Zarabianie na lokatach - jak zarobić na lokacie bankowej?

Lokaty bankowe - jak na nich zarobić?

Lokata bankowa jest bardzo prostym, a co najważniejsze pozbawionym ryzykiem sposobem na pomnożenie naszych oszczędności.

Co trzeba wiedzieć o lokacie bankowej?

Gdy zakładamy lokatę, to powierzamy bankowi nasze pieniądze na pewien czas (np. miesiąc, rok). Zawieramy też umowę, w której zapisane są warunki prowadzenia depozytu.

Większość lokat bankowych ma  ustalony z góry zysk, a więc będziemy wiedzieć od początku, ile zarobimy, kiedy zawarta z bankiem umowa dobiegnie końca.

Jak otworzyć lokatę bankową?

1. Lokata przez internet

Gdy posiadamy konto internetowe, to lokatę możemy bez problemu otworzyć za jego pośrednictwem. Niektóre banki nie wymagają posiadania e-konta przy zakładaniu lokaty online.

2. Lokata  oddziale banku

Będąc w banku, wybieramy ofertę, podpisujemy umowę i wpłacamy daną kwotę pieniędzy. Okazujemy także dowód tożsamości.

3. Infolinia

W tym przypadku potrzebne jest konto w danym banku.

Sprawdzamy, jaki rodzaj lokaty jest dla nas najlepszy.

W ofercie banków znajduje się kilka rodzajów lokat. Wybieramy oczywiście tą spośród nich, która będzie najbardziej odpowiadała naszym oczekiwaniom.

Charakterystyka najpopularniejszych ofert lokat bankowych

1. Lokata terminowa

W tym przypadku możemy sami wybrać na ile zamrozimy nasze pieniądze i określamy to w umowie z bankiem. Zrywając lokatę terminową, trzeba liczyć się z tym, że stracimy wszystkie lub cześć odsetek.

Kwota minimalna: potrzebujemy do założenia takiego depozytu 500 - 1000 zł.

2. Lokata progresywna

Tutaj umowę z bankiem podpisujemy na określony czas, mamy tez możliwość robienia dopłat do kwoty, którą już wpłaciliśmy i nie musimy za każdym razem zawierać nowej umowy. Oprocentowanie takiej lokaty rośnie wraz z zwiększającym się kapitałem.

Kwota minimalna: podobnie jak przy lokacie terminowej 500 -1000 zł. Bank ustala indywidualnie wysokość dopłat.

3. Lokata dynamiczna

Jeżeli chodzi o ten rodzaj lokaty, to oprocentowanie na niej wzrasta wraz z długością okresu jej utrzymywania (zwykle zmienia się co 30 dni). Zakłada się ją najczęściej na 12 miesięcy, jednak możemy zerwać ją w dowolnym momencie, bez utraty zarobionych dotychczas odsetek.

Kwota minimalna: potrzebujemy 500 - 1000 zł

4. Lokata rentierska

Tutaj naliczane od kapitału odsetki są regularnie (np. co miesiąc, zależne jest to oczywiście od umowy) przekazywane na nasz rachunek i możemy z nich korzystać.

Kwota minimalna:
ustala się ją zwykle na wysokim poziomie (od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych).

Jak wybrać dobrą lokatę bankową?

Najlepsza dla siebie lokatę, wybierzemy, gdy zwrócimy uwagę przede wszystkim na:

Oprocentowanie
-  a więc ile zarobimy na depozycie.

Oprocentowanie może być stałe, a wiec nie zmienia się przez cały czas okres trwania umowy, może też być zmienne (podwyższone lub obniżone w czasie trwania lokaty).

Naliczanie odsetek - na nasz zarobek wpływa też kapitalizacja (częstotliwość naliczania odsetek). Gdy lokata ma nieco niższą stopę procentową, ale częstszą kapitalizację, to może być bardziej opłacalna niż lokata wyżej oprocentowana. Banki mają w swojej ofercie lokaty np. z dzienną, miesięczną czy roczną kapitalizacją odsetek.

Konsekwencje zerwania umowy z bankiem -  Tutaj trzeba się liczyć z tym, że zerwanie umowy, często wiąże się z utratą wszystkich odsetek. Są też inne warianty: możemy utrzymać odsetki naliczone proporcjonalnie do czasu trwania depozytu lub otrzymać je w wysokości,która przewidziana jest  na wypadek zerwania lokaty.

Otwórz lokatę bankową przez internet

Komentarze

Czytaj także...