Zalanie mieszkania przez sąsiada - jak dostać odszkodowanie?

Mieszkanie zalane przez sąsiada. Co robić? Jak dostać odszkodowanie?

Przede wszystkim nie możesz wpadać w panikę i musisz szubko ustalić plan działania.

Kto jest winien zalania mieszkania?

Jeśli zacieki są na suficie, najpierw zapukaj do sąsiada z góry. Poproś, aby sprawdził, czy nic u niego nie przecieka. Powodem problemu może być również awaria instalacji w pionie.

Gdy masz zalaną podłogę, przyczyny szukaj w swoim mieszkaniu. Może pękł wężyk od pralki albo zmywarki... Powodem może być też awaria instalacji pod posadzką albo nieszczelność rurek doprowadzających wodę do kaloryferów.
Uwaga! Gdy sąsiad nie ma polisy, a Twoje mieszkanie jest ubezpieczone, powiedz o tym sąsiadowi. Jeśli nie zaproponuje Ci pokrycia strat, zgłaszasz się do swojego ubezpieczyciela. Dostaniesz odszkodowanie, ale towarzystwo ubezpieczeniowe będzie dochodzić zwrotu tych pieniędzy od sąsiada. Możesz go o tym uprzedzić. 

Gdy nie ma ubezpieczenia...

Jeśli ani Ty, ani sąsiad nie macie ubezpieczenia musicie sami ustalić rekompensatę. Sąsiad ma prawo zaproponować, ze pomaluje Ci sufit kupioną przez siebie farbą.
Uwaga! Nie ma obowiązku dawać Ci na to pieniędzy. Przepisy mówią o naprawieniu szkód - to nie musi być odszkodowanie.

 Zmniejsz szkody po zalaniu mieszkania

Po ustaleniu przyczyny, a także wtedy, gdy nie wiesz, skąd leci woda, postaraj się o jak najszybsze zamknięcie zaworów. Najpierw zamknij te w mieszkaniu. Jeśli woda nadal wypływa, natychmiast zgłoś awarię w administracji. Staraj się też ograniczyć szkody. Przenieś rzeczy w suche miejsce. Wytrzyj podłogę. Gdy woda leci z sufitu, podstaw wiadro.
Uwaga! Sfotografuj zniszczenia, bo zdjęcia szkód mogą się przydać jako dowód dla firmy, w której masz ubezpieczone mieszkanie.

Zadzwoń do ubezpieczyciela

Jak najszybciej zawiadom o zdarzeniu ubezpieczyciela. Możesz to zrobić:
  • telefonicznie na numer infolinii;
  • przez internet, wypełniając formularz na stronie firmy;
  • e-mailem na adres podany w umowie lub w internecie;
  • SMS-em;
  • osobiście w oddziale firmy ubezpieczeniowej.
Rzeczoznawca przysłany przez ubezpieczyciela powinien odwiedzić Cię w ciągu kilku dni od zgłoszenia szkody. Na odszkodowanie zwykle czeka się do 30 dni od oceny zniszczeń. Termin może się przedłużyć, gdyby trudno było ustalić, kto ponosi odpowiedzialność za zalanie mieszkania oraz ocenić straty.
Uwaga! Do wizyty rzeczoznawcy nie naprawiaj szkód po zalaniu mieszkania. Nie maluj ścian i sufitów, nie wymieniaj podłogi. Zaczekaj aż ekspert udokumentuje straty i określi wysokość odszkodowania.

Poinformuj sprawcę zalania mieszkania

Zawiadom o zdarzeniu sąsiada z góry. Jeśli poczuwa się do winy, spiszcie oświadczenie z dokładnym opisem skutków zalania. Poproś go o podanie nazwy firmy, w której jest ubezpieczony oraz numer polisy. To powinno uprościć sprawę i przyspieszyć wypłatę odszkodowania.

Gdy za zalanie mieszkania odpowiada spółdzielnia lub wspólnota (bo np. pękła rura w pionie), zwykle w takiej sytuacji sporządza się protokół strat. Dopilnuj, aby zawarto w nim wszystkie zniszczenia.

Zajrzyj do umowy z firmą ubezpieczeniową

Wysokość odszkodowania zależy nie tylko od wielkości poniesionych strat, ale także od zakresu Twojej plisy. Im jest od szerzy, tym więcej szkód obejmuje i pokrywa ich usunięcie.

Zwróć też uwagę na tzw. wyłączenia, czyli zdarzenia, za które ubezpieczyciel nie zapłaci. Większość zwykłych polis nie obejmuje np. zniszczenia przedmiotów zabytkowych, dzieł sztuki itp.

Pamiętaj, że firma ubezpieczeniowa może również odmówić wypłaty odszkodowania, gdy sam przyczynisz się do powstania szkody. Nie dokręciłeś kranu, zostawiłeś włączoną pralkę albo zmywarkę i wyszedłeś na dłuższy czas z domu.

Jak się starać o odszkodowanie za zalane mieszkanie? 

Z reguły musisz zgłosisz szkodę do ubezpieczyciela w ciągu 3 dni od zalania mieszkania.

Musisz podać:
  • datę zalania;
  • numer polisy mieszkaniowej;
  • okoliczności powstania szkody, (co według Twojej wiedzy się stało);
  • szacunkową kwotę strat;
  • Twoje dane, dane sąsiada (jeśli je znasz) oraz dane ewentualnych świadków. 

Zabezpiecz mieszkanie przed wyjazdem

Nieważne, czy jedziesz na dłuższy urlop, czy tylko na weekend, zadbaj o bezpieczeństwo swojego mieszkania.

Zakręć główny zawór wodociągowy, który znajduje się przy wodomierzu. Nawet niewielkie przecieki mogą doprowadzić do zalania mieszkania - Twojego albo sąsiada z dołu.

Zakręć gaz. Każde rozszczelnienie instalacji może doprowadzić do tragedii. Zawór gazowy zwykle znajduje się przy gazomierzu lub przy wejściu instalacji do budynku. Jeśli korzystasz z butli gazowej, również ją zakręć.
Uwaga! Zamknij wszystkie okna i drzwi. Pozostawiając uchylone, narażasz się na utratę odszkodowania w razie kradzieży.
Odłącz od prądu komputer, mikrofalówkę, ekspres do kawy, czajnik itp. Opróżnij lodówkę z żywności, która może się zepsuć i zmniejsz chłodzenie.

Jak profesjonalnie przeprowadzić remont, uzyskując piorunujący efekt wizualny?

Komentarze

Czytaj także...