Skąd wziąć pieniądze na własny biznes?

Skąd wziąć pieniądze na biznes? Gdzie szukać pieniędzy?

Pieniądze na własny biznes z banku 

Na kredyt w banku mogą liczyć przedsiębiorcy, którzy posiadają zdolność kredytową, duże znaczenie ma także projekt i ryzyko z nim związane. Nie każdy przedsiębiorca, który udaje się do banku i posiada nawet tą zdolność kredytową, dostanie kredyt, jeżeli analityk uzna np., że przedsięwzięcie jest dużego ryzyka, to banki bardzo niechętnie wchodzą w finansowanie działalności gospodarczej, która może nieść za sobą ryzyko strat.

Gdy o kredyt ubiega się młoda osoba, która nie posiada zdolności kredytowej, to oczywiście bank odmówi udzielenia pożyczki. Ale można temu zaradzić.

Pieniądze na firmę od aniołów biznesu 

Jeżeli pomysł na biznes jest naprawdę bardzo innowacyjny i zapowiada w przyszłości duże zyski, to młody przedsiębiorca, może spróbować zainteresować swoim projektem, fundusze podwyższonego ryzyka lub tzw. aniołów biznesu.

Anioły biznesu, to są  przedsiębiorcy, którzy odnieśli w swojej branży duży sukces finansowy. Mają oni do dyspozycji wolne środki finansowe i po wstępnej ocenie biznes planu, angażują się finansowo, ale też udzielają jakby swojego wsparcia, znajomości, know-how w przeprowadzeniu danego biznesu.

Oczywiście nie robią tego za darmo. Udzielona przez nich pożyczka obwarowana jest wieloma ograniczeniami. Następstwem tego jest często to, że firma jest uzależniona od inwestora, zwrot z takiej pożyczki, w ciągu kilku lat, może sięgnąć nawet kilkuset procent. Ponadto - aniołowie biznesu bardzo często żądają udziału w firmie,a ma to na celu przekształcenie spółki, w spółkę giełdową .
Tak więc ten sposób na pozyskanie środków na działalność gospodarczą, jest daleki od marzeń młodego przedsiębiorcy. Ale są jeszcze inne rozwiązania.

Inne sposoby na pozyskanie pieniędzy na własny biznes 

Gdy bank odmówi przyznania kredytu, to na początku w pierwszej kolejności warto zapytać się swoich bliskich, rodziny, czy mogą wspomóc nas taką sumą, jaka potrzebna jest na założenie działalności gospodarczej (kilkanaście-kilkadziesiąt tysięcy). Postępuje tak ponad połowa przedsiębiorców (54 %), pożyczają pieniądze od swoich bliskich, rodziny. Pieniądze pożyczane są też np. od sąsiada, kolegów z pracy, znajomych.

Jeżeli nasza rodzina nie dysponuje takimi środkami finansowymi, to zawsze można spróbować pożyczyć pieniądze na specjalnych aukcjach internetowych. Odbywa się to w ten sposób, że składa się specjalna ofertę z pożyczką i zwrócą się do nas internauci, którzy posiadają wolną gotówkę i na tych zasadach,na których wygramy taką pożyczkę - będzie trzeba ją spłacić.

Portale organizujące aukcje pożyczek, oczywiście zabezpieczają się przez nieuczciwymi klientami.
Klient jest bardzo dokładnie weryfikowany, pod względem moralności kredytowej, ale zabezpieczają się także w ten sposób, że pierwsze pożyczki udziela się na niewielkie kwoty i dopiero po jakimś czasie (nieraz po roku) można starać się o te większe kwoty. Tak więc ten okres jest dosyć wydłużony.
Uwaga! Pieniędzy nie warto brać od instytucji parabankowych. Udzielają one pożyczek, które obwarowane są drakońskimi warunkami spłat. W przypadku niektórych firm, zwrot z pożyczki w ciągu roku sięga ponad sto procent wartości początkowej kapitału. Ale wkrótce ma się to zmienić :)

Dofinansowanie z urzędu pracy na własny biznes

A więc na początku warto zacząć od:
  • rejestracji w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna,
  • wystąpienia w urzędzie pracy o bezzwrotną pożyczkę na otwarcie działalności gospodarczej.
Warto skorzystać z tej pomocy, bo można otrzymać nawet do sześciokrotności wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw (od 01.06.2022 r. jest to kwota 37411,32 zł.).

Następnie będzie trzeba wypełnić wniosek i napisać biznesplan. O tym, czy wniosek zostanie pozytywnie rozpatrzony zadecydują urzędnicy.

Osobę, która stara się o pieniądze na otwarcie firmy czeka też udział w kursie dla przedsiębiorców (wiedza przyda się przy późniejszym prowadzeniu firmy).

Otrzymane pieniądze można wydać na:
  • cele inwestycyjne,
  • zakup sprzętu komputerowego,
  • wyposażenie firmy.
Środków nie można przeznaczyć na pensje. Z wydatków trzeba będzie się rozliczyć. Trzeba też pamiętać o tym, ze działalność gospodarcza musi być utrzymana przez minimum 12 miesięcy.

Jakie warunki trzeba spełnić, by otrzymać dotację z urzędu pracy na podjęcie działalności gospodarczej?

Przede wszystkim musisz mieć status osoby bezrobotnej (trzeba zarejestrować się w urzędzie pracy). W niektórych placówkach wnioski można składać niezwłocznie po zarejestrowaniu, w niektórych urzędach pracy jednak okres, który musi minąć od rejestracji do złożenia wniosku o dotacje do 1 albo 3 miesiące. Nie możesz studiować w trybie dziennym (ale możliwe jest studiowanie w trybie wieczorowym lub zaocznym).
Uwaga! Przez 12 miesięcy przez złożeniem wniosku nie możesz prowadzić działalności gospodarczej.
Pieniądze dostaniesz przede wszystkim na zakup maszyn, narzędzi oraz przedmiotów, które są niezbędne do prowadzenia działalności gospodarczej. Niektóre urzędy pracy określają limity na pewne kategorie wydatków. Np. na kupno materiałów, surowców i towaru nie będzie mógł wydać więcej niż 30% dotacji, koszt remontu lub adaptacji lokalu nie może przekroczyć 20% datacji.
Uwaga! Pieniędzy nie będziesz mógł przeznaczyć na pokrycie kosztów:
prowadzenia działalności gospodarczej, np. czynszu, opłat, rachunków, składek ZUS itp.;

  • kupna nieruchomości (także gruntu);
  • sfinansowania prowadzenia działalności sezonowej, handlu obwoźnego lub handlu odzieżą używaną, działalności związanej z wykorzystaniem automatów samosprzedających.

Wniosek o dotacje z urzędu pracy na własny biznes

Wniosek dostaniesz w urzędzie pracy. Trzeba w nim podać m.in. następujące dane:
  • kwotę dotacji jaką chcesz otrzymać;
  • rodzaj działalności gospodarczej, jaką zamierzasz podjąć;
  • kalkulację kosztów związanych z podjęciem działalności gospodarczej oraz źródła ich finansowania;
  • specyfikacje i harmonogram wydatków w ramach dotacji przeznaczanych w szczególności na zakup środków trwałych, urządzeń, maszyn, materiałów, towarów, usług i materiałów reklamowych, pozyskanie lokalu. 
Uwaga! Wraz z wnioskiem warto złożyć dokładny biznesplan. Nie zawsze znajduje się on na liście wymaganych przez urząd pracy dokumentów, ale z całą pewnością zwiększy Twoje szanse na otrzymanie dofinansowania.

Dokładnie zaplanuj wydatki

Cały proces zdobywania dotacji trwa zazwyczaj kilka miesięcy. Najdłuższym etapem jest weryfikacja wniosku - jeżeli zostanie rozpatrzony pozytywnie, umowę podpiszesz w ciągu tygodnia.
Uwaga! Na samo zawarcie umowy będziesz potrzebował jednej wizyty w urzędzie pracy, jednak musisz pamiętać o dostarczeniu wszystkich wymaganych dokumentów, a także obecności poręczycieli, którzy w  razie złamania przez Ciebie umowy, zwróciliby całą sumę.
Po podpisaniu umowy na Twoje konto wpłynie cała kwota dofinansowania. Co ważne, pieniądze należy wydać szybko, bo urząd pracy wyznacza na to 30 dni. Dlatego powinieneś jeszcze wcześniejszej zaplanować zakupy, porównać ofertę dostawców i ceny, a także zorganizować sprawny transport kupionych przedmiotów.

Wkład własny przy staraniach o dotację na na podjęcie działalności gospodarczej nie jest wymagany, ale urzędy pracy traktują go jako dodatkowy atut. Niekoniecznie musisz mieć pieniądze. Twoim wkładem mogą być równie dobrze rzeczy potrzebne do prawidłowego funkcjonowania firmy. Możesz dysponować np. samochodem lub częściowym wyposażeniem biura.  

Fundusze pożyczkowe

To sposób dla osób, które nie mogą liczyć na pieniądze z urzędu pracy i nie uda im się dostać na szkolenie.

Takie fundusze działają w każdym województwie i mają do zaproponowania niedrogie pożyczki na 3 do 5 lat. Początkująca firma może otrzymać nawet 30 tys. kredytu.

Tutaj też jest jeden warunek. Fundusz musi pozytywnie ocenić przedsięwzięcie czyli jego zdaniem musi dobrze rokować na przyszłość.

Pieniądze z funduszu można wydać na podobny cel, jak te z urzędu pracy. I też trzeba będzie się z tego rozliczyć.

Pożyczki z funduszy nie traktuje się jako pomocy publicznej, a wiec można ją połączyć z dotacjami.

Jak uzyskać pożyczkę na podjęcie działalności gospodarczej lub rozkręcenie firmy?

Na początku musisz udać się do siedziby funduszu pożyczkowego i zapytać, jakie warunki muszą być spełnione, by uzyskać pożyczkę na podjęcie działalności gospodarczej. Tu otrzymasz formularz wniosku.

Do formularza wniosku wpisuje się:
  • rodzaj działalności gospodarczej, jaką chcesz rozpocząć (lub już prowadzisz);
  • swój stan majątkowy;
  • zobowiązania w bankach;
  • kwotę pożyczki na podjęcie działalności gospodarczej, o jaką wnioskujesz.
Uwaga! funduszu pożyczkowego możesz pożyczyć do 500 tys. zł na 60 miesięcy. Oprocentowanie wynosi kilka procent.

Wzór wniosku o pożyczkę z funduszu pożyczkowego na podjęcie działalności gospodarczej

Poniżej zamieszczam wzór wniosku o pożyczkę z funduszu pożyczkowego na podjęcie działalności gospodarczej.
Uwaga! To tylko wzór. Dane są fikcyjne. Wzór może być oczywiście modyfikowany wedle własnych potrzeb.

Książki, które warto przeczytać

Książki, które mogą Ci pomóc w rozwinięciu swojego biznesu:

1.  Jak wygrać w biznesie?»
Poznaj fachową instrukcję od A do Z realizacji własnej działalności, tak by cieszyć się niesłabnącymi dochodami. 

2. Grow Your Business - Powiększ swój biznes»
Dostaniesz gotowy przepis, jak poukładać Twoją firmę w taki sposób, aby mieć więcej wolnego czasu dla siebie i dla rodziny.

3. Zwycięska przewaga w biznesie»
Jak budować trwałe relacje z klientem w taki sposób, aby wracał do Ciebie po więcej? Na czym polega zwycięska przewaga w biznesie?

4.  Strategia sukcesu firmy»
W jaki sposób prowadzić coraz bardziej dochodowy biznes i mieć więcej czasu dla rodziny, przyjaciół i na własne przyjemności?

5. Program Rozwoju Firmy»
Dowiedz się, dlaczego Przyjazne Firmy zarabiają więcej i przynoszą więcej satysfakcji ich właścicielom.

Komentarze

Czytaj także...