Wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego - czy warto?
Czy warto wcześniej spłacać kredyt hipoteczny?
Jeżeli zaciągnąłeś kredyt hipoteczny i marzysz o jego wcześniejszej spłacie, to musisz wiedzieć, że taka strategia finansowa, nie zawsze się opłaca.Gdy stopy procentowe maleją, to rata naszego kredytu hipotecznego staje się mniejsza i wtedy nie myślimy o jego wcześniejszej spłacie. Odwrotnie jest w przypadku, gdy stopy procentowe rosną, wtedy nasze comiesięczne raty wzrastają.
Musimy pamiętać, że podczas wzrostu stóp procentowych, wzrastają także oprocentowania lokat, czyli możemy więcej zarobić, gdy włożymy te pieniądze do banku.
O wcześniejszej spłacie kredytu hipotecznego, warto pomyśleć również, gdy stopy procentowe spadają, to najlepszy moment na inwestycje. Możemy pomyśleć o zainwestowaniu pieniędzy w fundusze inwestycyjne, czas spadku stóp procentowych, jest czasem, w którym zazwyczaj można zarobić więcej, niż na lokacie i dopiero wtedy, taka strategia finansowa, będzie korzystna i kredyt, będzie można spłacić wcześniej.
Jeżeli chcemy spłacić wcześniej kredyt hipoteczny, to warto przed tym sprawdzić w umowie kredytowej, czy nie w niej zapisów, które dotyczą, karnych opłat karnych, które związane są ze wcześniejszą spłatą kredytu.
Opłaty te często pojawiają się przez pierwsze kilka lat umowy kredytowej, więc chcąc nie ponosić tych kosztów, warto się wstrzymać, ze wcześniejszą spłatą kredytu hipotecznego - do momentu, gdy bank nie będzie mógł pobrać żadnych opłat.
Jakie są koszty i korzyści refinansowania kredytu hipotecznego?
Jeżeli dojdziesz do wniosku, ze Twój kredyt hipoteczny Ci się nie opłaca to możesz go zmienić.Co to jest kredyt refinansowy?
Masz już jeden kredyt hipoteczny, który przeznaczyłeś na zakup mieszkania, domu, ale nie starczyło Ci już pieniędzy na remont, umeblowanie. Myślisz o kolejnym kredycie i tutaj z pomocą przychodzi kredyt refinansowy, bo zamiast kilku kredytów, możesz zamienić je na jeden - kredyt refinansowy.
Kredyt refinansowy pozwoli Ci spłacić kredyt hipoteczny i będziesz miał pieniądze na jakiś dowolny cel (np. remont mieszkania, domu).
Także jeżeli masz już kredyt hipoteczny i Twoje raty są za wysokie, możesz zamienić go na tańszy, ale najpierw sprawdź co masz w umowie ze starym bankiem.
Czy nie będziesz musiał zapłacić za wcześniejszą spłatę kredytu. Ponieważ większość banków zastrzega sobie bezpłatną wcześniejsza spłatę kredytu po 5 roku.
Jednak przy spłacie starego kredytu hipotecznego możesz wydłużyć okres kredytowania i w ten sposób obniżyć wysokość raty. Przy okazji możesz także spłacić inne zobowiązania (np. karty kredytowe, kredyty gotówkowe).
A co jeżeli masz kredyty hipoteczny we frankach szwajcarskich?
Też wtedy możemy wziąć kredyt refinansowy, ale trzeba sprawdzić jaka jest różnica między kursem waluty w jakiej kredyt hipoteczny był uruchamiany, a wartością jego spłaty.
Im mniejsza będzie różnica między kursami, tym tańszy jest kredyt.
Kredyt refinansowy może okazać się bardzo dobrym rozwiązaniem, bo w skali kilkudziesięciu lat pozwoli nam zaoszczędzić sporo pieniędzy.
Co grozi za niespłacanie kredytu hipotecznego?
Co może zrobić nam bank, gdy nie spłacamy kredytu hipotecznego, gdy raty, które chcemy spłacać przewyższają nasze dochody, kiedy spóźniamy się z płaceniem rat lub w ogóle ich nie płacimy.Co zrobi bank, gdy nie spłacasz kredytu hipotecznego?
Przede wszystkim należy mieć w świadomości, że bank od razu nie podejmie drastycznych kroków, bank zgodnie z umową kredytową, może dochodzić swoich należności - z całego naszego majątku, wszcząć procedurę windykacyjną i bardzo szybko może uzyskać tytuł wykonawczy do dochodzenia swoich należności i oddać sprawę w ręce komornika.
Ale trzeba pamiętać, że żaden bank na początku tak nie postępuje. Na początku banki próbują załatwić sprawę po dobroci, próbują się ułożyć z niepłacącym klientem, poznać przyczynę niespłacania kredytu, ponagla, przypomina o ratach.
Osoba, która ma problemy ze spłacaniem kredytu, także powinna wyjść do banku z propozycją np. zmiany harmonogramu spłaty, zawieszeniem na kilka miesięcy. Oczywiście to są bardzo trudne negocjacje, ale na pewno jest to lepsza sytuacja, niż gdy po prostu nie będziemy spłacać kredytu, a bank, będzie próbował się dowiedzieć dlaczego, a my nie odpowiadamy na jego wezwania.
No, a teraz czas na drastyczne metody banków (jeżeli nic już nie pomaga).
Procedura windykacyjna
W takim przypadku bank rozpocznie procedurę windykacyjną i należy mieć świadomość, ze bank zacznie dochodzić swoich należności z całego naszego majątku, czyli dobierze się do naszego wynagrodzenia, innych wartości np. samochodów, ale też przede wszystkim nieruchomości, która stanowi zabezpieczenie kredytu.
Czy to w ogóle możliwe, żeby kredyt mieszkaniowy na 500 tysięcy złotych spłacił się sam?
Kliknij i sprawdź»
Komentarze