Jak kupić mieszkanie na licytacji komorniczej lub przetargu spółdzielni mieszkaniowej?

Zakup mieszkania na licytacji komorniczej lub przetargu spółdzielni mieszkaniowej

Chcesz kupić tanio mieszkanie? Weź pod uwagę licytacje komornicze... lub  przetarg organizowany przez spółdzielnie mieszkaniową.


Mieszkanie na licytacji komorniczej
można kupić nawet za 2/3 ceny, która podana jest przez rzeczoznawcę.

Na takiej licytacji sprzedawane są mieszkania zajęte dłużnikom, ale warto też zastanowić się nad przetargami ogłaszanymi przez spółdzielnie mieszkaniowe.

Ceny mieszkań oferowanych przez spółdzielnie mieszkaniowe są bardzo korzystne.
Ogłoszenia o licytacjach komorniczych, przetargach można znaleźć w popularnych gazetach lokalnych, a także w internecie.

Jak wygląda przetarg organizowany przez spółdzielnie mieszkaniową?

Jeżeli jesteśmy zainteresowani, to umawiamy się, aby obejrzeć mieszkanie. Gdy mieszkanie się nam spodoba, to trzeba będzie wpłacić wadium (zazwyczaj jest ot ok. 2% ceny wywoławczej).

Następnie dochodzi to klasycznej licytacji i jeżeli się ja wygra to trzeba będzie  zapłacić całą sumę (zazwyczaj mamy na to trzy tygodnie).

Aby kupić w ten sposób mieszkanie można wziąć normalny kredyt hipoteczny.

Zakup mieszkania na licytacji komorniczej

Sytuacja wygląda podobnie jak przy przetargu organizowanym przez spółdzielnie mieszkaniową.

Co najmniej dwa tygodnie przed licytacją, można znaleźć ogłoszenia o niej w prasie i na tablicy informacyjnej sądu, który jest właściwy dla miejsca położenia nieruchomości.

Dodatkowe informacje o mieszkaniu można uzyskać od komornika (o ewentualnych lokatorach, uzyskasz wgląd do odpisu z księgi wieczystej).

Następnie trzeba wpłacić rękojmie, jest to 1/10 części sumy oszacowania. Pierwsza licytacja zaczyna si e od 3/4 wartości mieszkania. Jeżeli za taką cenę nie znajdzie się nabywca, to cena spada na kolejnej licytacji do 2/3 wartości.

Jedyną wadą zakupu  mieszkania w ten sposób, są ewentualni lokatorzy-dłużnicy. Bo trzeba będzie po kupnie mieszkania wszcząć postępowanie o eksmisje, a następnie zapewnić lokatorowi lokal .. :(

Jak się nie uda to może dojść do tego, że taki lokator będzie mieszkał w naszym mieszkaniu latami :(

W licytacji komorniczej nie mogą brać osoby:
  • dłużnik, komornik, ich małżonkowie, dzieci, rodzice i rodzeństwo
  • osoby, które na licytacji są obecne jako urzędnicy
  • licytant, który nie dopełnił warunków poprzedniej licytacji.

Jak przebiega licytacja komornicza mieszkania? 

W pierwszym terminie cena wywoławcza sprzedaży wynosi nie mniej niż 75% podanej przez biegłego wartości mieszkania, a gdy nikt nie zdecyduje się na zakup przy następnej licytacji mieszkanie będzie miało jeszcze niższa cenę początkową.

To tylko 2/3 kwoty wyceny biegłego.
Uwaga! W licytacji komorniczej mieszkania mogą wziąć udział tylko osoby, które wpłaca rękojmię (10% wartości oszacowania, ci co przegrają licytację otrzymują jej zwrot). 
Mieszkanie licytowane jest ustanie, a wygrywa osoba, która zaoferuje najwyższą cenę.
Uwaga! W licytacji komorniczej mieszkania nie może brać udziału dłużnik oraz jego najbliższa rodzina: małżonek, dzieci, rodzice, rodzeństw. Nie może w niej też uczestniczyć komornik oraz jego rodzina, a także osoby obecne na licytacji w charakterze urzędowym. 
Wygranie licytacji jest potwierdzone sądownie (to tzw. przybicie).   Po uprawomocnieniu się postanowienia sądu nabywca nieruchomości otrzymuje wezwanie do zapłaty wylicytowanej kwoty (pomniejszonej o rękojmię).

Na wpłacenie pieniędzy na rachunek depozytowy sądu ma 14 dni od dna otrzymania wezwania. Później sąd wydaje postanowienie o przysądzeniu własności.

Książki, które warto przeczytać, gdy kupujesz mieszkanie 

Te książki warto przeczytać:

1. Jak znaleźć i kupić mieszkanie»
Praktyczny przewodnik, który wyjaśni jak poruszać się po rynku małych nieruchomości i znaleźć sobie najlepsze mieszkanie. Poznaj mało znane sekrety pośredników nieruchomości.

2. Jak kupować nieruchomości poniżej ich wartości rynkowej»
Jak kupować nieruchomości poniżej ich wartości rynkowej? Sztuka odnajdywania okazji na rynku nieruchomości.

Komentarze

Czytaj także...