Ważny testament - jak napisać testament, by był ważny?

Testament - jak spisać, by był ważny? 

Testament napisany samodzielnie 

Testament napisany na kartce i schowany w domu jest ważny. Musisz go tylko od początku do końca napisać własnoręcznie. Nie na maszynie ani na komputerze. Pisz wyraźnie, bo nieczytelny testament jest nieważny.

Nie ma określonego wzoru tego dokumentu, ale możesz to zrobić np. tak:

Na górze kartki napisz: Testament

W prawy górnym rogu podaj miejsce i datę jego sporządzenia. Gdybyś zostawił kilka testamentów, liczy się ten opatrzony ostatnią datą.

Pod słowem Testament napisz np.: Jak, Jan Nowak, syn Piotra I Marii, bez przymusu oświadczam, że spadek po mnie przekazuje... Tu podaj imiona i nazwiska osób, które chcesz obdzielić swoim majątkiem oraz jaką część schedy im zostawisz.

Na końcu podpisz się imieniem i nazwiskiem.

Gdy potem zechcesz coś dopisać, pod tekstem znów musisz złożyć swój podpis i podać datę. Jeśli tego nie zrobisz, wszelkie postanowienia zawarte poniżej podpisu będą nieważne.

Każdy pisze swój testament 

Nie sporządzaj testamentu z małżonkiem, bo taki dokument nie będzie miał mocy prawnej. Każde z Was musi zrobi c to osobno i opatrzyć podpisem.
Uwaga! Testament powinien być przechowywany w miejscu, w którym spadkobierca luc spadkobiercy będą mogli łatwo go odnaleźć. 

Testament urzędowy 

Jeśli z jakiegoś powodu nie jesteś w stanie napisać testamentu własnoręcznie, możesz sporządzić tzw. testament allograficzny, który na Twoją prośbę przygotuje np. burmistrz, wójt, prezydent miasta, kierownik USC.
Uwaga! Swoją wolę musisz spisać w obecności dwóch świadków, podać datę, a nastepnię odczytać dokument zebranym. Ty, urzędnik oraz świadkowie musicie podpisać się pod jego treścią.  

Testament spisany u notariusza 

Testament notarialny ma tę przewagę nad własnoręcznym, że trudniej będzie go podważyć i nie można go zniszczyć. Łatwiej też spadkobiercy do niego dotrą, bo jest zapisany w Notarialnym Rejestrze Testamentów.

Dokument sporządza się w kancelarii notarialnej (zapłacisz 50 zł). Jednak w szczególnych okolicznościach, gdy nie jesteś w stanie stawić się u notariusza (np. z powodu choroby), może zostać spisany w domu, w szpitalu itp.
Testament ustny 


Jeśli nie zdecydujesz się teraz na uporządkowanie spraw spadkowych, nie musisz się obawiać, gdy nagle coś Ci się przydarzy. Gdybyś nagle ciężko zachorował lub uległ wypadkowi, możesz złożyć ustne oświadczenie ostatniej woli. W takiej sytuacji potrzebujesz trzech pełnoletnich świadków.
Uwaga! Jeśli chcesz przekazać majątek dzieciom, wnukom lub innym krewnym, żadne z nich nie może być świadkiem oświadczenia. Nie może nim być również osoba skazana wcześniej  za składanie fałszywych zeznań. 
Jeśli wyzdrowiejesz, testament ustny straci ważność po 6. miesiącach od zaistnienia.

Pominięcie i wydziedziczenie w testamencie 


W testamencie możesz przekazać swój majątek komu zechcesz, niekoniecznie krewnym. Dokument ten umożliwia jednak nie tylko obdarowanie kogoś, ale także pozbawienie schedy tych, którzy Twoim zdaniem na nią nie zasługują.

Pominięci w testamencie spadkobiercy mają jednak prawo do zachowku. Wynosi on połowę tego, co przypadałoby im w dziedziczeniu ustawowym.

Inaczej jest, gdy kogoś wydziedziczysz. Wtedy prawo do zachowku jest utracone. Aby jednak to zrobić, musisz mieć poważne powody, np. osoba, która chcesz wydziedziczyć, dopuściła się względem Ciebie lub bliskiej Ci osoby przestępstwa, rażącej obrazy czci lub jest hazardzistą, trwoni majątek, żyje na cudzy koszt itp. Przy czym zachowania te są uporczywe, a nie jednokrotne.

Prawo spadkowe w praktyce z wzorami pism 

Czeka Cię sprawa spadkowa, złożenie pozwu o zachowek lub sporządzenie testamentu, a nie wiesz, jak sobie z tym poradzić? Oto poradnik, dzięki któremu SAMODZIELNIE załatwisz sprawy spadkowe i przygotujesz odpowiednie pisma (znajdziesz tu aż 10 wzorów pism, m.in. wzór testamentu, pozwu o zachowek czy wniosku o stwierdzenie nabycia spadku). Nie zwlekaj z załatwieniem spraw spadkowych – przekroczenie terminów może Cię kosztować dużo więcej niż ten poradnik! 
Dzięki poradnikowi Prawo spadkowe w praktyce z wzorami pism będziesz w stanie SAMEMU:
  • przeprowadzić sprawę spadkową i uzyskać postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku,
  • sporządzić testament,
  • sporządzić pozew o zachowek,
  • przeprowadzić dział spadku,
  • rozliczyć się z urzędem skarbowym w sprawie podatku od spadku.
A to tylko najważniejsze zagadnienia. Zobacz, jaką jeszcze cenną wiedzę zawiera ten poradnik.
szczegóły: Prawo spadkowe w praktyce z wzorami pism»  

Komentarze

Popularne posty