Wyjazd do sanatorium z NFZ - nowe przepisy
Wyjazd do sanatorium z NFZ. Nowe przepisy dotyczące wyjazdu do sanatorium!
Od 19 lipca obowiązują nowe zasady kierowania na leczenie uzdrowiskowe na NFZ. Warto wiec wiedzieć, co konkretnie się zmieniło.O tym, że na pobyt w sanatorium trzeba niekiedy czekać wiele miesięcy, a nawet lat, przekonał się chyba każdy, kto choć raz ubiegał się o leczenie uzdrowiskowe w ramach NFZ. Resort zdrowia wprowadził zmiany, które mają "uzdrowić" tę sytuację. Zdaniem Ministerstwa Zdrowia, zdarzało się, że pacjenci składali kolejne skierowanie natychmiast po powrocie z sanatorium. Teraz nie będzie to możliwe.
Kluczowe zmiany dotyczące wyjazdu do sanatorium z NFZ
Najważniejsza modyfikacja dotyczy okresu, po którym ponownie będziesz mógł starać się o skierowanie na leczenie uzdrowiskowe, ale nie tylko.Lekarz ubezpieczenia zdrowotnego wystawi skierowanie najwcześniej po 12 miesiącach od dnia zakończenia przez pacjenta ostatniego leczenia uzdrowiskowego albo rehabilitacji uzdrowiskowej. Nowy termin, w którym musisz dostarczyć skierowanie do oddziału NFZ, to 30 dni. Po tym czasie dokument straci ważność. Skierowanie może być przesłane przez pacjenta wskazanego w skierowaniu lub przez świadczeniobiorcę.
Lekarz wystawiający skierowanie w ramach NFZ nie będzie już określał miejsca i rodzaju leczenia lub rehabilitacji w uzdrowisku. Konkretne sanatorium i zabiegi wskaże lekarz specjalista balneologii i medycyny fizykalnej lub rehabilitacji medycznej zatrudniony w Oddziale Wojewódzkim NFZ.
Skierowanie do sanatorium z NFZ
Skierowanie wystawia lekarz, biorąc pod uwagę Twój aktualny stan zdrowia, wskazania i przeciwwskazania. Dołącz aktualne wyniki badań: OB, morfologii krwi, mocz, EKG i zaświadczenie, które potwierdzi rozpoznanie będące podstawą wystawienia skierowania.Zalecana częstotliwość korzystania z sanatorium to raz na 18 miesięcy.
Uwaga! O rozpatrzeniu skierowania zostaniesz poinformowany na piśmie. W międzyczasie możesz też sprawdzać status w wyszukiwarce na stronie internetowej NFZ.Jeśli zabraknie miejsc zostaniesz wpisany na listę oczekujących. Informację o terminie rozpoczęcia turnusu, miejscu i leczeniu otrzymasz nie później niż 14 dni przed rozpoczęciem turnusu.
Podstawowe warunki pobytu w sanatorium z NFZ
Pobyt w sanatorium trwa 21 dni, a rehabilitacja uzdrowiskowa - 28 dni.Przysługują Ci co najmniej 4 zabiegi fizykalne dziennie przez 6 dni w tygodniu. Ponosisz koszty dojazdu do sanatorium (oraz powrotu do domu), a także częściowo koszty wyżywienia i zakwaterowania. Opłaty zależą od sezonu i standardu pokoju w sanatorium. Stawki określa rozporządzenie ministra zdrowia.
Jeśli nie możesz skorzystać z pobytu w sanatorium...
Wypadków losowych - jak choroby swojej czy bliskich - albo innych poważnych spraw rodzinnych nie sposób przewidzieć. Ale możesz się starać o przełożenie termonu pobytu w sanatorium.W przypadku rezygnacji z leczenia uzdrowiskowego przed rozpoczęciem leczenia skierowanie musisz jak najszybciej zwrócić do oddziału Funduszu.
Do oryginału zwracanego skierowania koniecznie powinieneś dołączyć pisemne uzasadnienie, w którym wymieniasz powody, dla których nie masz możliwości realizacji skierowania. I dokumenty, które to uwiarygodnią.
Taki komplet dokumentów dostarczasz przed datą rozpoczęcia turnusu. Twoje wyjaśnienia zweryfikuje oddział NFZ. Jeśli uzna je za przekonujące, wyznaczy nowy termin pobytu w sanatorium.
W przypadku uzasadnionego zwrotu skierowania nowy termin zostanie wyznaczony zgodnie z pierwotną datą wpływu skierowania.
Jeśli rezygnacja zostanie uznana za nieuzasadnioną, zwrot skierowania traktowany jest jak złożenie nowego skierowania, a więc czas realizacji się wydłuży. Skierowanie nie podlega weryfikacji po 18 miesiącach od wystawienia.
Komentarze