W jakim banku najlepiej założyć konto osobiste?

Dobre konto osobiste. W jakim banku założyć? Na co zwrócić uwagę?

Banki bardzo zaciekle walczą o nowych klientów i w swoje ofercie proponują coraz korzystniejsze warunki. Dlatego może to być dobry czas na założenie nowego konta osobistego lub na zmianę dotychczasowego rachunku.


Warto jednak pamiętać o tym, że banki nie zajmują się działalnością charytatywną i przede wszystkim muszą zarabiać pieniądze. Gdy proponuje nam darmowe konto osobiste, to na pewno odbije to sobie dzięki innym opłatom.

Jak sprawdzić czy konto osobiste będzie się nam opłacać?

Sama lektura folderów reklamowych, stron internetowych to za mało. Trzeba jasno zapytać się w banku o szczegóły, a więc:
  • czy będę musiał płacić za konto osobiste, a jeżeli tak, to ile?,
  • ile będą mnie kosztować przelewy, ile zapłacę za wydanie karty do bankomatu i jaki będzie koszt posługiwania się nią,
  • czy pobieranie pieniędzy z bankomatu jest bezpłatne?,
  • czy sieć bezpłatnych bankomatów jest duża?,
  • czy mogę liczyć na dozwolony debet lub linie kredytową, a jeżeli tak to w jakiej kwocie i jakie będzie to oprocentowane?

No co zwrócić uwagę przy wyborze konta osobistego?

Zwróć uwagę na to, czy bank znajduje się w pobliżu Twojego miejsca zamieszkania, pracy. Na pewno nikt nie chce jeździć do swojego banku na drugi koniec miasta. Podobnie sprawa tyczy się bankomatów.

Rachunek powinien być dobrany odpowiednio do naszych potrzeb. Przy częstej wypłacie pieniędzy z bankomatu, ważne będą dla nas bezpłatne operacje. Jeżeli chodzi o opłatę za rachunek, to nie zależy ona tak bardzo od wyboru konkretnego banku, ale bardziej od rodzaju rachunku.

Banki mają w swojej ofercie kilka rodzajów kont osobistych. Jest i oferta dla mniej wymagających klientów (konta najtańsze), ale i bardziej wymagający klient znajdzie coś dla siebie.

Jeżeli chodzi o te droższe konta osobiste, to oferują one dodatkowe możliwości lub usługi. Klient ma do dyspozycji:
  • większy limit kredytu w rachunku bieżącym,
  • dodatkowy rachunek oszczędnościowy,
  • ubezpieczenia,
  • darmowe karty bankomatowe,
  • karty kredytowe i itp.

Internetowe konto osobiste

W tym przypadku można zdecydować się na typowe konto internetowe,a także wybrać opcje internetową w tradycyjnym koncie.

Takie konto osobiste, to duża wygoda. Daje nam ono możliwość stałej kontroli na naszymi pieniędzmi. Bez problemu dokonamy przelewów, opłat w dowolnym czasie, a co najważniejsze bez wychodzenia z domu i marnowania cennego czasu na wizyty w oddziałach banku.

Opłaty za transakcje przez Internet są zazwyczaj niższe niż tradycyjne.

Wybór konta osobistego to trudna decyzja. Warto więc spokojnie zastanowić się przede wszystkim czego jeszcze (oprócz przechowywania pieniędzy) oczekujemy od naszego banku. Dlatego nie decyduj się na pierwszą lepszą ofertę - tylko porównaj oferty interesującego Cię rodzaju konta w kilku bankach.

Jakie inne zalety ma internetowe konto bankowe?

Jeśli masz internetowy dostęp do konta bankowego, masz tzw. cyfrową tożsamość. Nie musisz chodzić do banku i pokazywać dowodu, żeby np. zlecić przelew. Na tej samej zasadzie nie musisz chodzić do urzędu. Dzięki logowaniu się do swojego banku załatwisz teraz coraz więcej spraw.

Profil zaufany to rodzaj podpisu. Dzięki niemu możesz potwierdzić swoją tożsamość i załatwić sprawy urzędowe bez wychodzenia z domu.

Korzystając z niego możesz m.in. złożyć wniosek o dowód osobisty, uzyskać odpisy aktów stanu cywilnego, wejść na swoje konto pacjenta lub do serwisu ZUS. Możesz też wysyłać wnioski i pisma do wielu urzędów.

Założenie Profilu Zaufanego umożliwia coraz więcej banków. Obecnie są to: PKO BP, ING Bank Śląski, Inteligo, Bank Pekao, mBank, Alior Bank, BOŚ Bank, Bank Millennium, Santander Bank Polska, banki spółdzielcze, serwis Enveio.

Aby założyć Profil Zaufany, zaloguj się na swoje internetowe konto bankowe i poszukaj zakładki e-Urząd lub e-Tożsamość.

Program bankowości internetowej przeprowadzi Cie krok po kroku przez cały proces. Swoje dane potwierdzisz przy pomocy kodu SMS, tak jak potwierdzasz przelew albo inną dyspozycję na koncie.

Założenie Profilu Zaufanego zajmie Ci dosłownie kilka minut.

Za pośrednictwem konta internetowego możesz też zalogować się do e-Urzędu Skarbowego. Jest to serwis Ministerstwa Finansów.

W tym serwisie złożysz online deklarację podatkową (roczną, a także np. rozliczenie prywatnego najmu mieszkania). Możesz też zapłacić podatek i sprawdzić historię wpłat.

Za pośrednictwem e-Urzędu masz dostęp do swoich dokumentów podatkowych, m.in. archiwalnych PIT-ów. Jest tam też wykaz ewent. mandatów.

Do e-Urzędu Skarbowego zalogujesz się bezpośrednio ze strony banku, który udostępnia usługę „moje ID”. Możesz też wykorzystać do tego Profil Zaufany.

Co to jest moje ID?

Narzędzie to umożliwia potwierdzenie tożsamości online. Działa w urzędach, np. e-Urzędzie Skarbowym. Dzięki niemu załatwisz też online formalności z dostawcą energii, ubezpieczycielem, firmą telekomunikacyjną.

Korzystanie z mojego ID umożliwiają banki (m.in. ING Bank Sląski, banki spółdzielcze, PKO BP), firmy ubezpieczeniowe, telekomunikacyjne, prywatne placówki medyczne.

Za pośrednictwem internetowego konta bankowego możesz też zalogować się do Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

Dzięki temu uzyskasz informacje o swoich ubezpieczeniach, płatnościach i świadczeniach, możesz również zarezerwować wizytę w wybranym oddziale ZUS.

Dostęp do platformy ZUS umożliwiają banki Millennium, PKO BP, BOŚ Bank, Citi Handlowy oraz ING Bank Śląski.

Zastrzeżenie dowodu osobistego w razie zgubienia lub kradzieży umożliwiają niektóre banki, m.in. ING Bank Śląski, mBank i PKO BP. Dane zastrzeżonego dowodu trafiają natychmiast do bazy dokumentów zastrzeżonych, tak jakbyś zastrzeżenie złożył osobiście w palcówce.  

Porównywarka kont osobistych (w tym konta internetowe)

Komentarze

Czytaj także...