Jak najlepiej oszczędzać pieniądze?

Oszczędzanie pieniędzy. Jak najlepiej to robić?

Bezpieczne oszczędzanie

Jeżeli należysz do osób, które nie lubią ryzyka, to najprościej będzie ulokować pieniądze na koncie oszczędnościowym lub lokacie bankowej. Większość banków oferuje konta oszczędnościowe z oprocentowaniem od 4% do 6 % rocznie. Nie jest to dużo, ale lepsze to niż nic..  :)

Do zalet konta oszczędnościowego należy na pewno to, że można z niego wypłacać pieniądze w każdej chwili, bez utraty odsetek.

Jeżeli dysponujesz większą kwotą pieniędzy to umieść ją na lokacie bankowej, która ma lepsze oprocentowanie niż konto oszczędnościowe.

Warto też wziąć pod uwagę obligacje skarbu państwa ( 1,2,3,4 letnie). Obligacje dają większy zysk (5-6 % rocznie), ale na ten zysk trzeba dłużej poczekać..

Fundusze inwestycyjne - jeśli lubisz ryzyko

Jeżeli lubisz ryzyko, to swoje pieniądze ulokuj w funduszach inwestycyjnych. W czasach kryzysu inwestowanie w fundusze inwestycyjne jest bardziej ryzykowne niż w spokojnych czasach.  Ryzykowne, ale dające szansę więcej zarobić.

Można wiec kupić jednostki funduszy po niskich cenach, bo teraz są tańsze.

Na czym polega inwestowanie w fundusze inwestycyjne?

Za swoje pieniądze kupujesz tzw. jednostki uczestnictwa.  Jeżeli jednostka uczestnictwa kosztuje 50 zł, a Ty masz 2000 zł, to Ty dostaniesz 40 jednostek. Możesz zainwestować je w wybrany przez siebie sposób.

Do wyboru masz:
 • fundusze akcji - w akcje inwestuje się ponad 60, a czasami nawet 100 % środków..
 • fundusze zrównoważone -  inwestują w akcje ( poniżej 60 %), a także w bony i obligacje..
 • fundusze stabilnego wzrostu - dają stabilny, ale niewysoki zysk, ich główne inwestycje to bony i obligacje..
 • fundusze rynku pieniężnego -  jest to najbezpieczniejszy fundusz, cześć pieniędzy trzymana jest na lokatach bankowych, reszta inwestowana jest w pewne, ale słabo oprocentowane papiery dłużne.
Jeżeli chcesz lokować pieniądze w fundusze inwestycyjne, to musisz zastanowić ile chcesz przeznaczyć na to pieniędzy i jak długa ma to być inwestycja. Ustal tez swój profil inwestorski, zrobisz to wypełniając ankietę (poprosi Cię o to doradca finansowy). W ten sposób można się dowiedzieć, czy w ogóle możemy inwestować  w fundusze inwestycyjne.

W ankiecie znajdują się m.in pytania :
 • na jak długo chcesz ulokować pieniądze
 • jak długi przejściowy spadek  wartości oszczędności możesz zaakceptować.
W ten sposób chronione są interesy Twoje i doradcy. Jeżeli dojdziesz do wniosku, ze doradca polecił Ci zbyt ryzykowny fundusz, będziesz mógł domagać się odszkodowania przed sądem. Decydując się na inwestowanie w fundusze  warto skorzystać z porad doradcy finansowego, który zajmuje się tym zawodowo.
Jak żyć oszczędnie?

Na początek przyjrzyj się swoim codziennym nawykom np.: jak korzystasz z urządzeń gospodarstwa domowego i postaraj się wyeliminować te, które Cię za dużo kosztują. W ten sposób będziesz płacił niższe rachunki.

Najwięcej prądu zużywają lodówko-zamrażarka, kuchnia elektryczna, sprzed AGD, pralka. Tak samo oświetlenie wyciąga sporo pieniędzy Twojej kieszeni.

Wykorzystaj te łatwe do wprowadzenia sposoby ich oszczędnego wykorzystania:

Ogrzewaj tanio mieszkanie

aby nie tracić ciepła, nie zastawiaj kaloryferów meblami, a także nie zasłaniaj ich grubymi zasłonami
jeżeli masz zamiar być długo poza domem, to nie wyłączaj ogrzewania ( jeżeli zmniejszysz temperaturę, to więcej zaoszczędzisz , niż ogrzewając wychłodzone mieszkanie, dom).

Oszczędności w kuchni

Aby zaoszczędzić nawet do 60 procent energii wykorzystaj te proste sposoby:
 • zawsze gotuj pod przykryciem, gotując bez przykrycia pochłaniasz trzy razy więcej energii elektrycznej czy też gazu..
 • jeżeli to nie jest potrzebne to nie rozgrzewaj piekarnika - pochłania to 20 procent więcej energii
 • używaj piekarnika z termoobiegiem, jest to bardziej ekonomiczne niż używanie programu odgórnego czy oddolnego opiekania
 • piekarnik wyłącz na 10 minut przed końcem pieczenia -wykorzystasz zgromadzone ciepło i oszczędzisz energię
 • gotując wodę w czajniku wykorzystuj tyle wody, ile tylko potrzebujesz
 • odmrażaj regularnie lodówkę i zamrażalnik - rób to wtedy, gdy zobaczysz warstwę lodu
 • jeżeli masz starą lodówkę to wymień ja na nową - zaoszczędzisz nawet do 45 procent kosztów energii ( najlepsza lodówka to ta, która ma symbole : A, A+, A++ ).
Oszczędności w łazience
 • robiąc pranie, jeżeli istnieje taka możliwość, to zrezygnuj z prania wstępnego
 • lepiej poczekać jak nazbiera się nam więcej rzeczy do prania i zrobić jedno pranie z pełną pralką niż dwa z niepełnym bębnem
 • gdy pierzesz bieliznę, które jest średnio lub lekko zabrudzona - zrób to w niższej temperaturze
Kto kradnie Ci energię?

Ładowarka do telefonu, ładowarka do aparatu fotograficznego - nie pozostawiaj ich w gniazdku po zakończeniu ładowania. Urządzenia te pobieraj prąd, nawet wtedy, gdy nie są do nich podłączone sprzęty.

Nieważne, czy zarabiasz 20 000 czy 1 500 złotych miesięcznie, jeżeli popełniasz te błędy, to i tak będziesz mieć zawsze za mało pieniędzy...

Kliknij i sprawdź»

Komentarze

Popularne posty