Wpis hipoteki do księgi wieczystej

Kiedy zakłada się hipotekę i jak wpisać ją do księgi wieczystej?

Gdy starasz się o kredyt na mieszkanie i bank Ci go udzieli - będziesz musiał założyć hipotekę.

Jest specjalny wpis do księgi wieczystej, którego celem jest zabezpieczenie banku na wypadek, gdybyś nie spłacał kredytu, który został Ci udzielony na zakup mieszkania czy też innej nieruchomości. Jeżeli po zaciągnięciu kredytu, nie będziesz wywiązywał się ze swoich obowiązków, to bank będzie miał prawo przejąć nieruchomość.

Jest to zgodne z przepisami o postępowaniu egzekucyjnym.

Wpis hipoteki do księgi wieczystej

Aby założyć hipotekę, należy dokonać wpisu do księgi wieczystej danej nieruchomości (w tym wypadku będzie to mieszkanie kupione na kredyt). Jeżeli mieszkanie ma założoną księgę wieczystą (najczęściej sprawy te załatwia notariusz po zawarciu umowy sprzedaży) i bank udzieli Ci kredytu, musisz iść do sądu ksiąg wieczystych i tam złożyć wniosek o wpis hipoteki.

Do wniosku należy dołączyć dokumenty z banku, które dotyczą Twojego kredytu hipotecznego. Wniosek o wpis opłacisz w kasie sądu ksiąg wieczystych.

Najczęściej na rzecz banku wpisuje się dwie hipoteki (zwykła, której celem jest zabezpieczenie kredytu oraz kaucyjna - ta hipoteka zabezpiecza odsetki). Każda z tych hipotek kosztuje 200 zł (łącznie 400 zł).

Niektóre banki wymagają od swoich klientów tylko wpisu hipoteki kaucyjnej i wtedy obejmuje ona zarówno wysokość kredytu jaki i odsetek. Koszty są mniejsze - zapłacisz wtedy tylko 200 zł.
Hipoteka jest wpisana w dziale IV księgi wieczystej. Znajdują się tam dane wierzyciela (bank, który udzielił kredytu), a także kwoty kredytu i odsetek do spłacenia.

Jeżeli kredytobiorca nie spłaca kredytu, to pierwszeństwo w żądaniu egzekucji długu z tej nieruchomości ma bank, na rzecz którego wpisano pierwszą hipotekę.

Kupienie mieszkania na kredyt i obciążenie go hipoteką, nie ogranicza praw właściciela mieszkania do rozporządzania nim. Wierzyciel nie ma żadnej władzy nad nieruchomością dzięki hipotece, dopóki spłacany jest kredyt. Nieruchomość, która obciążona jest hipoteką, może być przekazana w darowiźnie, można zapisać ją w testamencie, możemy też ją sprzedać.

Gdy znajdziemy kupca na mieszkanie, to należy wystąpić do banku, w którym mamy zaciągnięty kredyt, by wystawił zaświadczenie o kwocie kredytu, która została nam do spłacenia.
Istnieje duże prawdopodobieństwo, że osoba, której będziemy sprzedawać mieszkanie, też będzie chciała kupić je na kredyt. Wtedy kredyt tej osoby zostanie przelany nas spłatę naszego. My otrzymamy zaświadczenie z banku i na jego podstawie sąd wykreśli naszą hipotekę. Następnie do księgi wieczystej zostanie wpisana nowa hipoteka, która zabezpieczy kredyt nowego właściciela.

Sprawdź wpisy w księdze wieczystej gdy:
  • chcesz kupić nieruchomość,
  • chcesz wydzierżawić ją od kogoś.
Dowiesz się z niej:
  • czy osoba, która sprzedaje nieruchomość jest je właścicielem,
  • czy sprzedający spłacił kredyt hipoteczny,
  • czy w związku ze spłatą kredytu hipoteka została wykreślona,
  • czy nieruchomość nie objęto postępowaniem egzekucyjnym,
  • czy inne osoby nie mają prawa do nieruchomości.
Jak kupić mieszkanie oszczędzając od 10 do 30 %

Dzisiejsza porada pochodzi z książki Marcina Marczaka Jak kupować nieruchomości poniżej ich wartości rynkowej».
Pierwszą rzeczą, którą oduczysz się, po przeczytaniu tej książki, to jest to, że traktujemy każdą nieruchomość, która jest troszeczkę tańsza,niż przewidują dane ceny, w danym regionie, uważamy, że jest to, że może to być okazyjnie kupiona nieruchomość.

Z tej książki dowiesz się, że jest wiele narzędzi (o których nawet nie pomyślisz i pewnie nawet nie znasz), które pozwolą wyliczyć i logicznie ocenić nieruchomość, czy tak naprawdę kupujemy ją  po niższej wartości i czy tak naprawdę, ta nieruchomość  jest kupiona na zasadach okazji.

Teraz wyobraź sobie, że poświęcasz np. dwa miesiące, żeby wyszukać taką nieruchomość, którą kupisz okazyjnie. To nawet, jeżeli uda Ci się zbić cenę do 20-30 tysięcy, to nawet, jeżeli tak sobie policzysz, to miesięcznie możesz sobie wyobrazić, że dostajesz wypłatę 10 tysięcy złotych. Tylko dlatego, że poświęcisz troszeczkę czasu, na poszukiwanie tych nieruchomości po niżej wartości, a z drugiej strony oczywiście zdobędziesz wiedzę.

Książka Jak kupować nieruchomości poniżej ich wartości rynkowej», jest o tyle świetna, że jeżeli ktoś się profesjonalnie zajmuje, wyszukiwaniem takich tanich i wartościowych nieruchomości, to też znajdzie tutaj wiele ważnych dla siebie informacji.

Po drugie, książka jest napisana prostym językiem, więc nawet osoby, które może nie myślą , albo myślą, gdzieś w przyszłości, zająć się profesjonalnie kupowaniem nieruchomości, a w tym momencie stoją przed wyborem swojego domu, czy też mieszkania, to jeżeli zainwestują tą krople w morzu, bo cena książki,  jeżeli nawet będzie kosztowała ponad 30 złotych, to przy zakupie mieszkania i sum od 200 do 500 tysięcy złotych, to jest to kropla w morzu tych wydatków.

Jeżeli zdobędziemy wiedzę na temat tego, jak kupować takie nieruchomości, jak kupować nieruchomości po tej niższej wartości i co najważniejsze, jak znaleźć zmotywowanych sprzedawców, bo nie uda się kupić nieruchomości po tej okazyjnej cenie, jeżeli nie znajdziemy zmotywowanego sprzedawcy, czyli osoba, która sprzedaje tą nieruchomość (dom), musi mieć motyw, musi mieć powód, że chce dokonać sprzedaży po tej niżej wartości.

Jedną z takich porad, jest po prostu, szukanie takich osób, które wiemy, że są  w tarapatach finansowych, więc muszą sprzedać mieszkanie, żeby bank za długi go nie przejął.

Kolejna grupa ludzi zmotywowanych do tego, żeby sprzedać swoją nieruchomość po niżej wartości,to są osoby, które np. przeprowadzają się w inny region Polski, czy może przeprowadzają się do innego kraju. Wtedy, jeżeli znajdziemy takie osoby, wiemy, że są zmotywowane do tego, żeby sprzedać tą nieruchomość, że jest im potrzebna po prostu gotówka, to wtedy mamy szanse kupić taką nieruchomość po tej okazyjnej cenie.

Jest to taka najprostsza porada, jaką można tutaj dać i wyłonić z tej książki. To jest to, że nie zaczyna się od szukania nieruchomości, nie zaczyna się od szukania domu, czy mieszkania, ale zaczyna się od szukania ludzi, którzy są zmotywowani to tego, żeby sprzedać tą nieruchomość po obniżonej cenie.
A więc: nie szukamy budynków, nie szukamy nieruchomości, ale na początku znajdujemy ludzi, którzy mają motyw, powód ku temu, żeby sprzedać tą nieruchomość w o wiele niższej cenie.

Dopiero później z tej puli, możemy sobie wybrać mieszkanie kupione po niższej cenie i to czego dowiemy się z książki Jak kupować nieruchomości poniżej ich wartości rynkowej», to jest to, jak właściwie ocienić nieruchomość, jak nie wpaść w to emocjonalne zadowolenie, że wydaje nam się, że udało się nam kupić tanią nieruchomość, udało się nam wynegocjować 20-30 tysięcy, a później, gdy wprowadzamy się do tego mieszkania (domu), okazuje się np., że było ono w takim stanie, że te 20-30 tysięcy wkładamy na starcie, a później jeszcze (jak niektórzy określają) wkładamy dalsze pieniądze w tą skarbonkę.

Tą wiedzę, jak zdobyć takie nieruchomości - znajdziemy w książce Jak kupować nieruchomości poniżej ich wartości rynkowej», książkę warto przeczytać, szczególnie, gdy jesteśmy na etapie poszukiwania, czy też myślimy o zakupie nieruchomości, domu, mieszkania, książka może otworzyć nam oczy, powie czego szukać, jak szukać i co najważniejsze: jak znajdować te nieruchomości, które można kupić okazyjnie.

Komentarze

Popularne posty