Chirurgiczne leczenie otyłości na NFZ - jak leczyć?

Chirurgiczne leczenie otyłości w ramach NFZ

Otyłość to nie defekt estetyczny, lecz poważna choroba przewlekła. Dotyczy ona 25% dorosłych Polaków. Powoduje wiele powikłań, w tym cukrzycę typu 2, choroby sercowo-naczyniowe i układu ruchu, nowotwory i zaburzenia hormonalne. Nieleczona może nawet prowadzić do śmierci.


Diagnozę otyłości stawia się przy BMI ≥ 30 lub obwodzie talii u kobiet ≥ 80 cm (u mężczyzn ≥ 94 cm). Chirurgicznie leczy się otyłość patologiczną, a więc przy BMI ≥ 40.

Chirurgiczne leczenie otyłości na NFZ: wizyta u lekarz rodzinnego

To pierwszy etap na drodze do chirurgicznego leczenia otyłości, czyli wizyta u lekarz POZ.

Podczas wizyty powinien on określić Twoją wagę i wzrost, a także ustalić wielkość BMI, obwód talii, zmierzyć ciśnienie tętnicze i częstość akcji serca. Następnie przeprowadzi wywiad, m.in. na temat początków otyłości, chorób towarzyszących, diety, podejmowanego leczenia.

Powinien też zlecić badania krwi, by zmierzyć stężenie glukozy, cholesterolu, trójglicerydów, enzymów wątrobowych.

Po stwierdzeniu otyłości, która może wymagać leczenia operacyjnego, wystawi skierowanie do poradni metabolicznej (kod choroby: E66. 0).
Uwaga! Lekarz nie może odmówić skierowania do poradni chorób metabolicznych.
Listę poradni leczenia otyłości w Twojej okolicy znajdziesz na zip.nfz.gov.pl - wybierasz zakładkę Gdzie się leczyć, a potem w zakładce Przychodnie i szpitale wybierasz Przychodnie specjalistyczne. W pole Specjalizacja wpisujesz Choroby metaboliczne.

Chirurgiczne leczenie otyłości na NFZ: wizyta w poradni

Podczas wizyty w poradni specjalista kwalifikuje do operacji. Wskazania to:
  • BMI ≥ 40;
  • BMI 35-40 z występującymi powikłaniami otyłości, np. zwyrodnieniowymi chorobami stawów, których przebieg mógłby ulec poprawie po redukcji masy ciała;
  • ponowny przyrost masy ciała po jej znacznym ubytku w wyniku leczenia zachowawczego;
  • wszystkie niechirurgiczne metody zostały wypróbowane oraz zastosowane przez co najmniej 6 miesięcy, ale zawiodły;
  • nie ma przeciwwskazań do znieczulenia i zabiegu;
  • pacjent ma chęć zaangażowania się i rozumie potrzebę długotrwałej kontynuacji leczenia.
Uwaga! W przypadku osób po 60. roku życia lekarz musi uwzględnić korzyści płynące z zabiegu i potencjalne ryzyko.
Przed podjęciem decyzji konieczna jest opinia: chirurga, anestezjologa, psychologa, dietetyka, endokrynologa.

Warunkiem przeprowadzenia operacji jest też odbycie kilkumiesięcznego przygotowania, m.in. ubytek masy ciała, zmiana nawyków żywieniowych.

Wystawiając skierowanie na operację bariatryczną, lekarz kieruje pacjenta do wyspecjalizowanego ośrodka chirurgicznego leczenia otyłości (szpital). Poproś o skierowanie do placówki najbliższej Twojemu miejscu zamieszkania. Po operacji konieczne będą regularne kontrole.

Chirurgiczne leczenie otyłości na NFZ: leczenie szpitalne

Rejestrując się w szpitalu, upewnij się, czy przed położeniem się na oddział nie musisz zrobić dodatkowych badań i jaką dokumentację medyczną musisz dostarczyć i zapytaj też, czy te badania wykonasz w szpitalu (wiele placówek woli zrobić je na własnych aparatach), czy p w poradni, i jeśli tak, to w jakiej.

Metody chirurgicznego leczenia otyłości na NFZ

W naszym kraju w około 40 szpitalach wykonuje się rocznie 3500 operacji bariatrycznych. Trzy rodzaje zabiegów są refundowane przez NFZ:
  • rękawowa resekcja żołądka (tzw. sleeve);
  • by-pass żołądkowy (tzw. gastric by-pass i jego odmiana mini gastric by-pass);
  • założenie opaski żołądkowej.
Wybór metody operacyjnej zależy od stanu zdrowia pacjenta i zawsze jest poprzedzony dokładnymi badaniami, m.in. EKG i echo serca, RTG klatki piersiowej, USG jamy brzusznej i kończyn dolnych, gastroskopią, spirometrią.

Po operacji absolutnie konieczne są kontrole: co 3 miesiące w pierwszym roku po operacji, co 6 miesięcy w drugim roku, a następnie raz do roku.
Uwaga! Opieka po operacji bariatrycznej spoczywa na lekarzu specjaliście w leczeniu otyłości i chirurgu. Lekarz rodzinny współpracuje ze specjalistami i kontynuuje zalecenia, a jeżeli jest odpowiednio przeszkolony, może prowadzić opiekę samodzielnie. Warto poszukać lekarza odpowiedniej specjalizacji przed operacją lub porozmawiać o tym z lekarzem POZ.

Marzysz o zrzuceniu nadwagi? Chcesz się zdrowo odżywiać, ale nie wiesz jak?

Bez wyrzeczeń, bez katorżniczej diety, bez potu, łez i przekleństw. Wystarczy jedynie 7 prostych kroków, by wyrobić zgrabną sylwetkę, osiągnąć prawidłową wagę lub po prostu zacząć zdrowo żyć.

Kliknij i sprawdż!» 

Komentarze

Czytaj także...