Sposoby oszczędzania energii elektrycznej cz.1

Jak oszczędzać energię elektryczną w kuchni? 

Podczas gotowania i pieczenia można zaoszczędzić nawet do 60 % energii elektrycznej …

Oszczędzanie energii elektrycznej: gotowanie potraw

Używaj odpowiednich naczyń

Bardzo ważne jest używanie do gotowania odpowiednich naczyń. Powinny to być naczynia, które dobrze przewodzą ciepło (np. ze stali szlachetnej z dnem kompensacyjnym, wielowarstwowym, które utrzymuje ciepło po wyłączeniu kuchenki, z miedzi, aluminium bądź ze stali emaliowanej. Garnki powinny mieć średnice dopasowaną do płyty pola grzejnego kuchenki (nie mniejszą), bo może to być powodem straty wyprodukowanej energii nawet o 20 %.

Używaj garnków o płaskim dnie, najlepiej o grubości 3-5 mm, pokrywka garnka powinna być dobrze dopasowana. Pamiętaj, by dno garna było zawsze czyste, zanieczyszczenia mogą być powodem zwiększenia zużycia prądu (lub gazu) nawet o 50 %.
Płyta indukcyjna

Gdy masz w planach zakup elektrycznej płyty indukcyjnej, to warto zastanowić się nad zakupem nowoczesnej płyty grzewczej . Pole grzejne takie płyty, samo dopasowuje się do kształtu garnków.

Energia elektryczna potrzebna do zagotowania 1,5 litra wody

Gotowanie wody

Gdy podgrzewasz 1,5 litra wody do 80 stopni C na kuchence ceramicznej (bez indukcji), to tylko 55 % energii wykorzystywane jest do jej podgrzania.

Pozostała energia (45 %) składa się:
 • utratę ciepła pola gotowania 27%
 • podgrzanie pola gotowania 8%
 • podgrzanie i utratę ciepła garnka 10%

Czas, koszty i zużycie energii elektrycznej przez trzy najpopularniejsze sposoby zagotowania 1,5 l. wody

Kuchenka elektryczna
 • czas (minuty) : 10,5
 • koszty (grosze) : 10,4
 • potrzebna energia (kWh) : 0,26
Kuchenka gazowa
 • czas (minuty) : 10,0
 • koszty (grosze) : 4,3
 • potrzebna energia (kWh) : 0,33
Czajnik
 • czas (minuty) : 5,0
 • koszty (grosze) : 6,8
 • potrzebna energia (kWh) : 0,17
Oszczędzanie energii elektrycznej: pamiętaj – gotuj pod przykryciem

Przykrywaj garnek pokrywka podczas gotowania zawsze, gdy jest to możliwe i nie podnoś jej częściej niż jest to niezbędne. Warto też stosować pokrywki szklane, wtedy można zaglądać do wnętrza garnka i nie tracić niepotrzebnie ciepła, poprzez podnoszenie pokrywki. Pod koniec gotowania, obniż temperaturę płyty grzewczej, zmniejsz płomień palnika –  zaoszczędzisz, a nie stracisz ciepła, potrawy także nie stracą na swojej wartości.

Jeżeli przygotowujesz potrawy, które potrzebują długiego duszenia, to warto przygotować je w szybkowarze. Zachowasz w ten sposób większą ilość witamin, zredukujesz czas duszenia oraz zaoszczędzisz 30-60% energii.

Pieczenie potraw

Gdy pieczesz potrawy w piekarniku, to 78% energii jest utratą ciepła do otoczenia. Samo rozgrzanie piekarnika pochłania 15 % energii, gdy samo pieczenie tylko 7%.

Piekarnik, przy wstępnym rozoraniu pracuje dłużej, a energia zużyta przez niego jest o 20 % większa, niż w przypadku włożenia potrawy do zimnego piekarnika.
Tak więc rozgrzewaj piekarnik tylko wtedy, gdy jest to naprawdę konieczne ( gdy przygotowujesz potrawy, które tego potrzebują, potrawy o krótkim czasie pieczenia ). W innym przypadkach zrezygnuj z rozgrzewania piekarnika, to oszczędność to 20 % energii.

Warto wybrać piekarnik, który posiada termoobieg. Można wtedy ustawić temperaturę o 25-30 stopni C niższą, niż w przypadku nagrzewania oddolnego lub odgórnego (przy tym samym czasie pieczenia).

Pamiętaj o racjonalnym wykorzystywaniu miejsca w piekarniku. Jeżeli Twój piekarnik ma funkcje termoobiegu, to można wtedy wykorzystać jednocześnie nawet cztery poziomy. Jeżeli przygotowujesz duża liczbę potraw, to możesz np. wstawić do piekarnika dwa, trzy ciasta itp.

Unikaj częstego otwierania drzwiczek piekarnika. Zwiększa to zużycie energii o 10 %. Można też wyłączyć piekarnik na ok. 10 minut przed końcem pieczenia, wykorzystasz w ten sposób pozostałe ciepło oraz zaoszczędzisz energię.

Korzystaj z czajnika elektrycznego

Wodę na herbatę warto gotować w czajniku elektrycznym, zamiast na kuchni elektrycznej, a tosty będą tańsze, gdy do ich opiekania wykorzystamy toster, a nie piekarnik.

Jeżeli chcesz zaoszczędzić gotując  wodę w czajniku elektryczny, to trzymaj się podstawowej zasady: wlewaj do niego tylko taką ilość wody, jaką faktycznie wykorzystasz. Gdy chcesz przygotować tylko dwie szklanki herbaty, to nie napełniaj czajnika do pełna, tylko wlej tyle wody, ile potrzebujesz.
Kupując nowy czajnik elektryczny, zawsze wybieraj ten z płytą grzewczą, a nie grzałką spiralną. Powód jest prosty : grzałka powinna być zawsze w całości zakrytą wodą podczas gotowania, więc za każdym razem trzeba wlewać do czajnika 0,5 l. wody, używając czajnika z płytą grzewczą można gotować mniejsze ilości wody (nawet jedną szklankę).

Mikrofalówka

Tutaj oszczędności uzależnione są od  rodzaju potraw, jakie przygotowujemy oraz od ich ilości.  Jeżeli chcesz zaoszczędzić, to potrawy nie powinny przekraczać 400 gramów.

Przygotowanie potraw w kuchence mikrofalowej, pozwala na oszczędności energii, gdy będą to małe, gotowe potrawy lub jeżeli będziemy podgrzewać dania. Urządzenie powinno też mieć wystarczająca moc : najlepiej cztery stopnie wydajności i przynajmniej 600W.

Podgrzewając danie w mikrofalówce, zrobisz to w ciągu 3-4 minut. Gdy używasz do tego tradycyjnych metod gotowania, to najpierw konieczne jest rozgrzanie palnika lub piekarnika, a dopiero potem ciepło przenoszone jest na potrawy. W kuchence mikrofalowej ciepło powstaje w samych artykułach spożywczych. Pamiętaj, by potrawy były ułożone na talerzu możliwie płasko (tak, żeby powierzchnia poddana działaniu fal była  jak największa). Pozwoli to na skrócenie czasu nagrzewania i zużyjemy mniej energii.

Jeżeli gotujesz w mikrofali warzywa, to wystarczy, że dodasz do nich 1-2 łyżki wody (tyle wody wystarczy, ze względu na to, że ciepło wytwarzane jest bezpośrednio w potrawach.).

Mądry dom może zarobić dla Ciebie nawet 4800 zł rocznie...

Kliknij i sprawdź» 

Komentarze

Popularne posty