Kupno mieszkania – na co zwrócić uwagę przy kupnie mieszkania?

Kupujesz mieszkanie? Zobacz na co musisz zwrócić swoją uwagę? 

Decydując się na zakup mieszkania, trzeba przygotować się  na duże wydatki i poświęcenie sporej ilość czasu. Na początku warto rozważyć kilka kwestii.


Przede wszystkim rozpoznajemy dokładnie rynek nieruchomości i przyglądamy się dostępnym ofertom. Oferty dostępne są w prasie (specjalne dodatki), można poszukać w Internecie (portale ogłoszeniowe, portale lokalnych rynków nieruchomości).

Można też odwiedzić nowo budowane osiedla, zazwyczaj na placu budowy, można znaleźć informacje teleadresowe biur sprzedaży i spisać telefon, adres. Następnie wybrać się do biura sprzedaży danego dewelopera, a tam otrzymamy szczegółowe informacje na temat danej inwestycji.

Warte uwagi są także targi mieszkaniowe (można tam otrzymać sporo ważnych informacji m.in. najbardziej aktualne oferty deweloperów, spółdzielni mieszkaniowych, banków oraz agencji nieruchomości). Można też skorzystać z profesjonalnej pomocy deweloperów. A poza tym znajdują się tam przewodniki i katalogi, w których znajdują się informacje o możliwościach jakie mamy kupując mieszkanie.

Należy dokładnie rozeznać się w temacie: jakie mieszkanie i za jaką kwotę chcemy kupić i dopiero wtedy zdecydować się na zakup. W podjęciu decyzji wykorzystaj pomoc osób, które bezpośrednio sprzedają, agencji nieruchomości oraz deweloperów. Gdy stwierdzisz, że pierwsza oferta spełnia Twoje oczekiwania, to możesz zarezerwować mieszkanie, ale nie kończ na tym i szukaj dalej. Oczywiście sprzedający, pewnie poprosi o zaliczkę, ale da Ci to dodatkowe kilka dni na zastanowienie się i porównanie ofert.

Warto na każdym etapie zakupu mieszkania, korzystać z pomocy ludzie obeznanych w temacie, prawnika, a także doradców. Na początku koszty takiej pomocy mogą wydać Ci się dosyć spore, ale jest to pewny sposób na uniknięcie niepewności, a także ryzyka, które może kosztować Cie dużo więcej.

Gdzie kupić mieszkanie? Wybieramy rynek pierwotny czy wtórny?

Mieszkanie możemy kupić na rynku pierwotnym lub rynku wtórnym. Rynek pierwotny, to nowe nieruchomości, które oferuje deweloper lub spółdzielnia. Rynek wtórny, oferuje mieszkania, które były już wcześniej używane.

Zalety rynku pierwotnego

Kupując mieszkanie na rynku pierwotnym -  mamy prawo do rękojmi. Przez trzy lata, jeśli chodzi o konstrukcję budynku  (dachy, fundament, ściany, stropy), oraz przez jeden rok na pozostałe elementy (tj. grzejniki) czy elementy wykończeniowe (płytki, panele itp.).

Możemy liczyć, że mieszkanie z rynku pierwotnego, wykonane jest w nowoczesnej technologi, z bezpiecznych materiałów, które spełniają polskie normy. Nie będziemy mieli problemów np. z podłączeniem internetu, ogrzewanie jest tańsze, a standard mieszkań, klatek  schodowych itp. jest znacznie wyższy, niż w przypadku mieszkań starszej daty. Kupując mieszkanie w kilku-kilkunastoletnich budynkach - trzeba liczyć się jednak z remontem.

Nowe mieszkanie, to także świetna inwestycja kapitałowa na przyszłość, z której możemy długo czerpać korzyści.

Mieszkanie z rynku wtórnego

Jeżeli chodzi o rynek wtórny, to tutaj warto poradzić się specjalistów. Wybór dobrego, a przede wszystkim wiarygodnego pośrednika, nie jest takie prosty.

Decydując się na zakup mieszania na rynku wtórnym, szczególnie pamiętamy o:
  • korzystaniu z usług, tylko licencjonowanego pośrednika (sprawdzamy numer licencji, świadectwo jej nadania, oraz dowód ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej),nie korzystaniu z usług biur pośrednictwa, gdzie żądają od nas opłat za przyjęcie zlecenia (pośrednik nie powinien pobierać opłat za udostępnianie ofert i doradztwo). Płacimy po wykonaniu zlecenia,uzyskaniu informacji, czy agencja, może pomóc nam w uzyskaniu kredytu, sprawdzi stan prawny nieruchomości, przygotuje treść umowy przedwstępnej, będzie służyć nam fachowym doradztwem i zorganizuje zarówno kupno, jak i odbiór mieszkania, sprawdzeniu opinii o pośredniku na rynku.
Jeżeli zdecydujemy się sami poszukać mieszkania, to na pewno sporo zaoszczędzimy, decydując się na agencję, trzeba pamiętać, że są to dodatkowe koszty (wynagrodzenie dla pośrednika).

Na co zwracamy uwagę szukając mieszkania?

Jest tego dosyć sporo. Łatwiej jest to zrobić, gdy budynek już stoi, wtedy ocena stanu fizycznego nieruchomości nie jest trudna. Jeżeli chodzi o rynek pierwotny, to trudno teraz o gotowce - najczęściej na mieszkanie trzeba poczekać około roku do półtora.

Jednak zawsze można sprawdzić na etapie budowy dokumenty i spisać ustalenia  w formie aktu notarialnego (zabezpieczymy w ten sposób swoje interesy).

Bardzo ważnym elementem jest rozkład mieszkania i jego funkcjonalność. Gdy układ przyszłego mieszkania będzie korzystny, to ułatwi nam to urządzenie wnętrza, zgodnie z naszymi preferencjami.

Warto zastanowić się na ilością pokoi, czy większość powierzchni nie będą stanowić korytarze oraz czy w mieszkaniu znajdą się miejsca na szafy. Sprawdzamy też, czy kuchnia jest osobnym pomieszczeniem z oknem oraz na którą stronę wychodzą  okna pokoju dziennego. Możemy też sprawdzić, czy mieszkanie nie jest położone w sąsiedztwie śmietnika, bardzo ważny też jest stan drogi dojazdowej do budynku.

Warto pomyśleć też o naszym odpoczynku (spacery, jazda na rowerze, otoczenie zieleni). Więc sprawdzamy odległość od najbliższego parku czy lasu. Dowiadujemy się, czy w okolicy są jakieś punkty usługowe (apteki, centra handlowe, kina, teatry, restauracje oraz inne miejsca rozrywki). Gdy mamy dzieci, to oczywiście bardzo ważną rolę odgrywa odległość od żłobka, przedszkola czy też szkoły.

Gdy budynek, w którym będzie znajdowało się nasze mieszkanie już stoi, to warto wybrać się do niego razem z inspektorem budowlanym. Co fachowe oko, to fachowe oko :)

Gdy budynek jest w fazie budowy, to trzeba pamiętać o zadaniu deweloperowi wszystkich pytań, które wiążą się z powstaniem budynku.

Rynek deweloperski oferuje zróżnicowane mieszkania. Mogą to być mieszkania w tradycyjnym bloku, ale w ofercie są też mieszkania w apartamentowcu, a tam czekają na mieszkańców różne udogodnienia (basem, siłownia). Często zdarza się, że mają one ochronę - co ogranicza dostęp osób trzecich. Jest do doskonałe rozwiązanie dla rodziców, których dzieci lubią bawić się świeżym powietrzu.

Warto też zwrócić uwagę na to, ile mieszkań znajduje się na piętrze i czy możemy liczyć na ochronę. Sprawdzamy też, czy dla bezpieczeństwa będzie można wstawić dodatkowe zabezpieczenia oraz videodomofon.

Zapoznajemy się też z kosztami eksploatacji budynku (opłaty związane z utrzymaniem czystości, zieleni, administracji osiedlowej, konserwacją budynku). Pytamy również o opłaty za użytkowanie windy, anteny, wywozu śmieci itd.

Informacji na temat nieruchomości można poszukać w internecie (jest ich naprawdę wiele). Powstało wiele portali, które są bogate w praktyczne informacje, a także posiadają fora dyskusyjne. W miejscach tych ludzie dzielą się swoimi doświadczeniami i spostrzeżeniami. Jednak tutaj należy być ostrożnym, bo jednak ciężko sprawdzić, kto udziela porad, więc mogą one być często nierzetelne.

Książki, które warto przeczytać, gdy kupujesz mieszkanie 

Te książki warto przeczytać:

1. Jak znaleźć i kupić mieszkanie»
Praktyczny przewodnik, który wyjaśni jak poruszać się po rynku małych nieruchomości i znaleźć sobie najlepsze mieszkanie. Poznaj mało znane sekrety pośredników nieruchomości.

2. Jak kupować nieruchomości poniżej ich wartości rynkowej»
Jak kupować nieruchomości poniżej ich wartości rynkowej? Sztuka odnajdywania okazji na rynku nieruchomości.

Komentarze

Świetna sprawa. Pozdrawiam serdecznie.

Czytaj także...