Korzystny kredyt gotówkowy - jak wziąć korzystny kredyt?





Korzystny kredyt gotówkowy. Jak wziąć kredyt z głową, aby nie przepłacać za niego?

Na początku spróbuj ocenić swoją zdolność kredytową, jeszcze za nim pójdziesz do banku.

Jak ocenić swoją zdolność kredytową?

Od miesięcznego dochodu: wynagrodzenie za pracę, emerytura itp., odejmij stałe wydatki. Są nimi: czynsz, opłaty za prąd, inne rachunki oraz koszty utrzymania. Z tego, co zostanie musi Ci wystarczyć na spłatę rat kredytu gotówkowego.

Porównaj oferty kredytów gotówkowych

Najpierw idź do tego banku, w którym masz konto osobiste, bo dla swoich klientów banki zwykle mają korzystniejsze oferty niż dla pozostałych. Prostsza jest również procedura przyznawania kredytu. Nie będziesz musiał np. dostarczać zaświadczenia o zarobkach.

W swoim banku możesz wystąpić również o tzw. kredyt odnawialny - tańszy od innych gotówkowych i z wygodniejszą formą spłaty. Bank sam ściąga raty. Każdy wpływ na konto zmniejsza kwotę kredytu, a odsetki naliczane są tylko od wykorzystanych środków, nie od przyznanego limitu.
Uwaga! Kredyt odnawialny przedłuża się automatycznie i bank co roku pobiera opłatę za tę usługę, ok. 300 zł. Po spłacie najlepiej więc zrezygnować z kredytu.
Nie ograniczaj się jednak do swojego banku. Porównaj oferty kilku. Możesz to zrobić przez internet. Przy porównaniu pamiętaj, że niższe oprocentowanie nie zawsze oznacza tańszy kredyt gotówkowy. Odsetki to nie jedyny koszt, który musisz ponieść. Zapytaj o dodatkowe opłaty, prowizje, ubezpieczenia.

Zwróć uwagę na RRSO kredytu gotówkowego

Jest to faktyczny koszt kredytu gotówkowego. RRSO, czyli roczna rzeczywista stopa oprocentowania pomoże Ci wybrać najkorzystniejsza ofertę, bo uwzględnia wszystkie składniki kredytu gotówkowego, czyli odsetki, prowizje, ubezpieczenia oraz inne dodatkowe opłaty.

Jeśli występujesz o kredyt gotówkowy w banku, w którym nie masz konta, zapytaj, czy musisz je otworzyć. Najczęściej jest to konieczne, a niektóre placówki obowiązkowo wydają też kartę kredytową do rachunku. Sprawdź opłaty za nią. Jeśli jej nie chcesz, poszukaj banku, który nie zmusza do korzystania z dodatkowych usług.

Skup się na umowie kredytu gotówkowego

Gdy już wybierzesz bank i kredyt, uważnie przeczytaj umowę. Nie spiesz się, analizuj punkt po punkcie. Przed podpisaniem możesz wziąć ją do domu i dokładnie przeczytać.
Uwaga! Nigdy nie podpisuj, jeśli czegoś nie rozumiesz. Nie krepuj się prosić przedstawiciela placówki o wyjaśnienia.
Bardzo ważnym załącznikiem do umowy kredytowej jest harmonogram spłaty. Sprawdź, czy jest taki sam jak symulacja, która otrzymałeś przed podpisaniem umowy. Gdy dokumenty się różnią, poproś o wyjaśnienie.

A może raty...

Jeśli chcesz wziąć kredyt na kupn sprzętu AGD, mebli itp., rozważ możliwość zakupu na raty. Formalności często są prostsze niż przy zaciąganiu pożyczki w banku. Duże sklepy podpisują umowy z bankami i wystarczy przedstawić zaświadczenie o dochodach, aby kupić na raty.
Uwaga! Przy tzw. ratach zero procent zwróć uwagę na opłaty manipulacyjne, obowiązkowe, dodatkowe oraz ubezpieczenia. Może się okazać, że kredyt jest jednak oprocentowany. Warto wtedy porównać go z ofertami w innych bankach.

Uwaga na szybkie pożyczki!

Przy braku zdolności kredytowej kuszące może być zaciągnięcie pożyczki w firmie pożyczkowej. Dobrze się zastanów, zanim podejmiesz taką decyzję, bo RRSO w niektórych z nich wynosi nawet 100%. Będziesz wiec musiał zwrócić dwa razy tyle, ile pożyczysz. Jeśli już musisz skorzystać z usług takiej firmy, najpierw ją sprawdź.

Wpisz w wyszukiwarce nazwę lub numer KRS, NIP albo REGON, a uzyskasz sporo informacji.

Dowiedz się, czy wybrana przez Ciebie firma została objęta nadzorem finansowym i czy nie ma problemów z prawem. Możesz to zrobić na stronie internetowej KNF. Zajrzyj też do Krajowego Rejestru Sądowego. Znajdziesz tam informacje dotyczące m.in. statusu prawnego pożyczkodawcy i dane kontaktowe.




Porównywarka kredytów gotówkowych 

Komentarze

Popularne posty