywane jest pod ciśnieniem powietrze, a efektem jest udrożnienie i usztywnienie mięśni.
Jeśli masz stwierdzony OBS i lekarz NFZ dał Ci zlecenie na refundowany wyrób medyczny (aparat CPAP), powinieneś potwierdzić zlecenie w NFZ, po czym kupić aparat, a z rachunkiem zgłosić się do oddziału wojewódzkiego NFZ.
Limit refundacji na zakup aparatu wynosi w tym roku 2100 zł, z czego 10% płacisz Ty. Jeśli kupisz droższy aparat, różnicę między 2100 zł, a jego ceną, regulujesz sam.
Marzysz o zrzuceniu nadwagi? Chcesz się zdrowo odżywiać, ale nie wiesz jak?
Bez wyrzeczeń, bez katorżniczej diety, bez potu, łez i przekleństw. Wystarczy jedynie 7 prostych kroków, by wyrobić zgrabną sylwetkę, osiągnąć prawidłową wagę lub po prostu zacząć zdrowo żyć.
Komentarze