Jak oszczędzać wodę w domu?





Oszczędzanie wody w domu. W jaki sposób możesz oszczędzać wodę?

Dużym obciążeniem dla budżetu domowego jest cieknący kran oraz nieszczelna instalacja wodna. Jeżeli chcesz sprawdzić, czy wszystko z nią w porządku, odczytaj swój wodomierz przed korzystaniem z wody, a także co najmniej po godzinie nie korzystania z wody.


Jeżeli odczyt jest identyczny, to wtedy możesz spać spokojnie, Twoja instalacja jest w porządku, jeśli nie to Twoja instalacja jest wadliwa i masz przeciek, a to już poważna strata pieniędzy...

Jak oszczędzać wodę?

1. Jeżeli myjesz zęby, golisz się, to zawsze zakręcaj kran, jeżeli będziesz to robił przy odkręconym kranie możesz zużyć niepotrzebnie od 12 do 15 litrów wody.

2. Bierz prysznic, jest bardziej oszczędny od kąpieli w wannie, ponieważ trwa krócej, jest bardziej intensywny i wymaga mniejszej ilości wody. Kapiąc się wannie zużyjemy 200-250 litrów wody, pod prysznicem ok. 50-62,5 litra.

3. W toalecie nie spłukuj chusteczek, papieru, odpadów, czyli rzeczy, które powinny wylądować w koszu. Spłukując je w toalecie, tylko niepotrzebnie tracisz wodę, a to przecież kosztuje.

4. Pranie rób tylko wtedy, kiedy masz pełny wsad. Przy niepełnym wsadzie pralka pobierze tyle samo wody, co przy praniu z pełnym wsadem. Chyba, że nasza pralka ma program prania ekonomicznego.

5. Koniecznie napraw krany, jeżeli są nieszczelne. Kapanie z nieszczelnego kranu to ubytek 7 litrów wody w ciągu tylko jednego dnia.

6. Gdy korzystasz z prysznica, to zamontuj perlator, zadaniem tego urządzenia jest napowietrzenie wody, dzięki temu strumień będzie silniejszy mimo zużycia 1/3 wody. Warto także pod prysznicem zamontować baterię termostatyczną, nie będziesz musiał marnować wody na ustawienie odpowiedniej temperatury.

7. Bardzo korzystnie wpływa zamontowanie spłuczki dwuguzikowej, po "mniejszej potrzebie" zaoszczędzimy na spłukiwaniu.

8. Po załatwieniu "mniejszej potrzeby", myjąc ręce włóż do umywalki miskę. Gdy umyjesz ręce wodę będziesz mógł zużyć do spłukania sedesu.

Jak oszczędzać wodę wewnątrz domu?

1. Jeżeli się kąpiesz, to używaj małej ilości wody, wannę napełniaj w 1/3, a przedtem zatkaj odpływ korkiem. Początkowy napływ zimnej wody może być ogrzany przez dodanie później gorącej.

2. Kiedy zmywasz ręcznie napełnij jedna komorę zlewu lub miskę wodą z płynem. Spłukuj szybko po niewielkim strumieniem bieżącej wody.

3. Nie używaj bieżącej wody do rozmrażania mięsa lub mrożonek. Odmrażaj jedzenie przez noc w lodówce lub mikrofalówce.

4. Aby dobrze spłukać odpady ze zlewozmywaka potrzeba dużo wody. Jeśli masz taką możliwość załóż kompostownik na odpadki jedzenia, gdyż nawet kosz na śmieci nie jest do tego odpowiednim miejscem.

5. Rozważ zainstalowanie natychmiastowego podgrzewacza wody do kuchni, aby nie odkręcać wody, czekając na jej podgrzanie. To obniży koszty w Twoim gospodarstwie.

6. Zaizoluj rury. Będziesz miał szybciej ciepłą wodę i unikniesz jej marnowania, kiedy się podgrzewa.

7. Dostosowując temperaturę ciepłej wody, zamiast zwiększać strumień spróbuj go zmniejszać.

8. Jeżeli rączka przy zbiorniku toaletowym zacina się i pozwala wodzie nieustannie lecieć, wymień ją lub wyreguluj.

9. Regularnie sprawdzaj szczelność spłuczki i kranów w domu. Cieknący kran to czyste marnowanie wody – nawet około 80 l i więcej.

10. Zbieraj wodą, którą używasz do mycia jarzyn i owoców. Może ona służyć do podlewania kwiatów.

11. Dokręcaj kran i wymieniaj uszczelki! Straty spowodowane ciągłym kapaniem wody z kranu mogą wynieść nawet 90 litrów tygodniowo!

12. Za każdym razem, gdy gotujesz jajka, schłodzoną wodę możesz wykorzystać do podlania kwiatków. Substancje uwolnione ze skorupek podczas gotowania dobrze zrobią Twoim kwiatkom!

13. Postaraj się o własny wodomierz. To pozwoli Ci kontrolować zużycie wody oraz wydatki z tym związane.

14. Ręczne pranie rób w misce, a nie pod bieżącą wodą.

15.  Gotuj krótko, w małej ilości wody. Używaj pokrywek podczas gotowania (mniejsze parowanie).

16. Odzież, która jest czysta nie wrzucaj do brudnej bielizny, jeśli zamierzać ją jeszcze użyć lub uprać.

17. Kup specjalną końcówkę, która pomoże Ci oszczędzać wodę oraz zamontuj licznik wodny aby zmobilizował Cię do oszczędzania.

18. Kiedy zniszczy się stara pralka, kup nową, która zużywa mało wody.

Jak oszczędzać wodę na zewnątrz domu?

1. Do podlewania trawnika, roślin w ogrodzie czy sprzątania podwórka - warto wykorzystać wodę deszczową.

2. Jeżeli podlewasz trawnik, to rób to oszczędnie . Przyjmuje się, ze trawa latem potrzebuje podlewania co 5-7 dni. Jeżeli pada obfity deszcz, to zniweluje konieczność podlewania do 2 tygodni.

3. Trawniki warto podlewać wczesnym rankiem, wtedy temperatura i prędkość wiatru jest najniższa. Zredukuje to straty wynikłe na wskutek parowania.

4. Nie mocz ulicy, podjazdu i chodnika. Ustaw zraszacz tak, aby podlewać tylko trawnik i kwiaty, a nie miejsca wybetonowane. Używaj najbardziej ekonomicznego zraszacza.

5. Ostrza kosiarki warto podnieść co najmniej o 3 cm. Jeżeli nóż będzie usytuowany wyżej, to trawa będzie lepiej ukorzeniona i utrzyma większą wilgotność niż trawnik, który jest krótko przystrzyżony.

6. Ziemię można okryć korą, pomoże to w zachowaniu wilgotności. Dzięki temu będzie można kontrolować chwasty, które konkurują z roślinami o wodę.

7. Warto grupować rośliny, które maja podobne zapotrzebowanie na wodę, niektóre trawy, skalniaki, krzewy i drzewa nie potrzebują zbyt częstego podlewania i zazwyczaj mogą przetrwać okresy suszy bez podlewania.

8. Do mycia wjazdu lub chodnika użyj szczotki, nierób tego wężem, zaoszczędzisz wtedy setki litrów wody.

9. Wąż warto wyposażyć w zamykana końcówkę, będziesz mógł bez problemu regulować strumień wody. Kiedy skończysz zakręć kran, aby uniknąć przecieków.

10. Wąż i zraszacz nie powinien zostać bez obsługi. Aby przypomnieć sobie o wyłączeniu podlewania trawnika, użyj kuchennego zegara.

11. Sprawdzaj regularnie połączenia i zawory w wężu.

12. Gdy chcesz umyć samochód, to zrób to w myjni, która stosuje recykling wody. Jeżeli myjesz go sam rób to na trawie. Samochodu nie myj woda z węża.

13. Działkę podlewaj zebraną „deszczówką”.

Mądry dom może zarobić dla Ciebie nawet 4800 zł rocznie...

Kliknij i sprawdź» 

Komentarze

Czytaj także...