Jak przygotować się do rozwodu?

Rozwód - jak się odpowiednio do niego przygotować?

Wszyscy prawnicy zgodnie twierdzą, że do rozwodu należy się przygotować, najlepiej przez kilka tygodni przed złożeniem pozwu. Chociażby po to, by oswoić się z terminami prawnymi i zasadami w orzekaniu o rozwodzie.

To co dla Ciebie jest oczywiste, musisz przełożyć na rzeczowe, jasne argumenty dla sądu.

Podaj faktyczną przyczynę rozwodu

Musisz wiedzieć, co podać jako faktyczną przyczynę rozpadu małżeństwa. Najczęściej są to: niezgodność charakterów, zdrada, nadużywanie alkoholu, przemoc domowa. Może być kilka przyczyn. Należy tez zdecydować o tym, czy ma to być rozwód z orzekaniem o winie, czy bez. To nie jest oczywiste.
Uwaga! Nawet w przypadku zdrady sądy mogą orzec o winie obu stron. Rozwód z orzeczeniem o winie trwa znacznie dłużej.

Rozwód z pomocą adwokata lub radcy prawnego

Skorzystaj z porady adwokata lub radcy prawnego. Nie musisz korzystać z jego usług przez cały rozwód, tylko np. zlecić mu napisanie pozwu. Ważne by był to specjalista od prawa rozwodowego. Jeśli nie stać Cię na pomoc prawną, możesz wystąpić do sądu o przyznanie prawnika z urzędu. Zwłaszcza, gdy ma go współmałżonek (to ważny argument dla sądu - by obie strony miały równe prawa).

Taki wniosek możesz dołączyć do pozwu/odpowiedzi na pozew albo złożyć go na każdym etapie sprawy. Od takiego wniosku nie ma opłat sądowych.

Co jeszcze pomoże przy rozwodzie?

Zbieraj dowody do wykazania winy. Przy zdradzie mogą być to m.in. wydruki SMS-ów i e-maili, wyciągu z rachunków bankowych, zdjęcia. Przy przemocy domowej - wyniki obdukcji lekarskiej, Niebieska Karta. Dowodami będą też Twoje zeznania i zeznania świadków.

W sprawie o rozwód warto także przygotować dowody dotyczące kosztów utrzymania siebie i dzieci. To będzie potrzebne do ustalenia kwoty alimentów. Zbieraj więc rachunki i faktury za wszystkie zakupy. Im wcześniej zaczniesz to robić, im więcej ich zbierzesz, tym lepiej.

Wzór pozowu o rozwód 


Uwaga! Opłata stała od pozwu o rozwód wynosi 600 zł. Jeżeli równocześnie z pozwem o rozwód powód(ka) wnosi o zwolnienie od kosztów sądowych należy dołączyć do pozwu:
1) zaświadczenie o wysokości dochodów,

2) oświadczenie o stanie rodzinnym, majątku, dochodach i źródłach utrzymania powódki(a) na druku urzędowym.

Skorzystaj z wiedzy ekspertów

W internecie znajdziesz mnóstwo stron, forów czy blogów poświęconych rozwodowi. Zarówno od strony prawnej, jak i psychologicznej. Polecam m.in. poradniki:
Jeśli planujesz rozwód lub separację, masz problemy z alimentami, nie wiesz, jak postępować na sprawie rozwodowej - Kliknij i sprawdź» 
Czeka Cię podział majątku wspólnego? Boisz się, bo nie wiesz, ile to kosztuje, jak przeprowadzić taki podział i jak nie stracić mieszkania, samochodu ani oszczędności swojego życia? - Kliknij i sprawdź» 

Komentarze

Popularne posty