Jak oszczędzać energie elektryczną robiąc pranie?

Jak oszczędzać energie elektryczną - pranie...

Robiąc pranie, możesz w bardzo łatwy sposób oszczędzać energię elektryczną. Nieraz, aby zużyć mniej prądu, wystarczy wybrać niższą temperaturę prania.




Chcesz oszczędzić energie elektryczną? - wybierz odpowiedni program

Używając funkcji "wstępne pranie", zużywasz energię, wodę, a także środki piorące. A przecież nie jest to konieczne, gdy rzeczy, które chcesz uprać są średnio zabrudzone. Zrezygnuj w takim wypadku z prania wstępnego, a zaoszczędzisz 20% wody i 20% energii. Pamiętaj o używaniu programów oszczędnościowych - w ten sposób zredukujesz zużycie energii elektrycznej o ok. 40 %.

Oszczędzanie energii elektrycznej: pralka powinna być pełna 

Warto pamiętać o tym, by energia elektryczna i woda była  wykorzystywana tylko w niezbędnej ilości. Gdy masz zamiar zrobić pranie, to wypełnij optymalnie bęben pralki. W zależności od rodzaju tkaniny  bęben pralki powinien być optymalnie załadowany : bielizną do gotowania i kolorową -  5-6 kg, bielizną zwykłą i delikatną - 2 kg oraz maksymalnie 1 kg w przypadku wełny.

Wykorzystuj zawsze w pełni pojemność swojej pralki. Więcej zaoszczędzisz robiąc jedno pranie z do pełna załadowanym bębnem pralki, niż dwa prania z bębnem załadowanym jedynie do połowy.

Na rynku dostępne są pralki, które mają program rejestrowania wypełnienia bębna (wykorzystywany jest do tego elektroniczny system rozpoznawania załadunku) i jeżeli bęben pralki nie jest w pełni załadowany, to redukuje odpowiednio zużycie prądu i wody.

Oszczędzanie energii elektrycznej: rób pranie w niższej temperaturze

Gdy gotujesz pranie, to zużywasz dwa razy tyle energii, jak przy praniu w w 60°C. Jeżeli pierzesz średnio zabrudzona bieliznę, to jest to zupełnie nieopłacalne. Wystarczy wtedy użyć programów 30 i 40°C.

Warto pamiętać o tym, by natychmiast zaprać plamy, a także dodatkowo (przed praniem) zastosować odplamiacz. Będzie można wtedy zrobić pranie w niższej temperaturze.

Oszczędzanie energii elektrycznej: nowa pralka - większe oszczędności

Pralki najnowszych typów, zużywają ok. 50  litrów wody i potrzebują tylko 1/3 energii w porównaniu do pralek produkowanych 25 lat temu. Tak więc jasno z tego wynika, że im nowsze urządzenie, tym bardziej efektywne.

Jeżeli posiadasz stara pralkę ( taką, która jest starsza niż 12 lat), to warto wymienić ją na nową. Pomoże Ci to zmniejszyć zużycie prądu nawet o 50 %.

Wiadomo, że nowe urządzenie to spory wydatek, ale zakup nowej pralki naprawdę się opłaci, ponieważ cena zamortyzuje się z czasem - bo przecież zaoszczędzisz sporo na kosztach energii i wody.

Jeżeli zdecydujesz się na zakup nowej pralki, to szczególną uwagę zwróć na etykietę efektywności energetycznej, którą producenci znakują swoje urządzenia.

Znajdziesz tam dane na temat zużycia prądu i wody oraz informacje odnośnie efektywności prania i wirowania.

Najbardziej wartościowe jest urządzenie o potrójnej klasie A, jest to szczególnie efektywna pralka, która zużywa małe ilości prądu i wody. Bardzo dobrze pierze ubrania i posiada wysoka moc wirowania.

Zużycie energii elektrycznej i wody przez stare i nowe pralki

Stara pralka (15 lat)

Zużycie prądu

1 osoba
100 kWh
2 osoby
180 kWh
3 osoby
280 kWh
4 osoby
330 kWh

Nowa pralka (klasa AAA)

Zużycie prądu

1 osoba
50 kWh
2 osoby
90 kWh
3 osoby
150 kWh
4 osoby
150 kWh

Możliwe oszczędności

1 osoba
50 kWh
2 osoby
90 kWh
3 osoby
130 kWh
4 osoby
180 kWh

Stara pralka (15 lat)

Zużycie wody

1 osoba
9 m3
2 osoby
17 m3
3 osoby
25 m3
4 osoby
25 m3

Nowa pralka (klasa AAA)

Zużycie wody

1 osoba
3 m3
2 osoby
6 m3
3 osoby
8 m3
4 osoby
10 m3

Możliwe oszczędności

1 osoba
6 m3
2 osoby
11 m3
3 osoby
17 m3
4 osoby
22 m3

Mądry dom może zarobić dla Ciebie nawet 4800 zł rocznie...

Kliknij i sprawdź» 

Komentarze

Czytaj także...