Jak zaplanować budżet domowy - czyli gdzie szukać oszczędności?

Planowanie budżetu domowego. Zacznij szukać oszczędności...

Twój budżet domowy jest napięty jak struna, nie masz szans na wygospodarowanie żadnych oszczędności, nie wiesz jak sobie z tym poradzić, poniżej znajdziesz kilka rad, które wskażą Ci gdzie szukać dodatkowych, wcale niemałych oszczędności.

Budżet domowy: masz kilka kredytów? - postaraj się o kredyt konsolidacyjny

Jeżeli zaciągnąłeś kilka kredytów (np. hipoteczny, samochodowy, gotówkowy itp.), możesz zastąpić je nowym - kredytem konsolidacyjnym. Zastąpienie ich jednym kredytem będzie bardzo korzystne i da ci jedną, niższą ratę. Musisz jednak pamiętać, że obecnie znacznie trudniej uzyskać kredyt konsolidacyjny, który oparty jest o hipotekę.
Tutaj znaczenie ma wartość mieszkania, która stanowi zabezpieczenie kredytu. Jeżeli będziesz chciał zmienić kredyt to bank na nowo będzie szacował jego wartość, a przy obecnym spadku cen może się to okazać niezbyt korzystne. No chyba że mieszkanie kupiłeś kilka lat temu- w takim wypadku cena mieszkania nie spadła tak drastycznie.

Ale warto o tym pomyśleć, ponieważ dzięki zamianie kilku rat na jedną można zyskać kilkaset złotych miesięcznie.

Budżet domowy: zainwestuj oszczędności

Jeżeli masz odłożone pieniądze na koncie bieżącym, to może warto pomyśleć o ich zainwestowaniu. Może to być lokata oprocentowana na poziomie 6-7 %, może to być korzystniejsze od zwykłego rachunku ROR - konto oszczędnościowe. Możesz także poszukać banku, gdzie prowadzenie konta będzie tańsze. To może dać kolejne 200 zł oszczędności rocznie.

Budżet domowy: rozsądnie wydawaj pieniądze na jedzenie

Jeżeli chcesz racjonalnie zarządzać swoim budżetem domowym, to musisz koniecznie wiedzieć ja przygotowywać posiłki domowe.

Gdy często kupujesz np. gotowe dania (pierogi, pizza itp), to takie produkty mocno obciążają Twój budżet domowy. Za porcje pierogów dla rodziny 4-osobowej trzeba zapłacić kilkanaście złotych. Za te pieniądze możesz przecież przygotować dwa pełnowartościowe obiady dla całej rodziny. Nie tylko da Ci to oszczędności, ale posiłki będą świeże, wartościowe, składające się z kawałka mięsa, może to także być ryba z ryżem oraz dodatkiem surówki.

W ten sposób zadbasz o swój budżet domowy (możesz oszczędzić przynajmniej 100 zł miesięcznie), ale także o zdrowie - Twoje posiłki będą o wiele zdrowsze.

Budżet domowy: właściwy sprzęt AGD - kolejne korzyści

Jeżeli używasz starego sprzętu AGD, to może czas pomyśleć o nowym?  Sprzęt domowy nowej generacji zużywa o kilkadziesiąt procent mniej prądu niż ten sprzed 10-15 lat. Można w ten sposób zaoszczędzić tyle energii, że nowy sprzęt moglibyśmy użytkować przez kilka lat za darmo.. :) .

Jeżeli nie stać nas na wymianę kilku urządzeń, to warto chociaż pomyśleć o nowej lodówce. Lodówka jest jednym z najbardziej energochłonnych urządzeń w gospodarstwie domowym. Zużywa 28 % prądu. Najnowsze modele  zużywają o 1/4 mniej prądu, a zakup to wydatek ok 1300 zł. Ale w ten sposób można zaoszczędzić ok. 30 zł na rachunku za elektryczność.

Budżet domowy: używasz żarówek energooszczędnych -  oszczędzasz

Żarówki energooszczędne pracują dłużej niż zwykłe, zużywają mniej prądu. Jeżeli zmienisz tradycyjna żarówkę 60 W na energooszczędną, która wytwarza porównywalna ilość światła - oszczędzisz 10 zł. A teraz przemnóż to przez liczbę źródeł światła w swoim domu i będzie miał sumę jaka uda Ci się oszczędzić, dzięki tej zamianie.
Budżet domowy: naucz się planować

Robienie zakupów z listą i planowanie zakupów - to najlepszy sposób na oszczędności. Twoje dążenia powinny być skierowane na to, by wydatki dostosować do pieniędzy jakimi dysponujesz, a nie odwrotnie. Gdy będziesz planował zakupy, ograniczysz marnotrawstwo żywności i produktów.

Zakupy rób maksymalnie 2 razy w tygodniu (produkty, które potrzebujesz codziennie, świeże pieczywo, mleko itp kupuj wyłącznie za odliczoną gotówkę).

Gdy masz zamiar zrobić większe zakupy, rób to w sklepie, w którym jest mało osób - w ten sposób unikniesz atmosfery pośpiechu, a w Twoim koszyku znajdą się tylko potrzebne towary i będziesz mógł je starannie wybrać.

Wybieraj także towary, które są niższych półkach, a nie te na wyższych - na tych wyższych znajdują się towary, na których sprzedaży najbardziej zależy sklepowi - ale nie oznacza to, że zakup tych towarów będzie dla nas najbardziej korzystny.

Dzięki tym prostym sposobom (kredyt konsolidacyjny, zmniejszeniu opłat za konto, oszczędności energii, mniejszym wydatkom na żywność, przygotowaniu posiłków w domu) - możesz łatwo zaoszczędzić dobre kilkaset złotych w miesiącu ..  :)

Pieniądze te możesz wpłacać co miesiąc na lokatę (6%) i po roku uzbierać nawet 8 tysięcy złotych :)

Proste sposoby na zmniejszenie rachunków domowych

Porada, którą chce Ci dzisiaj przedstawić, zaczerpnięta jest z książki Mądry dom, Bogaty dom, autorstwa Witolda Wrotka.

Porada ta jest bardzo konkretna (tak jaki i cała książka), która mówi nam w prosty sposób, o tym co robić, jak kupować przeróżne sprzęty domowe, jak je wybierać, jak je użytkować, w takim celu, by nie tracić beznadziejnie pieniędzy.

Na pewno przypominasz sobie sytuacje, w której otwierasz kopertę, wyjmujesz rachunek i zadajesz sobie to, często zadawane pytanie:
Dlaczego mam, aż tyle zapłacić, dlaczego rachunek jest, aż tak wysoki?
Tutaj nasuwają się różne odpowiedzi, które znajdziesz w tej książce. Jedna z najprostszych odpowiedzi: prawdopodobnie, kupując pralkę,lodówkę i inne sprzęty do domu, dałeś się po prostu namówić sprzedawcy, a z tej książki dowiesz się i będzie to jedna z tez, które się tam pojawiają, że tak naprawdę sprzedawca, który sprzedaje Ci dany sprzęt, nie myśli tak naprawdę o tym, żebyś płacił małe rachunki (będzie oczywiście o tym mówił), ale tak naprawdę liczy się w tym wypadku jego prowizja, czyli gra tak jakby do swojej bramki.
To co przeżywasz, po otrzymaniu rachunków, można opisać jednym zdaniem: Wielkie zdziwienie.
Twoje rachunki zaczynają Cie przerażać i oczywiście dobrze wiesz, że tych rachunków dostajesz ileś tam miesięcznie. Więc, jeżeli mógłbyś w tym wypadku, zmniejszyć jakoś te rachunki (niektóre, jak można dowiedzieć się z tej książki, można zmniejszyć o połowę), to gra jest warta świeczki.

Porada z książki Mądry dom, Bogaty dom

Jak uchronić się przed tym, co mówią nam przeróżne katalogi, kiedy kupujemy jakiś sprzęt i przed tym co mówią nam sprzedawcy?

Czyli jak sprawdzić realnie, matematycznie w 100%, ile np. prądu zużywa dany sprzęt, który przed chwilą zakupiliśmy, który np. może być określany jako energooszczędny, a my możemy (jest na to sposób) sprawdzić, ile prądu pobiera to dane urządzenie.

Najlepszym momentem, na sprawdzenie ile dane urządzenie zużywa prądu, jest okres, gdzie tak naprawdę, można przeprowadzić ten test, czyli moment, kiedy wyjeżdżamy na weekend, mamy powiedzmy wolny dzień, gdy nie będzie nas w domu.

Wtedy pierwszym elementem jest wyłączenie wszystkich odbiorników prądu, oprócz np. lodówki, żeby sprawdzić, ile pobiera ona prądu. Wyłączamy więc wszystko i sprawdzamy, czy licznik, w tym momencie się już nie obraca. Gdy licznik przestał się już obracać, to zapisujemy, ile wskazał, zapisujemy godzinę i minuty, w momencie, w którym została włączona sama lodówka i wtedy po prostu należy czekać.

Jeżeli jest to jeden dzień, to po powrocie, zapisujemy, o której godzinie wróciliśmy i korzystając ze specjalnego wzoru, który zawarty jest w tej książce, można wyliczyć, ile konkretnie lodówka zużywa prądu.

Jakie są z tego korzyści?

Oczywiście pierwsza korzyść to, że będziemy wiedzieć, który element, naszego wyposażenia, naszego domu, pobiera ile energii. Dowiemy się, czy nie ma takich bezsensownych strat tej energii, a w ostateczności, jeżeli to jest nowy sprzęt, który jest jeszcze, w tym momencie na gwarancji, będzie go można po prostu zwrócić, jeżeli okaże się, że bardzo diametralnie, to ile pobiera dane urządzenie prądu, rożni się, od tego co zapisane jest w dokumentacji (co było gwarantowane przez sprzedawcę).

Jak sprawdzić, czy lodówka jest szczelna?

Inny ciekawy, konkretny sposób, to jak sprawdzić, czy nasza lodówka, jest szczelna. Okazuje się, że czasami, przez to, że lodówka jest nieszczelna, możemy tracić około 40 % energii.

Są takie dwie proste metody, o których mówi autor w książce, to, że można w ciemnym pomieszczeniu, włożyć do lodówki, zapaloną latarkę. Wtedy zamykając drzwiczki lodówki, będziemy mogli zobaczyć, sprawdzić, czy tak naprawdę, te drzwiczki są szczelne.

Będzie wtedy po prostu widać, czy światło, przechodzi przez te uszczelki, czy po prostu mamy szczelną lodówkę.

Inna metoda zaproponowana przez autora, to użycie zwykłej kartki papieru i wtedy zamykając drzwiczki, wkładamy, między drzwiczki, a lodówkę, taką kartkę i sprawdzamy, czy można, tą kartę wyjąć, czy tez nie. W ten sposób, także możemy sprawdzić, szczelność naszej lodówki.

Autor, skrupulatnie wylicza w książce, w setkach różnych obliczeń, ile można zaoszczędzić.
Uwaga! Z wyliczeń wynika, że nawet nie starając się bardzo, wykorzystując, tylko część wiedzy, która zawarta jest w publikacji Mądry dom, Bogaty dom, można spokojnie, przy w miarę dużej rodzinie, zaoszczędzić od 100 do 400 zł, na rachunkach.
Świetną sprawą jest, jeżeli planujemy w tym momencie budowę domu lub jesteśmy w trakcie budowy domu. Jeżeli wykorzystamy w tym momencie te rady, to może nie odczujemy tej zmiany na rachunkach, ale jeżeli porównamy sobie rachunki, które my płacimy, po wprowadzeniu zasad z książki, z rachunkami np. osób, które mieszkają w podobnych domach, będzie można być naprawdę zszokowanym.

Inne porady z książki Mądry dom, Bogaty dom

W książce można też znaleźć porady, jak np.: wybierając projekt domu, czy jego umiejscowienie, nawet działkę, już rozpocząć oszczędzanie energii, oszczędzanie na cieple.

Jest to książka, jeżeli ktoś myśli o budowie domu, jest w trakcie kupowania działki, która może się okazać niesamowitą inwestycją w porównaniu do swojej ceny (niecałe 20 zł). Jeżeli policzymy ile ona dla nas zaoszczędzi, zarobi, od momentu planowania budowy domu, do momentu, gdy już w nim zamieszkamy i będziemy już w nim mieszkać np. sześc miesięcy.

Książka ta jest w prostej linii, rozwinięciem książki Budżet domowy pod ostrzałem», ale jest w niej o wiele więcej, konkretnych obliczeń, które pomogą nam znaleźć, te luki, z których pieniądze wyciekają z naszego budżetu domowego.

Mądry dom, Bogaty dom», to bardzo wartościowa książka i naprawdę powoduje, że możemy miesiąc w miesiąc, rok, rocznie – zaoszczędzać niesamowite sumy pieniędzy.

Komentarze

Popularne posty