Ubezpieczenie do kredytu hipotecznego - gdzie wykupić?

Ubezpieczenie kredytu hipotecznego. Gdzie wykupić ubezpieczenie do kredytu hipotecznego?


Jeśli bierzesz kredyt hipoteczny, musisz go ubezpieczyć. Ale raczej nie rób tego w banku, bo ubezpieczenie oferowane przez bank przy okazji udzielania kredytu hipotecznego, ma tylko jedną zaletę - wszystkie formalności załatwiasz od reki w oddziale kredytodawcy. Poza tym to rozwiązanie ma kilka wad.

Oferowana w bankowych polisach ochrona ubezpieczeniowa jest zazwyczaj uboga. Chronione są tylko mury i stałe elementy wyposażenia, np. okna, zaś odszkodowanie jest wypłacane tylko w przypadku pożaru, zalania albo strat spowodowanych przez żywioły.
Uwaga! Ubezpieczenie wykupione w innej firmie zabezpieczy Cię także np. przed kradzieżą.
Bankowcy też mają w swej ofercie dodatkowe ubezpieczenia. Są one jednak droższe oraz tak skonstruowane, ze będą dl Ciebie bezużyteczne - np. bankowa polisa od utraty pracy chroni tylko tego, kto był zatrudniony na umowie na czas nieokreślony, został zwolniony z pracy i przez dłuższy czas (na ogół trzy miesiące) nie może znaleźć innej.

Bankowe ubezpieczenie kredytu hipotecznego

Jeśli zdecydujesz się na ubezpieczenie kredytu hipotecznego w banku, to:

  1. Zacznij rozmowę od podkreślenia, ze nie masz obowiązku kupienia polisy u nich. Uświadomienie im, że możesz to zrobić gdzie indziej, to dobry początek negocjacji.
  2. Bankową polisę warto wziąć tylko wtedy, gdy w zamian za jej wykupienie kredytodawca obniży Ci koszty kredytu hipotecznego (np. swoją marżę).
  3. Upewnij się, ze opłaty za bankową polisę będą malały wraz z każdą kolejną spłatą kredytu hipotecznego.

Uważaj na promocje kredytów hipotecznych!

Na pierwszy rzut oka są bardzo korzystne, bo bank np. policzy Ci mniejszą marżę od kredytu hipotecznego albo w ogóle zrezygnuje z prowizji, ale to nie oznacza, że taki kredyt hipoteczny będzie tani!
Uwaga! Żeby go dostać, musisz bowiem spełnić wiele warunków stawianych przez bank, np. trzeba mieć lub otworzyć rachunek w banku udzielającym kredytu hipotecznego i zasilać go co miesiąc wymaganą kwotą. Możliwe, ze będziesz zmuszony wykupi droga polisę albo wziąć kartę kredytową. A to wszystko sporo kosztuje i na długo zwiąże Cię z kredytującym bankiem na dobre i złe. 

Jak zwiększyć zdolność kredytową?

Każdy bank przy wyliczaniu zdolności kredytowej kieruje się własnymi kryteriami. Zdarza się że jeden bank przywiązuje mniejszą wagę do kosztów utrzymania dzieci, a zwraca uwagę na to ile pieniędzy wydajemy na samochód, a inne robią odwrotnie.

Przy obliczaniu zdolności kredytowej brane są pod uwagę rożne czynniki, takie jak np.:
  • dochody i wiek kredytobiorcy
  • w jak dużym mieście on mieszka
  • czy ma inne kredyty itd..

Co zrobić by dostać kredyt hipoteczny?

Wybierz  kilka banków z najlepszą ofertą ( możesz to zrobić porównując ich oferty). Potem zapytaj się czy masz szanse na uzyskanie kredytu. Możesz skorzystać także z firmy doradztwa finansowego (np. Expander).Expander współpracuje praktycznie ze wszystkimi bankami i doskonale orientuje się w ich ofercie. Doradcy Expandera korzystają z kalkulatorów banków, więc od razu będziesz wiedział, jaką w danym banku masz zdolność kredytową .
Tutaj skontaktujesz się z doradcą Expandera»

Co zrobić, gdy okaże się, ze nasza zdolność kredytowa nie jest najlepsza?

Zdolność kredytową można poprawić, możesz np. złożyć bankowi propozycje przeniesienia do niego konta osobistego i wzięcia karty kredytowej. Wtedy bardzo często zdarza się, że bank obniża swoja marżę kredytową o 1 pkt % (np. z 3 do 2 %).

A to oznacza 200-300 zł niższą miesięczną ratę, co automatycznie zwiększa zdolność kredytową.

Innym dobrym sposobem na zwiększenie zdolności kredytowej jest znalezienie dodatkowego współkredytobiorcy (nie musi to być osoba z rodziny). Można także zrezygnować z kart kredytowych, kredytów odnawialnych, debetów.  Jeżeli nawet z nich nie korzystasz - znacznie obniżają zdolność kredytową.
Dla przykładu zysk z dodatkowego kredytobiorcy w jednym z banków: zdolność kredytowa rodziny z dzieckiem (wspólne dochody miesięczne małżonków, rodzina mieszkająca w dużym mieście wynoszą 6 tysięcy PLN netto, bez innych zobowiązań finansowych w bankach).  - 364 353,19 zł. Zdolność kredytowa z dodatkowym kredytobiorcą ( dodatkowy kredytobiorca to osoba samotna, której dochód wynosi 2 tysiące PLN netto ). - 505 088,15 zł Zdolność kredytowa wzrosła: 39 %.
Jeżeli szukasz dla siebie kredytu hipotecznego, to powinieneś zapoznać się z oferta przynajmniej kilku banków. Warto także skorzystać z pomocy doradcy finansowego, daje on możliwość przyjrzenia się ofertom wielu banków w jednym miejscu. Warto z tego korzystać czy to przy kredycie hipotecznym czy przy kredycie gotówkowym.
Porównywarka kredytów hipotecznych 

Komentarze

Popularne posty