Porada prawna online cz. 46

Porada prawna: jak na odległość pomagać rodzicom? 

Gdy mieszkasz z dala od bliskich, możesz zrobić im zakupy, dopilnować płacenia rachunków, zapisać do lekarza i ułatwić załatwienie wielu innych spraw.

Zlecenie przelewu 

Aby rachunki za mieszkanie, prąd, gaz, telewizję itp. były regularnie opłacane, wybierz się z rodzicami do banku i złóżcie stałe zlecenie przelewu. Jeśli masz upoważnienie do ich konta osobistego, możesz zrobić to sam. Porównaj wysokość opłat za tę usługę w różnych bankach, bo mogą znacznie się różnić - od 0 do 10 zł za przelew.

Płatności rodziców możesz także regulować przez internet. Oczywiście, pod warunkiem, że masz wspólnie z nimi konto internetowe albo upoważnienie do ich rachunku.

Zakupy z dostawą 

Cięższe produkty, które rodzicom trudno przynieść ze sklepu, np. butelki z wodą mineralną, kartony z mlekiem, ziemniaki, owoce, możesz zamówić przez internet nawet z innego miasta. Kurier przyniesie je pod drzwi rodziców.

Za sprawunki można zapłacić z góry np. z konta osobistego rodziców. Gdy nie masz do niego upoważnienia, wybierz płatność przy odbiorze i uprzedź rodziców, aby przygotowali odpowiednią kwotę dla dostawcy.

Staraj się robić dla nich od razu większe zakupy, np. zapas wody, cukru, mąki, środków do prania, sprzątania. Wtedy sklep nie doliczy opłaty za dostarczenie towaru.
Uwaga! Jeśli nie jesteś zbyt biegły w takich zakupach, poproś o pomoc młodszych członków rodziny - syna, córkę albo wnuki. 

Zapas leków 

Zapytaj lekarza swoich rodziców o możliwość wypisania leków na zapas. Nie będziesz musiał co i rusz wozić ich do przychodni, kiedy lekarstwa się skończą. Jeśli zażywają jakieś medykamenty stale, np. na nadciśnienie, krążenie itp. prawo zezwala na wystawienie nawet 12 recept na dany lek. Maksymalnie na 360 dni kuracji. Decyzja zawsze należy jednak do lekarza, który najlepiej wie, jak często pacjent powinien zgłaszać się do niego na konsultację.
Uwaga! Receptę tzw. odroczoną, czyli z późniejszą datą można zrealizować już w dniu, od którego biegnie jej termin ważności. Zwykła jest ważna 30 dni od daty wystawienia przez lekarza.  

Wizyta domowa 

Jeśli któreś z rodziców zachoruje albo wymaga konsultacji medycznej, wizytę lekarską możesz zamówić przez telefon. Pamiętaj, że osoby w podeszłym wieku, które nie są w stanie same dotrzeć do przychodni, mają prawo do wizyt domowych. Wystarczy zgłoszenie w przychodni.

Godziny, w których lekarz odwiedzi mamę lub tatę, są ustalane indywidualnie. Wizyty domowe zwykle rozpoczynają się po zakończeniu pracy lekarza w przychodni. Jeśli danego dnia pracuje na zmianie popołudniowej, może odwiedzić chorego rano.
Pomoc innych 


Spróbuj zorganizować pomoc sąsiedzką, zaangażować dalszą rodzinę i znajomych do opieki nad rodzicami. Wymień się z nimi numerami telefonów. Zawsze miej je przy sobie, abyś w razie konieczności mógł szybko zorganizować pomoc.

Rozważ kupno telefonu komórkowego dla seniorów (od 70 zł). Wiele z nich ma funkcje SOS, która umożliwia połączenie z opiekunem po naciśnięciu guzika. Możesz także kupić specjalny zegarek, tzw. Senior Watch (ok. 250 zł), który wskaże, gdzie rodzic się znajduje, gdyby np. nie mógł trafić do domu lub z innego powodu potrzebował pomocy.

Zadbaj o bezpieczeństwo 

Umieść w widocznym miejscu, np. na lodówce, obok telefonu numery alarmowe: 112, 997.
Przestrzegaj rodziców przed otwieraniem drzwi obcym.

Przypominaj o oszustwach na wnuczka, policjanta, kuriera z niezamówioną paczką.

Uświadom, że urzędnicy z ZUS nie odwiedzają nikogo w domu, a pracownicy opieki społecznej nie żądają opłat za pomoc. Nie przychodzą też bez uprzedzenia.

Przestrzeż przed przyjmowaniem zaproszeń na darmowe badania, prezentacje, tanie wycieczki lub pielgrzymki.

Poproś, by w każdej niejasnej sytuacji rodzice dzwonili do Ciebie lub innej bliskiej osoby.

Komentarze

Popularne posty