Upadłość firmy sprzedającej prąd





Co zrobić, gdy firma sprzedająca prąd ogłasza upadłość? 

Nie musisz obawiać się, że gdy twój sprzedawca prądu upadnie lub zakończy działalność, zostaniesz odcięty od prądu, bo wtedy w jego miejsce od razu zacznie działać tzw. sprzedawca rezerwowy.

Zmiana sprzedawcy na rezerwowego odbywa się w sposób dla Ciebie niezauważalny - nie musisz podpisywać z nim nowej umowy. Choć takie rozwiązanie zapewnia Ci nieprzerwaną dostawę prądu do domu - ma ono też dla Ciebie złe strony.

Rezerwowy sprzedawca prądu może mieć o wiele wyższe stawki niż ten, z którym dotąd miałeś podpisaną umowę.
Uwaga! Ceny w sprzedaży rezerwowej mogą być dwu-, trzy lub nawet czterokrotnie wyższe od standardowych.  Dlatego,  aby nie przepłacać, trzeba jak najszybciej znaleźć nowego sprzedawce prądu.
Kolejna pułapka polega na tym, że jeśli nie będziesz wiedział, że Twój sprzedawca ogłosił upadłość lub zakończył działalność, i dalej będziesz opłacał rachunki na jego konto (zamiast sprzedawcy rezerwowemu), będzie Ci bardzo trudno odzyskać te pieniądze, a nowemu dostawcy i tak będziesz potem musiał zapłacić.

Skąd dowiesz się o upadłości firmy sprzedającej prąd? 

Informacje o upadłości lub zakończeniu działalności przez firmy sprzedające prąd są zawsze podawane w lokalnej prasie. Takie informacje podawane są tez na stronie internetowej Urzędu Regulacji Energetyki (zakładka ostrzeżenia konsumenckie).
Uwaga! Gdy sprzedająca prąd upadła lub zamknęła działalność - nie opłacaj wystawionych przez nią rachunków. 

Jak sprawdzisz stawki rezerwowe?

Jaka firma jest sprzedawcą rezerwowym i jakie stawki za prąd Cie obowiązują, dowiesz się na Infolinii Punktu Informacyjnego dla Odbiorców Energii i Paliw Gazowych 22 244 26 36. Infolinia działa od poniedziałku do piątku od 8.00 do 15.00.

Gdzie znajdziesz nową firmę sprzedającą prąd?

Dane firm sprzedających prąd są podawane w internecie.

W wyszukiwarce wpisz hasło "porównywarka ofert na prąd". Wejdź na jedną z porównywarek i wpisz ogólne dane dotyczące Twojego zamieszkania oraz zapotrzebowania na prąd.
Uwaga! Jeśli porównywarka wymaga podania dokładnych danych, np. adresu, nazwiska, numeru telefonu - nie korzystaj z niej. 
W wynikach pojawią się nazwy firm z Twojej okolicy. Wpisuj je do wyszukiwarki, by znaleźć ich strony firmowe oraz numery infolinii. Porównaj oferty kilku firm i wybierz najkorzystniejszą.

Przed podpisaniem umowy z wybraną firmą, zadzwoń na infolinię Punktu Informacyjnego dla Odbiorców Energii i Paliw Gazowych i zapytaj, czy na daną firmę nie wpływały ostatnio skargi do klientów i czy nie ma jej na tzw. liście ostrzeżeń publicznych.

Gdy podpiszesz umowę z nową firmą, nie będą Cię już obowiązywały wyższe "rezerwowe" stawki.

Najlepsze poradniki w sieci!

Kliknij i sprawdź»  

Komentarze

Czytaj także...